Програма USAID АГРО оголошує конкурс на співфінансування проєктів підтримки та зміцнення стійкості українських мікро, малих та середніх виробників картоплі для забезпечення продовольчої безпеки в Україні. Так, програма надасть співфінансування для 5-7 проєктів із загальним бюджетом до 26 млн грн (з розрахунку від 3,5 до 7,5 млн грн на проєкт).
У січні-березні 2023 року Україна експортувала 14,8 тис. тонн картоплі – на 45,1% більше порівняно з показником за аналогічний період минулого року, зазначили в Державній митній службі України. У грошовому еквіваленті експорт картоплі в I кварталі 2023 року просів на 14,3%, порівняно з таким же періодом минулого року – до $1,8 млн.
Найбільше картоплі в України купували Молдова (87,5%), Грузія (9,5%) і Азербайджан (2,1%), повідомляє AgroTimes.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
За кордоном у січні-березні 2023 року Україна закупила 1,8 тис. тонн картоплі – у 1,8 раза більше проти показника за аналогічний період минулого року.
На імпорт картоплі за цей період витратили $1,1 млн, що на 95,2% більше, ніж за I квартал 2022 року.
Читайте також: Вартість виробництва зросла: британські фермери масово відмовляються від вирощування картоплі
Найбільше цього продукту Україна імпортувала з Нідерландів (33,9%), Німеччини (27,5%) і Єгипту (22,3%).
Нагадаємо, площі під промисловими посадками картоплі в Україні можуть суттєво зменшитися, причина тому: погодні умови, невисока маржинальність бізнесу, коштовний насіннєвий матеріал, добрива та СЗР.
Європейські ціни на картоплю для переробки досягли рекордних значень, оскільки посилення конкуренції з боку переробників за обмежений обсяг неконтрактних (безплатних) запасів підштовхнуло фізичні ціни до зростання. Порівняльні ціни Mintec на голландську переробну картоплю 18 квітня були оцінені в 330,00 євро/т, що є найвищим значенням з моменту початку серії цін у 2014 році.
Ірландія через Продовольчу та сільськогосподарську організацію ООН (ФАО) планує розповсюдити посадкову картоплю серед 10 000 українських найбільш вразливих фермерських господарств у сільській місцевості, зокрема у селах на лінії фронту. На це з бюджету виділяють 450 000 євро.
Професор і фахівець з картоплі в Університеті штату Вашингтон Марк Павек, у результаті багаторічних дослідів довів, що оптимальною відстанню між рядками картоплі в умовах басейну річки Колумбія є 76.2-81.28 см.
Анна Лиса