Новини    21 січня 2023 21:03

Європейський яєчний сектор не може конкурувати з Україною та США

В ЄС виробники яєць повинні дотримуватися європейського законодавства щодо добробуту тварин, захисту навколишнього середовища та безпеки харчових продуктів

Якщо переговори про вільну торгівлю з країнами, що не входять до ЄС, призводять до зниження або скасування імпортних мит, конкуренція з боку країн, що не входять до ЄС, є загрозою, особливо для яєчного порошку. У сценарії з 50% нижчими імпортними митами Україна та США можуть постачати цільний яєчний порошок за нижчою ціною порівняно з європейським сектором яєць. Про це зазначив економіст із птахівництва Wageningen Economic Research Пітер ван Горн, пише pluimveeweb.nl.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У разі, якщо переговори про вільну торгівлю з країнами, що не входять до ЄС, призведуть до зниження або скасування імпортних мит, це стане загрозою для галузі, особливо у випадку яєчного порошку.

Експерт розглядав кілька варіантів зниження мит. У разі скорочення імпортного мита на 50% Україна та США зможуть постачати цільний яєчний порошок за ціною, нижчою порівняно з європейським сектором. У випадку зниження на 50% імпортного мита та нижчого на 10% курсу валют поза ЄС до них можуть доєднатися Аргентина та Індія.

Найгірший сценарій — повне зняття мит та на 10% нижчий обмінний курс. У цьому випадку усі країни, що не входять до ЄС, стануть дуже дешевими постачальниками цільного яєчного порошку. Тоді ціни пропозиції можуть бути на 16% (Аргентина), 20% (Індія) і навіть 24% (Україна та США) нижчими від середнього рівня ЄС.

Вартість яєць у шкаралупі, вироблених у ЄС у 2021 році, становила в середньому 0,99 €/кг яєць. У основних країнах-виробниках яєць витрати на виробництво у 2021 році коливалися від €1,01 у Німеччині до 0,96 €/кг яєць у Польщі. Порівняно із середнім показником по ЄС витрати на виробництво яєць у 2021 році були нижчими в США (-21%), Україні (-19%), Аргентині (-14%) та Індії (-15%).

В ЄС виробники яєць повинні дотримуватися європейського законодавства щодо добробуту тварин, захисту навколишнього середовища та безпеки харчових продуктів. Додаткові витрати, безпосередньо пов’язані з європейським законодавством, виходячи з ситуації у 2021 році, оцінюються у 14 відсотків від загальних витрат на виробництво яєць для птахівника. Додаткові витрати на утримання курей-несучок у збагачених клітках (з 750 см2 на курку) складають значну частину цього збільшення. В Аргентині, Індії та Україні немає законодавства про добробут тварин, і курей-несучок утримують у звичайних клітках із площею приблизно 400 см2 на одну курку. Україна, Індія та Аргентина також мають менш суворе законодавство у сфері захисту навколишнього середовища та безпечності харчових продуктів або взагалі його не мають.

Нагадаємо, Японія вибракувала трохи менш як 10 млн птахів, оскільки вона протистоїть масовому спалаху пташиного грипу, який загрожує ще більше обтяжити постачання птиці та підвищити ціни на яйця, передає Edition.cnn.com.

Компанія “Овостар Юніон”, виробник яєчних продуктів, першою в Україні представила продукцію у категорії Ready-to-Cook – яйце варене очищене.

Антимонопольний комітет України розпочав дослідження причин збільшення цін на курячі яйця у вересні – жовтні 2022 року. Як зауважують в Комітеті, навіть з огляду на всі тяжкі економічні наслідки війни, стрімке підвищення цін на курячі яйця (приріст вартості яєць у вересні 2022 року, порівняно з червнем 2022 року, становив близько 54%) може не мати об’єктивних причин.

У Міністерстві агрополітики прогнозують стабілізацію цін на яйця в листопаді. У відомстві пояснили, що зростання цін вплинуло кілька факторів, зокрема сезонність та бойові дії, через які частина підприємств припинила або значно скоротила свою діяльність.

Водночас експерти продовольчого ринку прогнозують, що вартість яєць перестане рости у січні 2023 року, але до цього часу ціни на популярний продукт підскочать мало не до 70 гривень за десяток.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...