Новини / Аналітика / Думки     11 жовтня 2022 11:19

У Міністерстві агрополітики прогнозують стабілізацію цін на яйця в листопаді


Очікується, що ціни на яйця до кінця жовтня вийдуть на довоєнний рівень.

Протягом цього року динаміка цін на яйця показує великі коливання. Так, до початку повномасштабної війни у січні-лютому 2022 року вартість десятка яєць в Україні становила близько 35 грн. У травні–червні ціна на них впала нижче собівартості – до 16,5- 17 грн. У липні–серпні вона дещо вирівнялася, але все ж залишалася на рівні собівартості й становила 25,5–26 грн. У вересні – почала знову зростати, протягом місяця повернувшись і навіть досягнувши довоєнної позначки в 30 грн. У жовтні вона збільшилась, у порівнянні з вереснем, ще на 23,5 %.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства України.

У відомстві пояснили, що зростання цін вплинуло кілька факторів, зокрема сезонність та бойові дії, через які частина підприємств припинила або значно скоротила свою діяльність.

Також через стрімке падіння цін влітку, які були нижчими за собівартість, в Україні різко скоротилося поголів’я курей, яке поки що не відновилося в необхідній кількості. Крім того, під час війни частково призупинено інкубацію яйця для отримання молодняку птиці.

“Наразі оптова-відпускна ціна курячих яєць в Україні становить 43 грн за десяток. Проте уже наприкінці жовтня – на початку листопада ціна піде на спад і стабілізується, зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький. – Через військові дії, знищення птахівничих комплексів, проблеми з логістикою різко скоротилося поголів’я курей та виробництво в цілому. Виробники яєць змушені були продавати продукцію нижче за собівартість. Із вересня відновився сезонний споживчий попит, але кількість поголів’я в областях, в яких традиційно вирощують яєчних курей, ще не відновлено, на це потрібно щонайменше два-три місяці. В результаті на ринку пропозиція яєць знизилась, що спровокувало стрибок цін”.

Тарас Висоцький зазначає, що вже до кінця жовтня ми вийдемо на зниження і стабілізацію цін на рівні довоєнного часу.

Водночас експерти продовольчого ринку прогнозують, що вартість яєць перестане рости у січні 2023 року, але до цього часу ціни на популярний продукт підскочать мало не до 70 гривень за десяток.

Нагадаємо, ще наприкінці 2021 року експерти прогнозували здорожчання яєць через проблеми із закупівлею електроенергії для птахофабрик.

Одночасно експорт харчових яєць з початку року склав 228 млн штук, що на 42% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також