Новини / Аналітика     07 жовтня 2022 14:22

Дорожчі за золото: експерти прогнозують подальше здорожчання яєць


Ціни на курячі яйця у 2022 році ще не досягли свого максимуму.

Експерти продовольчого ринку прогнозують, що вартість яєць перестане рости у січні 2023 року, але до цього часу ціни на популярний продукт підскочать мало не до 70 гривень за десяток.

Про це в інтерв`ю виданню Фокус розповіла аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин.

За словами експертки, у вересні 2022 року роздрібні ціни на десяток яєць підвищилися на 21% до 40,90 грн за 10 штук.

Якщо у вересні 2022 року роздрібна ціна на курячі яйця становить 41,56-42,35 грн за десяток, то до кінця року вона може досягти 50 грн за десяток, — підтримує колегу Світлана Пашко, старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”.

Однак вже сьогодні яйця на прилавках магазинів коштують майже 60 грн за десяток. Відповідно, така продукція до нового року може подорожчати до 70 грн за десяток і вище. Потім прогнозують цінову стабілізацію і поступове зниження вартості яєць з початку 2023 року.

Серед причин подорожчання яєць експерти називають дві групи факторів — традиційні сезонні та пов’язані з війною з Росією.

Зокрема, Світлана Пашко пояснює, що з квітня до серпня вартість яєць зазвичай знижується. А з вересня по грудень кури несуться гірше, пропозиція скорочується і птахофабрики підіймають оптово-відпускні ціни.

У 2022 році сезонні фактори додатково посилила війна. Через окупацію частини територій України зменшення виробництва яєць за підрахунками вчених Інституту аграрної економіки досягло 25-30%.

Ще один обумовлений війною фактор — зниження поголів’я курей-несучок. За словами Світлани Литвин, до цього призвело те, що в умовах війни деякі підприємства частково призупинили інкубаційні процеси для отримання молодої птиці. Унаслідок восени виявився дефіцит продукції та зростання цін. Крім того, різко зросли ціни на корм для курей, паливо та енергоносії, що теж закладають у вартість товару.

Якщо ситуація в Україні буде контрольованою, можна очікувати швидкого відновлення поголів’я несучок. І лише тоді, з січня 2023 року можуть скластися передумови для зниження цін на курячі яйця після новорічного максимуму.

Нагадаємо, ще наприкінці 2021 року експерти прогнозували здорожчання яєць через проблеми із закупівлею електроенергії для птахофабрик.

Одночасно експорт харчових яєць з початку року склав 228 млн штук, що на 42% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також