Новини    11 травня 2023 17:32

Cитуація з перевезеннями зернових через Польщу та Угорщину лишається напруженою – Ткачов

Основна проблема з транзитом через Угорщину — жорсткий термін на транзитні перевезення залізницею

Наразі ситуація з вантажними перевезеннями агропродукції через західні прикордонні переходи з Польщею та Угорщиною залишається напруженою. Тоді як до Румунії та Словаччини немає питань стосовно пропуску аграрних вантажів, повідомив заступник директора департаменту комерційної роботи АТ “Укрзалізниця” Валерій Ткачов, передає Rail.insider.

УЗ отримала інструкції щодо порядку оформлення транзитних аграрних вантажів від польських перевізників PKP LHS та PKP Cargo згідно з рішенням ЄС.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Станом на 9 травня, на станції Дорогуськ тривалий час перебувають 155 вагонів колії 1520 мм, які не випускають контролюючі органи Польщі. Водночас на станціях України очікують 240 вагонів колії 1520 мм, із них 92 вагони з транзитним вантажем. PKP Cargo не приймає ці вагони, а також з 26 березня не приймає завантажений 41 піввагон колії 1435 мм із транзитним вантажем.

Що ж до стику Мостиська ІІ—Медика, то на станціях України по колії 1520 мм перебувають п’ять вагонів в очікуванні згоди ПКП Карго на їх перевезення транзитом до Голландії згідно з листом ПП “Атлант-Агро”. По колії 1435 мм вантажі здаються безперешкодно.

Окрім того, на станції Грубешув стоять 600 вагонів колії 1520 мм, 8 травня випущено контролюючими органами Польщі 107 вагонів. На станціях України перебувають 992 вагони колії 1520 мм, із них 193 — із транзитним вантажем.

Обсяг середньодобової передачі зерна становить 14 вагонів/добу, у квітні — 28 вагонів/добу; березні — 58,19 вагона/добу.

Ткачов також зауважив, що до Румунії та Словаччини немає питань стосовно пропуску аграрних вантажів.

Водночас спостерігаються ускладнення щодо транзиту зернових територією Угорщини. Наразі дозволено лише транзит відповідно до рішення уряду Угорщини (рішення ЄС не впроваджено).

Основна проблема з транзитом через Угорщину — жорсткий термін на транзитні перевезення залізницею. Встановлений граничний термін — сім діб, при перевищенні цього терміну повинні сплатити штраф 100% вартості транзитного зерна. Ця норма відлякує транзитерів працювати через Угорщину (особливо коли потрібно провести перевантаження зерна/”ламаний” транзит), — пояснив представник УЗ.

Спостерігається і значне скупчення вагонів з агропродукцією у напрямку переходу Батьово—Еперешке. Так, до стику прямують 517 вагонів із зерном, 213 — з олією.

Станом на 10 травня очікували передачі через прикордонний перехід Ізов—Грубешув (Польща) 1090 вагонів колії 1520 мм з агропродукцією, зокрема 423 вагонів  із зерном, 567 —  зі жмихами та 100 — з олією. За 9 травня по колії 1520 мм через цей перехід передано до Польщі шість вагонів зі жмихами та два вагони з олією.

Нагадаємо, українські експортери за 40-й тиждень роботи зернового коридору (1-7 травня) через морські порти Одеської області експортували 404 тис. т агропромислової продукції, що на 10% менше відвантажень цим каналом, ніж тиждень тому.

Оскільки Польща призупинила імпорт зерна з Україна, Литва може допомогти експортувати залізницею до 1 млн тонн зерна, зауважила міністерка економіки та інновацій країни Аушріне Армонайте після зустрічі з міністром економічного розвитку і технологій Польщі Вальдемаром Будою

Україна матиме значні втрати через ембарго на експорт своєї сільгосппродукції до сусідніх країн ЄС. Ці втрати значно посиляться у випадку тимчасової заборони на транзит і фактичну зупинку Шляхів солідарності.

Раніше польський уряд ввів тимчасове обмеження на імпорт через територію Польщі, включаючи транзит, аграрної продукції з України.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...