Новини / Аналітика     11 травня 2023 10:10

Рух зерновим коридором продовжує бити антирекорди


Українські експортери за 40-й тиждень роботи зернового коридору (1-7 травня) через морські порти Одеської області експортували 404 тис. т агропромислової продукції, що на 10% менше відвантажень цим каналом, ніж тиждень тому.

Про це говориться у повідомленні асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

“Кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила лише 11 одиниць, як і попереднього тижня. Ці судна завантажені, але вони ще не пройшли необхідну інспекцію для продовження руху далі до клієнтів та очікують її. На жаль, цьогорічний антирекорд мінімальних відвантажень тижня оновився через постійне блокування повноцінної роботи зернового коридору”, — констатують аналітики.

Читайте також: НБУ підрахував можливі збитки від припинення роботи зернового коридору

Найбільші обсяги експорту протягом 40-го тижня роботи зернового коридору становили: пшениця (41% експорту за цей період); кукурудза (40%); олія соняшникова (13%).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Всього з початку роботи зернового коридору з 1 серпня 2022 року по 7 травня 2023 року вдалося експортувати 29,7 млн т продукції АПК нашим іноземним партнерам”, — говориться у повідомленні.

Українська продукція попрямувала до країн Європи (Іспанія та Нідерланди), Азії (Бангладеш, Туреччина та Китай) та Африки (Туніс та Марокко).

Чому росіяни блокують зернову угоду

Нагадаємо, за тиждень з 24 по 30 квітня через морські порти Великої Одеси було експортовано 450,3 тис. т продовольства, а кількість завантажених кораблів впала до мінімуму за цей рік.

Наразі “зерновий коридор” не може повноцінно працювати через блокування інспекції суден російською стороною. Інспекція суден проходить не кожного дня, інколи представники РФ не підтверджують жодного судна з переліку узгоджених з ООН та Туреччиною.

Всього з початку роботи “зернового коридору” з 1 серпня торік по 30 квітня 2023 року вдалося експортувати 29,3 млн т продукції агрокомплексу.

Аналітики заявили, що рух кораблів зерновим коридором відбувається по інерції, оскільки основною проблемою досі залишається саботаж та зміна підходів інспекцій на вхід з боку російської сторони. Відповідно, це спричиняє зменшення подальшого навантаження суден в портах. В середньому за результатами тижня, що минув, вдалося пройти перевірки не більше 2 суден на день на вихід, що є дуже низьким показником. В кращі періоди роботи цього каналу інспекцію проходило 5,5 суден за день.

Раніше заступник глави МЗС РФ Сергій Вершинін заявив, що на Росії вважають “недоцільним” продовження “зернової угоди”, якщо з Москви не буде знято санкції, що впливають на сільськогосподарський експорт.

Думки експертів про те, навіщо росія блокує зерновий коридор і чому вона робить це саме тепер, читайте у нашому матеріалі: Роботу зернового коридору знову відновили: чому росія блокує інспекцію суден.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також