Новини / Садівництво     17 липня 2019 15:02

Вінниччина втратила інтерес до вирощування малини – виробники пояснюють чому

Ще кілька років тому на вирощування малини переходило багато підприємств Вінницької області. Але після того як у 2018 році більшість із них почали фіксувати збитки, ягідний бум поступово згасає. Виграють лише ті фермери, які створили кооперативи з морозильним обладнанням.

Про це повідомляє Seeds.

Кілька років тому малину з Вінниччини почали експортувати в країни ЄС, де закупівельні ціни були набагато вищими (2 євро за 1 кг), тож фермери могли отримати на вирощуванні цієї ягоди значні прибутки. У зв’язку з цим багато дрібних виробників закладали малинові плантації замість овочів.

Проте у 2018 р. більшість фермерів почали підраховувати збитки: продати малину вдавалося не дорожче як 12 грн за 1 кг. Бізнес для більшості став невигідним, і від нього стали відмовлятися.

Читайте: Як Андрій Багрій об’єднав фермерів для вирощування фруктово-ягідної продукції

Олександр Дусанюк, генеральний директор українсько-голландського підприємства, яке займається вирощуванням троянд, ягідних культур і плодових дерев, розповів, що у 2015 році в Європі був неврожай на малину, і в українських виробників з’явився шанс вигідно збувати свою продукцію європейським переробникам.

За словами підприємця, фермери почали швидко шукати посадковий матеріал, і часто купували неякісний:

«Щоб заощадити, купували дешевше. Не з розсадників. Ось через 3–4 роки маємо піковий урожай, але ягода дрібна, неякісна. І таких дуже-дуже багато. А переробник просто користується моментом, і каже: можу вам дати тільки по 12 гривень за кілограм».

Олександр Дусанюк відзначає, що у фермерів немає бажання продовжувати займатися вирощуванням малини, адже попередні розрахунки були зовсім інші.

Крім значно нижчої, ніж очікувалося, ціни, негативним чинником є велика пропозиція ягоди на ринку, оскільки багато селян також засадили малиною свої ділянки:

«Уявімо собі, село 100 км від обласного центру, і все село свого часу засадило городи малиною замість картоплі. У кожного 50 соток малини. І це їх вже єдиний шлях заробити гроші. Тому овочів не залишилося, худоби також. У людей вибір – віддавати за що дають, або взагалі не збирати».

За словами Олександра Дусанюка, в цій ситуації виграють ті фермери, які  об’єдналися  в кооперативи і закупили морозильне обладнання. Завдяки цьому вони можуть продавати ягоди за вищою ціною.

Новини за темою:  АМКУ відкрив справу проти виробників яєць "Авангард" і Ovostar через підозру в змові на ціни

Landlord раніше повідомляв про те, що ціни на малину розчарували українських ягідників: на заморожування закуповують по 15 грн/кг.

Читайте також