Новини    28 травня 2023 17:44

В Україні вартість цибулі оновила історичний рекорд

Експерти очікують, що зростання постачань якіснішої цибулі з країн Центральної Азії та Туреччини стабілізує ситуацію протягом найближчих 10 днів

У січні 2023 року аналітики попереджали про те, що ціни на цей товар в оптовій торгівлі сягнуть мінімум $1 долара за кг, і розглядали сценарії, за яких ціни можуть виявитися навіть істотно вищими, передає EastFruit.

У минулі три тижні оптові ціни на цибулю в Україні відновили своє зростання і до сьогоднішнього дня досягли абсолютного історичного рекорду і в місцевій валюті, і в доларах США: 48 грн і $1,31 долара відповідно. Попередній рекорд оптової ціни на цибулю для України був встановлений 5 травня 2019 року і становив 33 грн/кг або $1,15 долара США відповідно за курсом на цей день.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Нині в країнах Центральної Азії, насамперед у Таджикистані, проблема протилежна – надлишок пропозиції цибулі. Там цибулю нового врожаю вже можна купити навіть по 0,18 долара за кг, тобто в 7 разів дешевше, ніж в Україні.

Читайте також: в Іспанії ціни на цибулю досягли рекордного рівня через глобальний дефіцит

Зараз в Україні місцевої цибулі ріпчастої практично не залишилося. Імпорт із країн ЄС цибулі врожаю 2022 року пропонується за цінами $1,20-1,40/кг, і цього тижня ціни зросли. У самому ЄС ціни на торішню цибулю ріпчасту теж зростають. Приміром, цього тижня ціни в Польщі досягли $0,85-1,04/кг, – зазначив Євген Кузін, експерт незалежної аналітичної компанії АПК-Інформ: овочі та фрукти.

На українському ринку є і цибуля ріпчаста нового врожаю, яка пропонується дешевше. Єгипетську продукцію зараз можна купити від $0,90/кг. Водночас попит на неї не такий високий, як на цибулю врожаю минулого року. Тому, на думку експерта, зниження цін можна очікувати вже, коли на ринок масово зайде якісніша рання цибуля. Поки ж рання цибуля з Єгипту та країн Центральної Азії недостатньо “одягнена”, що вважається ознакою недостатньої якості в Україні. Ця цибуля швидше псується, тому трейдери вважають за краще працювати з дорожчою цибулею врожаю 2022 року, де ризики втрат нижчі.

Читайте також: у Франції вивели сорт цибулі, що не викликає сліз та не залишає запаху

Експерти очікують, що зростання постачань якіснішої цибулі з країн Центральної Азії та Туреччини стабілізує ситуацію протягом найближчих 10 днів.

Так, ще щонайменше три тижні українські споживачі будуть змушені нести рекордно високі витрати на закупівлю цибулі.

Головною причиною цих додаткових фінансових втрат українських споживачів стала росія, яка, вторгнувшись у південні регіони країни, практично повністю знищила один із найбільших у Європі кластерів із вирощування, зберігання та доопрацювання цибулі, зокрема й ранніх сортів, що його протягом багатьох років ретельно створювали малі та середні фермери-овочівники України.

Нагадаємо, ріпчаста цибуля сьогодні коштує дорожче ніж в аналогічному періоді минулого року в 3,7 раза. Позитивні цінові тенденції, за словами учасників ринку, збережуться до масового надходження продукту нового врожаю.

Аграрії в Україні планують масово вирощувати цибулю через вигідність такого продукту, тож ціни на неї почнуть падати у червні, припустив член Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

Попри втішні прогнози, цибуля все ж таки подорожчає ще сильніше. Ціни зростатимуть до середини травня, як попередила директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва.

Попри те, що ціна на цибулю в Україні нині б’є всі рекорди, це не межа, думку висловив аналітик “Українського клубу аграрного бізнесу” Максим Гопка.

В Україні знову почали зростати відпускні ціни на цибулю. Оператори ринку попереджають про можливий дефіцит якісної продукції наприкінці сезону. Виробництво цибулі в країні цього року помітно знизилося, тоді як через несприятливі погодні умови суттєво зріс відсоток некондиційної цибулі, яка не підлягає тривалому зберіганню.

Минулий сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя  фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Фермери прогнозують, що через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні  — цього року можливий неврожай овоча, що  спровокує зростання цін на нього.

Також фермери прагнуть позбутися низькоякісної цибулі, через що на початку жовтня її обсяги на ринку збільшилися, а ціни зменшилися. Однак така ситуація триватиме недовго.

Експерти прогнозували, що після Нового року до України завозитимуть цибулю з Єгипту та Ірану.

На тлі 14-річної інфляції Філіппіни зіштовхнулися зі стрімким зростанням цін на основні товари, але нинішня вартість цибулі побила всі рекорди.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...