Після двотижневого подорожчання відпускних цін на цибулю в Україні почали поступово знижуватися, зазначають аналітики проєкту EastFruit. Виробники повідомляють про помітне ослаблення попиту на цю продукцію, тоді як загальна пропозиція цибулі на ринку продовжує збільшуватися. Зростання пропозиції обумовлене бажанням фермерів якнайшвидше позбутися некондиційної цибулі, якість якої сильно постраждала від дощів на початку осені. Водночас попит на таку продукцію залишається порівняно невисоким, в основному таку цибулю купують мережі та перекупники для поточних продажів, оскільки для тривалого зберігання вона практично непридатна.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
На сьогодні фермери пропонують до продажу цибулю по 22-26 грн/кг ($0,60-0,71/кг), що в середньому на 11% дешевше, ніж тижнем раніше. Зниження цін у даному сегменті оператори ринку пояснюють одразу кількома факторами. Насамперед цьому сприяє невисокий попит на цю продукцію: оптові компанії та роздрібні мережі закуповують цибулю, як правило, тільки для поточних продажів. Водночас українські господарства сьогодні пропонують до продажу в основному некондиційну продукцію, непридатну для тривалого зберігання, при реалізації якої вони готові поступатися в ціні. Цибулю високої якості фермери заклали до сховищ і планують утримуватися від її реалізації мінімум до початку листопада.
Тоді як вартість цибулі в Україні на сьогодні, як і раніше, у 4,3 раза вища, ніж в аналогічний період минулого року. Варто зазначити, що більшість ключових гравців ринку здешевлення в сегменті цибулі вважають тимчасовим явищем. За їх словами, якісної цибулі в поточному сезоні буде не так вже й багато, і зростання цін у даному сегменті відновиться, особливо з настанням холодів, коли більшість фермерів почне продавати цю продукцію зі сховищ.
Нагадаємо, активний попит з боку оптових компаній та стримування продажів виробниками є основними факторами, що сприяли подальшому зростанню цін у даному сегменті.
У червні на українському ринку залишилась в основному тільки імпортна цибуля, зокрема польського виробництва. На початку червня ціни на неї почали рости, що пов’язано зі зменшенням запасів у самій Польщі, так і зі зростанням цін на логістику.
Нинішній сезон виявився складним, особливо постраждали угіддя фермерів південних областей, де найбільше вирощують цибулі. Фермери прогнозують, що через сильні та часті опади на початку вегетації цибулі та високі температури у липні-серпні — цього року можливий неврожай овоча, що спровокує зростання цін на нього.
Раніше Landlord розповідав, наскільки здешевіє соняшникова олія до кінця місяця: прогноз.
Ціни на овочі, фрукти і ягоди наразі більше залежать від зміни логістичних маршрутів і вартості пального. Проте, по Україні не спостерігатиметься дефіциту овочевих культур через тимчасову окупацію південних регіонів.
З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!