Новини / Аналітика / Логістика     27 вересня 2023 20:08

В Єврокомісії повідомили, скільки Україна заробила на агроекспорті влітку

Завдяки коридорам солідарності до ЄС виїхало понад 53 мільйони тонн сільськогосподарської продукції, в тому числі близько 48 млн тонн зернових, олійних та іншої супутньої продукції

В Єврокомісії підрахували, скільки сільськогосподарської продукції вдалося вивезти з України з травня до серпня 2023 року. Так, у цей період прикордонні з Україною країни ЄС були закриті для імпорту українських пшениці, кукурудзи, насіння ріпака та соняшника, а Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи, інформує radiosvoboda.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Завдяки коридорам солідарності до ЄС виїхало понад 53 мільйони тонн сільськогосподарської продукції, в тому числі близько 48 млн тонн зернових, олійних та іншої супутньої продукції.

За оцінками, цей експорт приніс Україні близько 38 мільярдів євро загального доходу, але за той же час Україна також імпортувала 34 мільйони тонн товарів через шляхи солідарності на суму близько 70 мільярдів євро. Це свідчить про те, що наше економічне партнерство зростає як внаслідок експорту, так і імпорту, – заявила у Брюсселі Адіна Велян, єврокомісарка з транспорту.

Єврокомісарка також зауважила, що за серпень 2023 року через коридори солідарності вдалося експортувати близько чотирьох мільйонів тонн агропродукції з України, тоді як під час їхнього запуску цей показник був удвічі нижчим.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо прогнозу на вересень, Велян зазначила, що є сподівання “принаймні зберегти хороші цифри, які маємо зараз”.

Нагадаємо, Україна, яка виробляє половину світового експорту соняшникової олії та 10 відсотків пшениці, експортувала близько 35 мільйонів тонн зерна через Дунай за минулі 12 місяців. Поряд із залізничними вантажними перевезеннями через Європу, це забезпечило життєво важливу економічну підтримку для війни країни проти російських загарбників.

Висока врожайність цього сезону може зіграти злий жарт з агросектором. Половина від вартості зернових йде на логістику, трохи краща ситуація з олійними.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна експортує зерно через порт на півночі Хорватії вже понад рік.

Експорт української сільгосппродукції протягом минулих місяців залишається на рівні до 3 млн т, однак нині Україні потрібно експортувати не менше 6,5 млн т на місяць

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також