Новини / Політика     01 листопада 2022 10:16

Україна продовжуватиме зернову ініціативу на базі домовленостей з Туреччиною та ООН – Зеленський


Україна продовжить виконувати “зернову угоду” в межах домовленостей з ООН і Туреччиною.

Про це заявив президент Володимир Зеленський на брифінгу з премʼєр-міністром Чехії Петром Фіалою.

Зеленський нагадав, що в “зерновій угоді” було підписано два паралельні документи. Перший з них – між Україною, ООН та Туреччиною.

“Серед цих трьох суб’єктів я не чув, щоби хтось був не погоджений і хотів би зупинити зернову ініціативу. Тому тут ми продовжуємо, як і домовлялися”, – заявив глава держави. – Другий документ уклали Росія, Туреччина та ООН. Я не чув, аби ООН чи Туреччина його порушили, адже ці сторони не зацікавлені у голоді в країнах Африки та Азії. Безумовно, якщо Росія каже, що вона виходить із зернової ініціативи, говорить про те, що вона виходить із домовленостей останніх трьох сторін. Це свідчить про те, що Росія порушує ці домовленості”.

“Я впевнений і будемо вірити, що партнери зможуть заспокоїти риторику РФ. Ми ж, зі свого боку, продовжимо зернову ініціативу. Тому що розуміємо, що несемо у світ стабільність – на ринки харчової продукції”,  резюмував він.

Своєю чергою Організація Об’єднаних Націй не вважає, що призупинення Росією участі в “зерновій угоді” означає втрату нею чинності, й інспектори ООН продовжать перевірку суден, що транспортують збіжжя з українських портів. Про це заявив заступник генерального секретаря Організації з гуманітарних питань Мартін Гриффітс.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Ми твердо дотримуємося думки, що Чорноморська зернова ініціатива залишається в силі, попри призупинення участі в ній Росії”, – наголосив він.

“Росія не припинила дію “зернової угоди” і не вийшла з неї. Вони заявили, що призупинили участь у ній на невизначений термін. І, як результат цього, ми продовжуємо через цю ініціативу направляти судна, які рухаються (з України); разом із Туреччиною, де це можливо, і з Україною – перевіряти ці судна”, – додав Гриффітс.

Водночас заступник генсека ООН додав, що Організація як посередник продовжує взаємодіяти з російською стороною, щоб вирішити порушені нею питання.

Натомість постійний представник Росії при Організації Об’єднаних Націй Василь Нєбєнзя заявив на засіданні Ради Безпеки ООН, що Москва не буде визнавати домовленості щодо експорту зерна з України без своєї участі.

“Виходимо з того, що укладена між Росією, Туреччиною та Україною за запевнення ООН 22 липня “чорноморська ініціатива” без нас виконуватися не повинна, а ухвалені без нашої участі рішення і заходи ні до чого нас не зобов’язують”, – заявив він.

Нєбєнзя також згадав нібито удар України по російських військових кораблях у Севастополі, що назвав “грубим порушенням “зернової угоди”, яка фактично ставить хрест на гуманітарному вимірі домовленостей у Стамбулі”.

“З урахуванням цього російська сторона не може гарантувати безпеку цивільних суден, що беруть участь у Чорноморській ініціативі”, – сказав він.

Російський дипломат висловив здивування, що після призупинення участі РФ у “зерновій угоді” інші сторони – Туреччина, Україна та ООН – погодили рух кількох суден Чорним морем. Він заявив, що такі рішення “ні до чого нас не зобов’язують”.

“Водночас, беручи до уваги факти зловживання “зерновим коридором”, і той основоположний факт, що Чорне море досі є зоною бойових дій, ми не можемо дозволити безперешкодний рух суден без нашого догляду. І ми будемо змушені вжити заходів, щоб контролювати, що було дозволене Спільним координаційним центром без нашої згоди”, – сказав він.

Читайте також: У Литві закликали “обійти шантаж росіян” та забезпечити військовий супровід суднам з українським зерном.

Довідка. 22 липня рф підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.

Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки.

Читайте також: Путін маніпулюватиме продовженням зернової угоди під час G20.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також