За моніторингом інспекторів Держпродспоживслужби, посіви зернових масово заселяє клоп шкідлива черепашка, рослини кукурудзи пошкоджені злаковими блішками, у посівах соняшнику триває шкідливість піщаного мідляка.
Так, клоп шкідлива черепашка масово перелітає у посіви зернових культур Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Харківської, подекуди Вінницької, Київської, Полтавської, Хмельницької, Тернопільської, Черкаської, інших областей Степу та Лісостепу. Фітофагами пошкоджено до 2% рослин культури. В Одеській області відмічено відродження личинок фітофага.
Повсюди зернові масово заселяються хлібними блішками, п’явицями, попелицями, трипсами, пильщиками пошкодження якими призводить до зниження ваги зерна, що спричинятиме кількісні втрати врожаю. У південних областях посіви зернових заселяють хлібні жуки.
Читайте також: В США собак-шукачів вчать виявляти хвороби рослин і шкідників
На 12-58, макс. 78% обстежених площ озимих та ярих зернових культур уражено:
- борошнистою росою — до 12% (озима пшениця, Вінницька, Київська обл.) рослин;
- септоріозом — 2-12, макс. до 26% (Миколаївська, Черкаська обл.);
- кореневими гнилями, ринхоспоріозом та іншими плямистостями — 1-4% (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Київська, Харківська, Хмельницька обл.);
- бурою листковою іржею — 1-3, осередково 15% (Черкаська обл.);
- піренофорозом — 2-6 (Волинська, Закарпатська, Полтавська, Тернопільська обл.), макс. до 30% рослин (Київська обл.).
У посівах озимого та ярого ячменів 2-15% рослин уражено гельмінтоспоріозом.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
У Київській, Миколаївській, Одеській, Тернопільській та інших областях на 2-12% обстежених площ, до 3% рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, мухами, сірим довгоносиком, піщаним мідляком, дротяниками.
У Тернопільській області сходи сої заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики. Фітофагами пошкоджено до 2% рослин на 8% обстежених площ.
У посівах озимого ріпаку (масове цвітіння), на 4-10, макс. 15-24% рослин (Вінницька, Житомирська, Хмельницька обл.) розвиваються ріпаковий квіткоїд, прихованохоботники, подекуди оленка волохата. 1-5, макс. 10-16% рослин у Вінницькій, Львівській, Рівненській, Черкаській областях хворіють на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, осередково виявлено циліндроспоріоз.
У посівах цукрових буряків шкодять звичайний і сірий бурякові довгоносики. Також на рослинах культури живляться бурякові блішки, крихітка, подекуди піщаний мідляк, щитоноски.
У посівах соняшнику триває шкідливість піщаного мідляка, сірого південного, сірого бурякового довгоносиків, дротяників, несправжніх дротяників, де ними пошкоджено 2-7% рослин у слабкому та середньому ступенях.
У степових, подекуди лісостепових та поліських областях відбувається літ метеликів підгризаючих (озимої, окличної) та листогризучих (капустяна, совка-гамма, ін. совок). В Одеській області триває літ лучного метелика.
Нагадаємо, нинішні кліматичні умови сприятливі для зростання та розвитку озимих зернових культур, але ситуація з пізніми ярими культурами інша. Зараз озимі культури продовжують активно розвиватися, стебло стає вищим, а колос починає формуватися, що вимагає теплішого клімату для їхнього оптимального зростання.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!