Новини / Рослинництво     24 травня 2023 13:21

У Держпродспоживслужбі розповіли, чим хворіють українські посіви зернових


За моніторингом інспекторів Держпродспоживслужби, посіви зернових масово заселяє клоп шкідлива черепашка, рослини кукурудзи пошкоджені злаковими блішками, у посівах соняшнику триває шкідливість піщаного мідляка.

Так, клоп шкідлива черепашка масово перелітає у посіви зернових культур Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Харківської, подекуди Вінницької, Київської, Полтавської, Хмельницької, Тернопільської, Черкаської, інших областей Степу та Лісостепу. Фітофагами пошкоджено до 2% рослин культури. В Одеській області відмічено відродження личинок фітофага.

Повсюди зернові масово заселяються хлібними блішками, п’явицями, попелицями, трипсами, пильщиками пошкодження якими призводить до зниження ваги зерна, що спричинятиме кількісні втрати врожаю. У південних областях посіви зернових заселяють хлібні жуки.

Читайте також: В США собак-шукачів вчать виявляти хвороби рослин і шкідників

На 12-58, макс. 78% обстежених площ озимих та ярих зернових культур уражено:

  • борошнистою росою — до 12% (озима пшениця, Вінницька, Київська обл.) рослин;
  • септоріозом — 2-12, макс. до 26% (Миколаївська, Черкаська обл.);
  • кореневими гнилями, ринхоспоріозом та іншими плямистостями — 1-4% (Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Київська, Харківська, Хмельницька обл.);
  • бурою листковою іржею — 1-3, осередково 15% (Черкаська обл.);
  • піренофорозом — 2-6 (Волинська, Закарпатська, Полтавська, Тернопільська обл.), макс. до 30% рослин (Київська обл.).

У посівах озимого та ярого ячменів 2-15% рослин уражено гельмінтоспоріозом.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У Київській, Миколаївській, Одеській, Тернопільській та інших областях на 2-12% обстежених площ, до 3% рослин кукурудзи пошкоджено злаковими блішками, попелицями, мухами, сірим довгоносиком, піщаним мідляком, дротяниками.

У Тернопільській області сходи сої заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики. Фітофагами пошкоджено до 2% рослин на 8% обстежених площ.

У посівах озимого ріпаку (масове цвітіння), на 4-10, макс. 15-24% рослин (Вінницька, Житомирська, Хмельницька обл.) розвиваються ріпаковий квіткоїд, прихованохоботники, подекуди оленка волохата. 1-5, макс. 10-16% рослин у Вінницькій, Львівській, Рівненській, Черкаській областях хворіють на пероноспороз, альтернаріоз, фомоз, осередково виявлено циліндроспоріоз.

У посівах цукрових буряків шкодять звичайний і сірий бурякові довгоносики. Також на рослинах культури живляться бурякові блішки, крихітка, подекуди піщаний мідляк, щитоноски.

У посівах соняшнику триває шкідливість піщаного мідляка, сірого південного, сірого бурякового довгоносиків, дротяників, несправжніх дротяників, де ними пошкоджено 2-7% рослин у слабкому та середньому ступенях.

У степових, подекуди лісостепових та поліських областях відбувається літ метеликів підгризаючих (озимої, окличної) та листогризучих (капустяна, совка-гамма, ін. совок). В Одеській області триває літ лучного метелика.

Нагадаємо, нинішні кліматичні умови сприятливі для зростання та розвитку озимих зернових культур, але ситуація з пізніми ярими культурами інша. Зараз озимі культури продовжують активно розвиватися, стебло стає вищим, а колос починає формуватися, що вимагає теплішого клімату для їхнього оптимального зростання.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також