Новини    04 травня 2023 16:39

Турецькому банку запропонували посередництво у “зерновій угоді”

На порядку денному включення російського "Россельхозбанку" в систему SWIFT

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що повної гарантії продовження дії “зернової угоди немає”, але потрібно серйозно попрацювати, щоб її продовжити. Від ООН надійшла пропозиція щодо посередництва турецького банку для проведення розрахунків.

Наразі абсолютної гарантії продовження дії угоди немає, але потрібно попрацювати, щоб її продовжити. На порядку денному включення російського “Россельхозбанку” в систему SWIFT.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Навіть якщо цей банк включений у SWIFT, ми бачимо, що західні компанії не дуже прагнуть працювати з цими банками. Генсек ООН запропонував, щоб посередником був турецький банк, — зазначив Чавушоглу.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Раніше у G7 засудили спроби росії використовувати продовольство як засіб дестабілізації та як інструмент геополітичного примусу.

Зауважимо, москва погодилася продовжити поточну зернову угоду, яка діє до 18 березня, ще на 60 днів. РФ скаржиться, що нібито залишаються обмеження, які заважають реалізовувати винятки з санкцій для агропродукції рф.

Україна зазначила, що заявлена росією можливість продовження зернової ініціативи на 60 днів замість 120 днів суперечить підписаним разом з ООН та Туреччиною документам. Про це віцепрем’єр-міністр відновлення Олександр Кубраков написав у Twitter.

Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар заявив, що Анкара продовжить переговори щодо продовження угоди, яка дозволяє відвантаження зерна з чорноморських портів України, на 120 днів замість 60.

До повномасштабної війни Україна – відома як одна з житниць світу – експортувала приблизно три чверті виробленого зерна. Згідно з даними Європейської комісії, близько 90% цього експорту було відправлено морем із чорноморських портів України. Війна та її вплив на експорт зерна мають серйозні наслідки, особливо для глобального Півдня, який значною мірою залежить від них.

Стало відомо, що Європейська комісія заборонила імпорт чотирьох українських агропродуктів до п’яти держав ЄС – Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини.

Єврокомісія засудила рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що до українського зерна в Угорщині будуть застосовуватися ті самі вимоги до контролю якості, що і до зерна, вирощеного в Євросоюзі. За словами міністра, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Нині Румунія і Польща ведуть переговори з Єврокомісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

28 квітня Єврокомісія погодила з Болгарією, Словаччиною, Румунією, Угорщиною та Польщею питання відновлення імпорту аграрної продукції з України. Про це заявив заступник Голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...