Головною подією грудня на глобальному ринку аграрної продукції для України стало не коливання кон’юнктури зовнішніх ринків, не новини про зміну оцінок валових зборів тієї чи іншої сільськогосподарської культури в країнах – конкурентах і навіть не останні звістки про хід торговельної війни між Сполученими Штатами і Китайською Народною Республікою.
Головна для нас подія пов’язана безпосередньо із самою Україною — в останньому цього року звіті USDA аналітики Департаменту сільського господарства США прогнозують, що український аграрний сектор посяде друге місце у світовому рейтингу експортерів кукурудзи.
Саме за рахунок кукурудзи українським аграріям вдалося зібрати цього року близько 70 млн т зернових (ще місяць тому прогноз був на рівні 66 млн т) і, відповідно, стати постачальником маїсу номер два, поступаючись лише США.
ЗАГАЛЬНА СИТУАЦІЯ
За повідомленням Міжнародної ради по зерну (IGC), у грудні були проведені незначні зміни прогнозів у порівнянні з оцінками листопада 2018 року. Власне, для сільськогосподарського сектора Північної півкулі нові вказані розміри врожайності та валового збору можна вже вважати кінцевими результатами агрокампанії–2018.
Так, з урахуванням невеликих коригувань по пшениці, кукурудзі та сорго прогноз світового виробництва всіх видів зерна (тобто як продовольчого, так і фуражного) у 2018/2019 маркетинговому році знижений у порівнянні з оцінками минулого місяця на 2 млн т. На думку аналітиків Міжнародної ради по зерну, валовий збір цього маркетингового року сягне позначки 2079 млн т. Це всього на 1% менше попередніх оцінок, тобто з урахуванням великих кінцевих запасів зерна йдеться про майже невідчутні для світового ринку зміни.
Загальний рівень глобального споживання зерна також оцінюється на 1 млн т нижче, ніж раніше, головним чином у зв’язку зі змінами балансу фуражного і промислового використання.
Деталізуючи оцінки, в IGC зазначають, що перегляд прогнозу відбувся внаслідок деякого скорочення виробництва кукурудзи і сорго у найбільшого постачальника зерна у світі — США. Натомість це зменшення було майже нівельоване рекордним врожаєм і пропозицією кукурудзи в Україні.
Втім, без змін залишені прогнози щодо продовження скорочення запасів — до чотирирічного мінімуму у 560 млн т, що на 58 млн т менше, ніж минулого року.
При цьому загальні обсяги світової торгівлі зерновою групою очікуються у 2018/2019 маркетинговому році на рівні 368 млн т. Це на 1 млн т менше за листопадову оцінку Міжнародної ради і повністю повторює сценарій 2017/2018 маркетингового року. Але значно перевищує обсяг глобальних зернових операцій у 2016/2017 маркетинговому році, коли він дорівнював 353 млн т. Тобто скорочення світових запасів, виходячи з наведених даних, буде лише прискорюватися. Якщо ж брати більш детальну кон’юнктуру різних ринків, то відбуватиметеся це головним чином за рахунок пшениці. І вже зараз фахівці починають говорити про необхідність внесення коригувань у маркетингові плани фермерів, які поки віддають перевагу у посівних площах кукурудзі, сої та соняшнику.
Прогноз світового виробництва зерна зменшений на 2 млн т
І, до речі, що стосується площі, яку вже планують відвести під пшеницю фермери у світі. За прогнозом Міжнародної ради по зерну, загальна збиральна площа під усіма видами культури у 2019/2020 маркетинговому році має зрости у порівнянні з поточним маркетинговим роком приблизно на 1% — до 220 млн га.
При цьому фахівці уточнюють, що подібний сценарій лише один з можливих. Справа тут у тому, що провідні експортери пшениці на світовий ринок і виробники культури (такі як ЄС, Росія, США, Україна, Індія тощо) протягом останніх років постійно стикаються з проблемою несприятливих погодних умов на початку сезону вегетації. Цього року, наприклад, була посуха, яка вдарила саме по врожайності пшениці у країнах Північного Причорномор’я, ЄС і США. З огляду на це, той же ЄС може віддати перевагу посівам ріпака, більш стійкого до посушливих умов початку літа.
КУКУРУДЗА
USDA досить суттєво переглянув свої висновки місячної давнини щодо валового збору культури в Україні. Оскільки внутрішня глибока переробка кукурудзи у нас не поширена, весь додатковий врожай підсилює експортні «кукурудзяні» позиції країни на світовому ринку.
Так, за прогнозом USDA, валовий збір королеви полів цього року в Україні становить 35 млн т (попередня оцінка листопада була на рівні 33,5 млн т). Відповідно до цього був переглянутий і прогноз щодо вітчизняного експорту кукурудзи — цифра була збільшена з 27 млн т до 28 млн т. Тут буде доречно пригадати, що ще у середині літа цього року USDA оцінював можливий експорт зерна кукурудзи з України на рівні 24 млн т.
Якщо остаточні дані співпадуть з попередніми оцінками врожаю, то рекордний рівень валового збору, встановлений у 2016/2017 маркетинговому році, буде перевищений майже на 20%.
Як відзначено у черговому звіті USDA, на тлі росту експорту з України, негативні прогнози поки поступають щодо збору кукурудзи у Мексиці, Бразилії та Південній Африці. В цілому Україна у цьому маркетинговому році стає експортером кукурудзи номер два у світі.
Найбільш вірогідним буде підвищення попиту на культуру з боку В’єтнаму, Канади, Японії, Ірану та Колумбії. Що цікаво, Департамент сільського господарства США досить стримано оцінює власне перспективи американського експорту маїсу. Принаймні у цьому, грудневому звіті USDA залишив оцінки можливих обсягів на рівні прогнозу минулого місяця — 62,23 млн т.
І це досить гарна звістка для українських аграріїв — адже за прогнозами міжнародних експертів, у поточному маркетинговому році загальне споживання кукурудзи у світі впаде на 39 млн т у порівнянні з минулим і поновить п’ятирічний мінімум.
За прогнозом USADA, у 2018/2019 мр Україна стане постачальником зерна кукурудзи номер два у світі
Таким чином, щонайменше з боку американських фермерів вітчизняні експортери кукурудзи відчувати додаткового тиску не будуть.
Втім, ще не до кінця зрозуміла на світовій аграрній арені позиція Китаю, який може виступити як великий імпортер. Поки, на думку фахівців, прогноз імпорту кукурудзи у Піднебесну досить помірний — на рівні 5 млн т. Але ситуація може змінитися з огляду на дестабілізацію балансу імпорту у КНР сільгосппродукції внаслідок торговельної війни.
У цілому ж, за оцінкою фахівців Департаменту сільського господарства Сполучених Штатів, виробництво фуражного та технічного зерна у 2018/2019 маркетинговому році прогнозується на рівні 1376,6 млн т, що на 0,3 млн т більше, ніж у попередньому маркетинговому році.
ПШЕНИЦЯ
За даними USDA, глобальні запаси пшениці у поточному маркетинговому році повинні збільшитися у порівнянні з 2017/2018 маркетинговим роком на 0,8 млн т.
На перший погляд така оцінка виглядає трохи несподіваною на тлі прогнозів щодо високого попиту саме на пшеницю наступного року. Для розуміння ситуації треба розібратися у деталях.
Так, за уточненим прогнозом, виробництво продовольчої пшениці в Австралії буде скорочуватися на 500 000 т. Оновлена оцінка ABARES (Австралійське бюро сільськогосподарської та ресурсної економіки), на яку, до речі, пристав і USDA, — 17 млн т, що на 0,5 млн т менше, ніж прогноз листопада 2018 року. А експорт, як наслідок, буде зменшений на 1 млн т — до 10,5 млн т.
Країни Чорноморського басейну значно посилять свої позиції на глобальному ринку пшениці
Проте, за останній місяць була збільшена оцінка валового збору пшениці у Канаді — до 31,8 млн т (плюс 300 000 т до попередньої оцінки).
Як прогнозує американський Департамент сільського господарства, рівень глобальної торгівлі пшеницею у 2018/2019 маркетинговому році буде дещо нижчим за попередні роки внаслідок скорочення експорту культури з Австралії, США та ЄС. Це скорочення частково буде компенсоване збільшенням постачання пшениці з Російської Федерації (на 1,5 млн т). Але, підкреслимо, компенсація буде лише частковою та не зможе повністю перекрити втрати ринку від ослаблення позицій інших основних експортерів.
При цьому, як прогнозується, країни Чорноморського басейну значно посилять свої позиції на глобальному ринку пшениці у першій половині 2018/2019 маркетингового року, але вже у другій половині року вони стануть менш конкурентоспроможними внаслідок поступового вичерпання експортних можливостей.
Така кон’юнктура і стала підставою для твердження про те, що саме пшениця у наступному сезоні буде найбільш затребуваною на світовому ринку.
НЕЗАЛЕЖНИЙ ПРОГНОЗ
У середині грудня агентство Bloomberg оприлюднило «Гід песиміста» на 2019 рік, в якому також наданий прогноз щодо перспектив зернового ринку.
За прогнозом Bloomberg, Україна залишиться у складі найбільших постачальників зерна на світовий ринок. Крім того, на думку аналітиків Bloomberg, ціни на зернову групу, зокрема на пшеницю, наступного року поновлять свої історичні піки та встановляться на рівнях, які перевищують показники рекордного за цінами 1974-го.
Цьому буде сприяти низка вкрай негативних факторів, викликаних змінами клімату, — посухи, високі температури, аномальні повені та ерозія ґрунтів тощо.
Крім України, свої позиції на глобальному ринку продовжать посилювати такі постачальники продовольства, як США, Канада і РФ.
А ось для врожаю кукурудзи у країнах Латинської Америки умови будуть, навпаки, несприятливими. Таку ж «апокаліптичну» картину дає Bloomberg і щодо перспектив врожаю сої у Бразилії.
Слід зазначити, що тут висновки Bloomberg є кардинально протилежними прогнозам Міжнародної ради по зерну, яка очікує наступного року збільшення експорту кукурудзи з Бразилії та Аргентини. Зокрема, в останньому, грудневому звіті організації прогноз експорту кукурудзи для Бразилії становить 30 млн т, а для Аргентини — 28 млн т, що значно перевищує показники минулого року.
Є певні сумніви у такому розвитку сценарію й у USDA, який прогнозує збільшення бразильського виробництва сої та продовження заміщення американської сої бразильською на ринку Китаю.
Міжнародна рада по зерну також прогнозує зростання виробництва бобів сої приблизно на 8% по відношенню до рівня поточного року — до 367 млн т. Цьому будуть сприяти рекордні врожаї у головних країнах — продуцентах сої. Щоправда, фахівці IGC вказують на те, що перспективи врожаїв у Південній півкулі на даному етапі мають дещо непевний характер. Але вже є низка ознак, які вказують на можливість позитивного сценарію, зокрема рекордні темпи посівної сої у Бразилії.
Цікавим є той факт, що, за даними Bloomberg, наступного року на підтримку цін на агропродукцію уряд Сполучених Штатів виділить $50 млрд прямої підтримки фермерам, що утричі перевищує рівень 2018-го.
Таким чином, конкуренція на глобальному ринку аграрної продукції буде тільки посилюватися. Втім, треба розуміти, що поки всі довгострокові прогнози мають досить відносний характер. Адже, наприклад, несприятливі погодні умови цього року, зокрема посуха у країнах Чорноморського басейну і ЄС, не мала ніякого впливу на загальну пропозицію зерна на світовому ринку.
Текст: Михайло Дикаленко
Фото: SHUTTERSTOCK
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!