Новини / Аналітика     28 вересня 2019 10:03

Ціна на зерно: чи вигідна українським аграріям міцна гривня – Олена Нероба

Від чого залежить сьогодні ціна на зернові у світі, які чинники можуть змусити її піднятися і чи є в українських аграріїв бодай якийсь привід для оптимізму в ситуації глобального зниження цін та попиту на зерновому ринку? Хоч як це не прикро, але нинішній сезон починається на боці покупця.

Думками з цього приводу поділилася на своїй сторінці у Фейсбук Радник президента Української зернової асоціації, керівник відділу аналітики і даних у MarcoPolo Commodities Олена Нероба.

Експерт аналізує фактори впливу, що формують сьогодні світові ціни на основні зернові культури, відзначаючи, що ситуація нині ускладнилася настільки, що «залишилося тільки припустити, що цінове дно вже знайдене, і ринок чекає коригування, якщо не розвороту».

Соя

Незабаром у Північній півкулі почнуть збирати сою, і США намагаються продати запаси, які тільки за останній маркетинговий рік збільшилися майже у 2,5 разу через перевиробництво і зниження попиту з боку основного покупця, Китаю, і починають торгувати новим урожаєм. … До факторів впливу належать епідемія АЧС і напружена ситуація між найбільшими економіками світу. Незначний тиск на ціни створить прогноз скорочення запасів для використання в Штатах більш ніж на 10 процентних пунктів порівняно з попереднім сезоном.

У той же час середня ціна на соєві боби на Чиказькій фондовій біржі знизилася на 15% порівняно з 17/18 МР. Це пов’язано з тим, що в цілому за три маркетингові роки це співвідношення знизилося всього на 1 процентний пункт, насамперед завдяки зростанню виробництва в Латинській Америці. І хоча останні дані Міністерства сільського господарства США вказують на зниження очікувань Китаю щодо споживання сої, ці цифри все ще недооцінюються, оскільки зараження АЧС не припинилося, а навпаки, поширюється по всьому регіону.

Незважаючи на те, що Китай купив ще одну партію американських соєвих бобів, цей фактор не є “бичачим сигналом” для ринку, оскільки ці обсяги не порівняти з тими, які знайомі ринку. На спробу знайти альтернативні джерела білка вказує і угода, підписана з Аргентиною, на поставку соєвого шроту. Ліцензію вже отримали 7 аргентинських виробників. Наступний раунд переговорів відбудеться 10 жовтня, але ринок більше не сподівається на це. … Бразилія – ​​це країна, яка отримала максимальні вигоди від торгової війни. Різниця між бразильською та американською соєю сьогодні становить 20 доларів за тонну.

Кукурудза

Не краща цінова ситуація на ринку кукурудзи. Збір врожаю вже почався в Північній півкулі. В Україні зібрано понад 6 млн, середні ринкові очікування врожайності далекі від торішніх 7,7 т/га. Розумні аналітики бачать 34–35 млн т, хоча посівні площі більші, ніж минулого року. Зміцнення української валюти робить кукурудзу з цієї країни дорожчою за її латиноамериканських конкурентів, чия валюта зараз слабка, а запаси і врожайність досить високі.

Читайте: Чому Китай не їде дивитися американські ферми

Говорячи про «досить високий» урожай у США, ми, звичайно, розуміємо, що він значно нижчий від середнього показника за останні роки внаслідок складних умов посіву. Але ринок уже врахував ці прогнози, і вони відображаються в річному ціновому ралі. Сьогодні тільки суттєва зміна показників балансу попиту і пропозиції може вплинути на ціну. Наприклад, купівля Китаєм якоїсь величезної партії сої, що дорівнює попереднім річним закупівлям.

Пшениця

З точки зору пшениці, пропозиція все ще вища, ніж попит. Виробництво збільшилося: наприклад, Україна й Аргентина показують рекорди, і навіть Австралія намагається відновити минулі обсяги. Правда, посуха в Австралії затягнулася, і це може пом’якшити очікування з точки зору виробництва. Аргентина, де останнім часом також спостерігалася досить суха погода, думає, що ще встигне відновитися, і місцеві аналітики не знижують свої очікування щодо врожаю на рівні 21 млн т.

Останні новини про збільшення прогнозу виробництва пшениці в Росії від аграрного міністерства до 78 млн т видаються трохи перебільшеними. Цілком можливо, що ми знову повернемося до діапазону 75–76 ММТ. Цю ідею підтверджують місцеві аналітичні агентства: ІКАР – 75 ММТ, СовЕкон – 74,9 млн т.

Єгипет, один із ключових споживачів пшениці, робить обережні покупки. На сьогодні на тендерах закуплено майже на 30% менше пшениці, ніж на аналогічну дату минулого року. Водночас частка Росії поки знизилася, але Румунія й Україна вже продали більше, ніж за відповідний період минулого маркетингового сезону.

Це пов’язано з високими цінами пропозиції з Росії, де виробники очікували премію за білок. Але в останніх тендерах Росія намагається завоювати свою монополію на цьому ринку. Хоча присутність Франції в структурі закупівель, яка довгий час була відсутня на єгипетському ринку, припускає, що перевиробництво також має місце в Європі. … Важливо відзначити, що Україна вже продала 48% експортного потенціалу цього сезону.

Підсумки

І в частині пшениці, і в частині ячменю, і навіть в частині кукурудзи для України дорога гривня і дешеве євро – це погано: за першими двома позиціями ми стали конкурентами, а щодо кукурудзи складіть пазл самі. Підказую: слабка валюта – в покупця, сильна – у продавця.

Найбільш неприємна новина – зростання BDI. Вартість фрахту змушує продавця знизити ціну, але цей процес обмежений рентабельністю виробництва, тому найближчим часом або зростання фрахту припиниться, або ці витрати будуть передані покупцям.

Загалом, сезон починається на боці покупця. Залишилося тільки припустити, що цінове дно вже знайдено і ринок чекає коригування, якщо не розвороту.

Landlord раніше публікував аналіз глобального ринку: чому падають ціни на зернові.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також