Новини / Аналітика     15 вересня 2019 15:02

Глобальний ринок: чому падають ціни на зернові

Провідні світові та українські аналітичні агенції почали підраховувати врожай нового сільськогосподарського сезону.

Збір врожаю зернових сільськогосподарського сезону 2019/2020 в Україні та світі йде повним ходом. Поки немає офіційних даних про його обсяги, провідні світові агентства пропонують прогнози, відповідні цифри в яких деколи відрізняються дуже істотно. Іноді такі оцінки здаються навіть спекулятивними, адже вони безпосередньо впливають на біржові котирування. А в серпні сенсаційний прогноз рекордного валового збору «наздогнав» українську кукурудзу.

Глобальний прогноз IGC

Зміна ситуації на світовому ринку дозволило Міжнародної ради по зерну (International Grains Council, IGC) знизити прогноз світового виробництва. Так, у порівнянні з оцінками попереднього місяця, прогнозоване глобальне виробництво зерна у новому сезоні 2019/2020 впало на 8 млн т. У IGC врахували зниження оцінок майбутнього врожаю пшениці в ЄС, Росії і Канаді, врожаю кукурудзи у Китаї і сорго у США.

Таким чином, в цьому місяці очікують, що світове виробництво всіх видів зерна в нинішньому сезоні продемонструє лише скромне міжрічне зростання до 2148 млн т. (плюс 6 млн т. у порівнянні  із показником 2018/2019 маркетингового року). При цьому глобальний урожай пшениці прогнозується на рекордній позначці в 763 млн т. – це на 30 млн т. вище результату минулого сільськогосподарського року. Прогноз виробництва кукурудзи і ячменю також продовжує демонструвати рекордні показники.

Проте, у зв’язку з більш низьким рівнем запасів на початку сезону, сукупна пропозиція зерна, згідно з IGC, впаде до чотирирічного мінімуму.

Триває й коригування показників споживання. Перспективну оцінку попиту на зернові в IGC скоротили майже на 3 млн т. (головним чином, через пшеницю, кукурудзу і сорго). Втім, цифри як і раніше дуже високі: споживання може збільшитись у порівнянні із минулим роком на 1% до нового пікового рівня у 2184 млн. т. Подібні прогнози враховують тривале зростання використання зернових у продовольчому, кормовому та промисловому секторі.

Перейдемо до світових перехідних запасів зерна. Їх прогноз зменшений з минулого місяця на 3 млн т. (скорочення по пшениці частково компенсується збільшенням по кукурудзі). Якщо докладніше, то глобальні запаси скорочуються третій рік поспіль. До кінця 2019/20 маркетингового року темпи їх використання знову прискоряться до 36 млн т. на рік (у позаминулому році падіння запасів становило 12 млн т., а у минулому – вже 23 млн т.). Йдеться, в першу чергу, про спад резервів кукурудзи – мінус 50 млн т. з минулого року. Основний винуватець ситуації – Китай, де перехідні запаси кукурудзи до кінця цього сезону знизяться на 26 млн т. (у порівнянні з показниками кінця 2018/2019 маркетингового року). Втім у IGC підкреслюють, що оцінки попиту і пропозиції у Піднебесній є досить умовними через інформаційну закритість республіки. Водночас, резерви кукурудзи у США, ще одному найважливішому гравцю на світовому ринку, скоротяться з минулого року на 18 млн. т. до шестирічного мінімуму.

Перехідні запаси інших видів зерна, згідно з оцінками IGC, будуть збільшуватися. Треба відзначити зростання резервів пшениці до кінця 2019/2020 маркетингового року на 9 млн т. (у порівнянні з даними за сезон 2018/2019), а також збільшення складських запасів ячменю на 3 млн т.

Що стосується перспективної оцінки торгівлі зерновими, то у Раді по зерну прогнозують експортні обсяги продажів на рівні 370 млн т., що майже відповідає оцінкам попереднього місяця. Трохи знижуються відвантаження пшениці, а продажі кукурудзи, навпаки, зростають. Поки це дає збільшення світової торгівлі зерном приблизно на 1%. При цьому очікується зростання продажів пшениці, ячменю, сорго та вівса. А ось торгівля кукурудзою може показати негативну динаміку вперше за 11 років через скорочення закупівель країнами Європейського Союзу.

Резюмуючи, зазначимо, що у своєму новому рапорті IGC знизив глобальний прогноз виробництва зернових, при цьому практично залишив без перегляду обсяги світової торгівлі. Споживання дещо знижується, при цьому перехідні запаси продовжують своє падіння.

Ціни

Для розуміння основних тенденцій цінової динаміки глобального ринку зернових звернемося до індексу продовольчих цін ФАО. Мова про показник щомісячних змін міжнародних цін на кошик продовольчих сировинних товарів (у т.ч. й зерно). Вони розраховуються за методикою, відмінною для кожної з груп продовольства. Зокрема, для зерна береться до уваги індекс цін на пшеницю авторства IGC. Той, у свою чергу, є середнім значенням десяти різних котирувань цін на пшеницю, одного котирування експортної ціни на кукурудзу, і шістнадцяти котирувань цін на рис (які аналізуються ще й у розрізі країн та сортів). За точку відліку приймається базовий період 2002-2004 рр. і частка певної товарної групи у світовому експорті того періоду.

Читайте: Субсидії, техніка, ЗЗР – як пільги відродили фермерство в Азербайджані

Отже, свіжий глобальний індекс цін на зернові ФАО у липні у порівнянні із червневим показником скоротився на 4,6 пункти до 168,6 пункти. У процентному обчисленні падіння склало 2,7%. Проте, відзначимо, що у порівнянні з липнем 2018 р Індекс цін на зернові піднявся на 4,1%. Липневе падіння в ФАО пояснюють, в основному, зниженням котирувань пшениці та кукурудзи. Попри посилення негативних очікувань з приводу врожаю пшениці в деяких країнах, наявність значних експортних запасів та прогнози рекордного рівня виробництва в основних країнах-експортерах мають на міжнародні ціни вплив, що стримує. Після різкого зростання у червні міжнародні ціни на кукурудзу також знизилися. Цьому посприяли значні експортні запаси, перш за все в Аргентині та Бразилії.

А в Міжнародній раді по зерну оперують індексом GOI (Grains and Oilseeds Index), який заснований на русі ринкових цін на пшеницю, кукурудзу, жито, сорго, рис, боби та  рапс (для кожної з культур вираховуються окремі субіндекси). В умовах сезонного тиску збиральної кампанії і загального млявого попиту субіндекс GOI по пшениці з часу виходу останнього огляду ринку зернових впав на 5,1%. У річному обчисленні індикатор також «підсів» на 6,6%

На тлі низького купівельного попиту на світовому ринку і великої спотової пропозиції у Південній Америці субіндекс GOI по кукурудзі впав з минулого місяця майже на 4%. Проте, у порівнянні з показниками минулого року, субіндекс GOI по кукурудзі продемонстрував зростання на 8%.

Таким чином, треба відзначити, що світові ціни на зернові падають місяць від місяця. Ця тенденція зумовлена очікуванням врожаю та виходом нового зерна на глобальний ринок. Інша справа, що рік тому, у такій самій ситуації жнив та очікування нового врожаю, ціни на зернові в цілому були трохи нижчими. Звичайно, курс тут задає кукурудза, яка поки торгується досить високо. Просідає тільки пшениця – через прогнози рекордного врожаю культури у цьому році.

Окремо торкнемося наслідків публікації серпневого звіту американського Міністерства сільського господарства. Як вже докладно розказано вище, в USDA відчутно підвищили прогноз виробництва кукурудзи для всіх основних країн-експортерів – США, ЄС і України. Нагадаємо, що для нашої країни взагалі був підготовлений «ексклюзив» – в USDA порахували, що українські аграрії здатні побити торішній абсолютний рекорд валового збору кукурудзи на 2,5 млн т. Відповідно, були збільшені прогнози і щодо експорту культури на глобальний ринок, і щодо перехідних запасів на кінець 2019/2020 маркетингового року. Ця інформація стала повною несподіванкою для торговців і мала істотний тиск на динаміку біржових торгів. Трейдери кинулися закривати позиції і продавати ф’ючерси. Ціни на кукурудзу всього за півдня обвалилися на 6% у порівнянні з рівнем закриття торгів у попередній торговельний день. Втім, таке падіння аналітики називають ситуативним: як правило, корекція біржових цін займає до двох тижнів. Проте, стає очевидним, що прогнози врожаю зернових в Україні здатні кардинально змінити картину глобального ринку.

Україна

Так, за даними Міністерства аграрної політики і продовольства України, до кінця серпня з початку 2019/20 маркетингового року на експорт було відвантажено 7,62 млн т. зернових.

Зокрема, відвантаження пшениці склали 4,07 млн ​​т. (на 1,4 млн. більше аналогічного показника попереднього сезону), ячменю – 1,75 млн т. (плюс майже 0,5 млн т.), жита – 1,4 тис. т., що практично дорівнює торішньому показнику. Крім того, українські аграрії вже експортували 1,78 млн. т. кукурудзи, що на 0,74 тис. т. перевищує показник аналогічного періоду 2018/19 маркетингового року.

Також МінАП України оприлюднило свій перший прогноз обсягів нового врожаю пшениці. У міністерстві очікують, що валовий збір може вирости з 24,6 млн т. у 2018 р до 27,8 млн т. у нинішньому році. При цьому загальний урожай зернових може збільшитися з 69,8 млн т. до 71,1 млн т. Окремо зазначимо, що цифра МінАП по пшениці нижче прогнозу USDA на 1,2 млн т. Який з прогнозів виявиться вірним, покаже час. У будь-якому випадку, «гра» МінАП на зниження надасть експортним цінам на кукурудзу ефект, що підтримує. Прогноз українського експорту відомство поки дати не наважилося

У свою чергу Українська зернова асоціація (УЗА) переглянула травневий прогноз виробництва та експорту зернових і олійних культур у нинішньому маркетинговому сезоні та заговорила про новий рекорд. Так, у серпневому прогнозі УЗА підвищила оцінку виробництва зернових і олійних культур з травневих 94,7млн т. до 95,1 млн т. Прогноз експорту також збільшений з 56,9 млн т. до 58,1 млн т.

Врожай пшениці переглянутий у сторону зменшення (27,7 млн ​​т. проти 28,9 млн т. травневого прогнозу), що практично повністю відповідає даними МінАП. Експорт культури в УЗА оцінили більш оптимістично – 21 млн т. проти 20 млн т. у травні. Валовий збір кукурудзи в Асоціації очікують на рівні 34,5 млн т (плюс 2,3 млн т.) при експорті у 27 млн ​​т. (плюс 1 млн т. до травневого показника).

Текст: Еліна Московчук

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також