Новини / Аналітика     17 травня 2022 19:49

Тарас Висоцький розповів, як країни G7 підтримають український агроекспорт та чи здорожчає в Україні продовольство

Тарас Висоцький надав власну оцінку результатам підтримки України та спрогнозував ймовірність здорожчання продовольства. Також оцінив проходження посівної по всій території України.

Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький розповів про допомогу країн G7 та ЄС щодо забезпечення продовольчої безпеки у світі, про перебіг посівної кампанії в Україні, а також про те, чи варто чекати зростання цін на базові харчові продукти. Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Про підтримку країн Великої сімки

Оскільки українські морські порти заблоковано, експорт с/г продукції насамперед спрямовується через залізницю або баржею через дунайські порти.

Пропускна спроможність цих напрямків до початку війни була незначною: вивозилося максимум 200–250 тис. тонн у місяць. Зараз її треба збільшити мінімум у десять разів. Тому лідери ЄС наразі працюють над тим, щоб сформувати так звані окремі зелені коридори, через які могло б оперативно й безперебійно вивозитися збіжжя з України, яке непотрібне для внутрішнього споживання.

Йдеться про першочерговий пошук зерновозів; про формування маршрутів, де ці зерновози могли пропускатися пріоритетно, а не в умовах загальної  черги; про пришвидшення документального оформлення відповідних товарів, зокрема митної, ветеринарної та іншої перевірки на кордоні Україна – ЄС у режимі 24/7.

Такі спільні зусилля дозволять нам експортувати хоча б половину від тих обсягів, які йшли через наші порти. З-поміж іншого, це також допомогло б українським аграріям підготуватися до нового врожаю, звільнивши внутрішні елеватори.

Перекрити експортні обсяги поставок з України не вдасться, адже ми за рік разом із переробленням могли відправляти в інші країни дуже великі обсяги агропродукції – до 90 млн тонн.

Про посівну

Висоцький наголосив, що наразі екватор щодо виконання весняної посівної цього року пройдено. Фактично посіяно вже понад 10 млн га, або близько 75 % від посівних площ, які планувалось засіяти, у більшості регіонів України.

Ранні ярі культури висіяні всі, продовжується посів кукурудзи, соняшнику і гречки. Сівба триває на всій контрольованій території нашої держави, де немає бойових дій.

Тож завдяки сприятливим погодним умовам і в разі відсутності форс-мажорних факторів є потенціал до збору достойного врожаю, який розпочнеться вже наприкінці червня – на початку липня.

Про ситуацію на тимчасово окупованих територіях

На жаль, фермери мають дуже обмежені можливості для виконання посівної. Багатьох фермерів, примушують перереєстровуватись і примусово працювати за правилами незаконних збройних формувань країни-агресора. Тому на тимчасово окупованих територіях відсіюється набагато нижчий відсоток площ.

Висоцький висловив щире сподівання, що ці території будуть звільнені й українські фермери зможуть спокійно зібрати свій врожай на користь себе та нашої держави.

Про здорожчання продовольства

На сьогодні в Україні дещо знизились ціни на кормову базу. Разом з тим, підвищилися ціни на пальне – це єдиний, але важливий фактор серед складників собівартості. Тому на сьогодні один фактор перекриває інший – підстав для різкого здорожчання продовольства немає.

Як завжди, є класичні сезонні зміни. Ми зараз входимо в пік сезонних цін, але надалі вони знижуватимуться аж до осені.

Далі, за словами заступника міністра, глобально все залежатиме від цін на енергоносії.

Нагадаємо, внутрішньополітична нестабільність, ймовірність спалаху конфліктів та масова міграція населення з країн Азії та Африки – усе це можливі наслідки продовольчого шантажу з боку росії та продовження блокади українських морських портів. Про це Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський заявив на відкритті конференції міністрів сільського господарства G7 у Штутгарті.

Байден звинуватив Путіна у збільшенні цін на продовольчі товари.

13 травня у Штутгарті на відкритті конференції міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський акцентував на необхідності створення впливової Організації країн-експортерів зернових та розповів про основні засади її діяльності.

Раніше прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив про новий План відновлення України, який об’єднає країни світу: від США до Японії, від Австралії до Канади. Країни Європи готові демонструвати лідерство в цьому питанні.

Українська економіка стає на воєнні рейки. Про це у відеозверненні заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також