Новини / Технології     30 вересня 2019 12:05

SUP Agro Day 2019: інновації, що забезпечать майбутнє України

Днями в Києві у приміщенні Golf Center пройшла конференція SUP Agro Day, на якій власники та топ-менеджери агрокомпаній презентували свої кейси та обговорювали актуальні проблеми сільського господарства України.

Зокрема, захід кладався із 2 сесій та дискусійної панелі на тему: «Залізничні перевезення: як захистити вантаж від крадіїв». Спікерами івенту стали лідери агроринку: СЕО «Агро-Регіон» Катерина Рибаченко, генеральний директор Spike Trade Group Олександр Соловей, генеральний директор Kernel Євген Осипов, власник групи компаній «Укравіт» Віталій Ільченко, консультант з питань інновацій та стартапів Талі Рамон, директор з розвитку бізнесу «Укрзалізниці» Андрій Рязанцев та ін. Генеральним партнером заходу виступив міжнародний банк Ukrsibbank BNP Paribas Group.

Першою свою презентацію про досвід впровадження інновацій в агросекторі Ізраїлю представила консультант з питань інновацій та стартапів BNP Paribas Талі Рамон. За її словами, в Ізраїлі лише 20% землі придатні для агровиробництва. Проте завдяки впровадженню інноваційних рішень у сільське господарство маленька країна з постійним дефіцитом опадів і малородючим ґрунтом змогла досягти високої продуктивності цієї галузі, забезпечуючи свої потреби на 95%.

 «У нас було завдання вижити. Фізично вижити. Тому ми намагалися бути сильними», – пояснює Талі Рамон.

Велика кількість ізраїльських агростартапів стала наслідком саме складних умов для ведення сільського господарства.

Читайте: Ліна Суслова: опанувала МТЗ 1221 та здобула повагу підлеглих ВІДЕО

Комп’ютеризовані методи зрошення, тепличні технології, технології заощадження води, зберігання продукції, збільшення врожайності – ось далеко не повний перелік напрямків ізраїльських інновацій.

Звісно, на всі розробки витрачаються немалі суми, але вони себе з часом виправдовують. Якщо в компанії-розробника не вистачає коштів, то уряд допомагає, оскільки ставить інновації на головне місце, –  відзначає Талі Рамон.

Генеральний директор Kernel Євген Осипов у своїй доповіді детально розповів про умови розвитку України, які, за його словами, полягають у глобальній капіталізації та інтеграції із зовнішнім світом.

«Для того, щоб Україна рухалася далі, щоб ми всі могли розвиватися, потрібна капіталізація країни і компаній зокрема. Для цього необхідна інтеграція всередині компанії, а також із зовнішнім світом. Що в цьому напрямку робить Кернел, яку модель бізнесу обрала наша компанія? Це, насамперед, великий логістичний ланцюжок – від виробника до кінцевого споживача, який включає агропідприємства, заводи, елеватори, логістичну інфраструктуру й зернові термінали, і головне – взаємодія команд, які розуміють, як оптимально організувати цей процес. Такі ж умови потрібні і країні – сприятливе бізнес-середовище, ефективні гравці і довгий коридор планування. Тільки максимальна відкритість до зовнішньої інтеграції може забезпечити максимальне зростання ефективності бізнесу», – підкреслив Євген Осипов.

Свою доповідь генеральний директор Spike Trade Group Олександр Соловей присвятив аналізу абсолютних переваг торгівлі українською продукцією на зовнішніх ринках в конкуренції з такими країнами як Південна Америка та США. Так, фахівець відзначив, що «Україна має до кінця не реалізований виробничий потенціал, а також потенціал внутрішньої логістики де основне навантаження на себе забирає залізниця. Тоді як у порівнянні з нашим основним конкурентом – Бразилією, основне навантаження там у перевезенні продукції до експортних воріт забирає найдорожчий автомобільний транспорт. І коли в Бразилії реалізуються плани по залізничному сполученню основних виробничих регіонів з експортними портами тоді Україна втратить вартісну перевагу. Це може настати раніше ніж пізніше.

Доволі цікавий кейс представила СЕО компанії «Aгро-Регіон» Катерина Рибаченко. 12 років тому Aгро-Регіон пережив клінічну смерть, проте компанії вдалося не просто вижити, але й стати однією з провідних господарств України.

Після приходу шведських власників «Aгро-Регіону» прогнозували велике майбутнє, утім невдалий менеджмент призвів до того, що компанія опинилася на межі банкрутства. Рятувати підприємство доручили Катерині Рибаченко, якій завдяки рішучій та жорсткій стратегії вдалося витягти господарство із ями.

«З огляду на тодішній стан «Агро-Регіон», на мене поклали велику відповідальність — переглянути всі активи (землю, ферми та іншу нерухомість) компанії. Бізнес треба було рятувати. Але для цього необхідно було робити непопулярні речі: звільнити велику кількість людей, закрити ферми, відмовитися від частини земель, що не підходили для вирощування зернових культур, — дуже складне завдання, з яким новопризначений менеджмент впорався на 100%.

Цікаво, що саме тоді зібралася крута команда, але ніхто не був пов’язаний із сільським господарством. Були фахівці з IT-сектора, економісти, фінансисти, менеджери. І цей вибір ми зробили свідомо — адже розумні, талановиті люди можуть швидко навчатися. Так і сталося. Ті фахівці, які приєдналися до нас у 2009 році, й досі працюють в «Агро-Регіон» на керівних посадах.

У 2011-му ми сфокусувалися на основних культурах — кукурудзі та сої, на технології їх вирощування.

А з 2012 року, коли наглядова рада призначила мене на посаду CEO, я твердо вирішила працювати не тільки над оптимізацією процесів, але й над корпоративною культурою у компанії, створювати правильну атмосферу та дійсно гарні умови для роботи людей», – резюмувала пані Катерина.

Власнику групи компаній «Укравіт» Віталій Ільченко під час свого виступу, насамперед, акцентував увагу на функціонуванні Інституту здоров’я рослин, відкриття якого відбулося торік у Черкасах. За словами бізнесмена, в науково-дослідницькому інституті зібрані найкращі вчені, які у своєму розпорядженні мають передове обладнання для створеннях нових, якісних продуктів. Новітні розробки планується реалізовувати як в Україні, так і на зовнішніх ринках, де конкуренція і вимоги до продукції дуже високі:

«Ми створили свій науково-дослідний інститут із найкращим світовим обладнанням й зараз залучаємо наших вчених, в тому числі й тих, хто виїхав за кордон і має колосальний досвід, щоби дійсно створювати якісні продукти. Для нас головне, щоби був постійний розвиток, адже конкуренція постійно зростає, надихаючи виробників завойовувати зовнішні ринки. Звичайно, в Україні хочеться завоювати левову частку ринку, але пасти задніх за кордоном теж не збираємося. Цим проектом ми дуже пишаємося, адже ті компанії, що не думають про науку, навряд чи зможуть довго утримуватися на плаву. Вже зараз наш інститут працює над створенням продуктів, що будуть відтворювати родючість ґрунтів або покращувати їх якість».

Також пан Віталій розповів про зміну вектору з реалізації свого виробництва. Так, «Укравіт» вже незабаром планує повністю перейти на прямий продаж, оминаючи дистриб’юторські мережі. Які, за словами власника, ніколи не донесуть до клієнта тих цінностей і переваг, яких пропонує компанія: «Дистриб’ютор не буде ретранслювати твої цінності, які ти хочеш донести аграріям та й ризик роботи з аграріями набагато нижчий за ризик роботи з дистриб’ютором. Складно контролювати використання коштів дистриб’ютором, немає гарантії, що продавець не стане просувати замість оригінального продукту дешеві підробки», – пояснює Віталій Ільченко.

Landlord раніше публікував ексклюзивне інтерв’ю з генеральним директором компанії «Кернел» Євгеном Осиповим, в якому той розповів про можливості, які надає аграріям онлайн-платформа Open Agribusiness.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також