Новини / Ринок землі     16 грудня 2019 17:16

Стрибок тигра: успішну земельну реформу у Східній Азії здійснив українець

Український емігрант Вольф Ладежинський – людина, з якою пов’язують економічний ривок Східної Азії після Другої Світової війни. Основою стали сімейні господарства.

Доки в Україні дискутують про земельну реформу, емігрант з України вже її здійснив у Східній Азії. Це вже історія, про яку пише полтолог Валерій Майданюк у виданні Вголос. Досвід його реформи був успішним і став передумовою неймовірного економічного стрибка, який згодом назвали «стрибком азійських тигрів».

Землю – фермерам

Вольф Ладежинський був радником Уряду США з питань сільського господарства в Азії, воли американська військова адміністрація мала реалізувати реформу в окупованих Японії, Кореї і Тайвані. Саме Ладежинський запропонував принцип розбудови фермерських сімейних господарств. Він наполягав на розвитку малих селянських господарств із ділянками 3 га, стверджуючи, що селяни на своїй землі працюють більш наполегливо та ефективно. Землі крупних землевласників понад 3 га Ладежинський пропонував вилучати за викуп і ділити поміж безземельними селянами.

Ідею Ладежинського неодноразово критикували за «зрівнялівку», а його самого називали соціалістом, а то й комуністом. Але зрештою цей підхід дав позитивний результат, і республіканський конгресмен Вальтер Джудд оголосив цю реформу «єдиним успішним антикомуністичним кроком, зробленим нами в Азії».

Буквально за 3 роки в Японії та Кореї було сформовано спільноту фермерів-власників, які почали досить ефективно господарювати та отримувати результати. Це змінило прокомуністичні настрої населення та повернуло їх в бік капіталізму. Колишні феодали, хоч і були великою мірою невдоволені, але отримали компенсації і могли інвестувати в сільське господарство, а багато із них переорієнтувалися на промислові проєкти.

Читайте: Без ґрунту: в Японії розробили інноваційний спосіб вирощування овочів та фруктів

Потужний ривок економіки

Земельна реформа Ладежинського стала фундаментом для потужного ривка в економіці. Автор південнокорейського «економічного дива» президент Пак Чон Хі був сином фермера, як і засновник корпорації Hundai Чон Чжу. Тайванський бізнесмен Ван Юн з Formosa Plastics Group (яка виготовляє iPhone для Apple) теж із фермерської родини.

Тобто, розрахунок Ладежинського щодо розвитку сімейних земельних господарств був вдалим у країнах, де частка сільського населення становила до 90%. А Японія, яка зазнала поразки у Другій Світовій війні, змогла швидко адаптуватися під нові умови та зрештою обігнати США в технологічних інноваціях.

Як повідомляв раніше Landlord, на цьому тижні у ВР має розпочатися розгляд української земельної реформи, і депутатів вже залякують.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також