Реформування системи управління відходами: розпочато обговорення правил технічної експлуатації

У березні 2024 року Уряд затвердив технічні вимоги, яким мають відповідати сміттєспалювальні установки в Україні, інформує пресслужба Міндовкілля.
Наразі Міндовкілля підготувало Правила їх технічної експлуатації, які будуть обов’язковими при проєктуванні, будівництві, оснащенні та використанні таких установок.
Правила охоплюють вимоги до:
- проведення організаційних заходів на об’єктах спалювання;
- приймання та зберігання відходів;
- експлуатації установок;
- управління залишками від спалювання.
Крім цього, в документі встановлено:
- нормативи гранично допустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та скидів у води, а також вимоги до їх вимірювання;
- правила моніторингу та контролю таких викидів і скидів та оцінки дотримання нормативів;
- умови роботи обладнання в разі порушення технологічного процесу тощо.
Правила поширюватимуться на всі установки в Україні, окрім установок газифікації або піролізу, якщо речовини (гази), що виникають у результаті термічного оброблення відходів, очищуються та перестають бути відходами ще до їх спалювання.
Також Правила не поширюватимуться на установки, що обробляють:
- радіоактивні відходи;
- рослинні відходи сільського господарства та лісового господарства; або харчопереробної промисловості, якщо утворюване тепло відновлюється тощо;
- відходи, утворені в результаті розвідки родовищ та експлуатації нафтових і газових свердловин на розташованих у морі об’єктах, які спалюють на борту таких об’єктів.
Звертаємо увагу, що в межах запущеної в Україні реформи, умови спалювання відходів в Україні мають відповідати європейським стандартам екологічної безпеки, зокрема вимогам Директиви 2008/98/ЄС про відходи; Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди та Імплементаційного рішення Європейської комісії 2019/2010 про встановлення висновків щодо найкращих доступних методів для спалювання відходів. Тож Міндовкілля працює над відповідними нормативними актами, з прийняттям яких сміттєспалювальні заводи в Україні працюватимуть лише із застосуванням найкращих доступних технологій та методів управління. А оператори впроваджуватимуть заходи зі скорочення викидів та скидів, здійснюватимуть постійний моніторинг роботи установок і вимірюватимуть показники стану повітря, підземних та поверхневих вод, ґрунтів, запахів, шумового забруднення тощо. Адже робота таких підприємств має відповідати європейським стандартам та не завдавати шкоди ні довкіллю, ні здоров’ю людини, – зазначили в повідомленні.
Нагадаємо, звіт Спільного дослідницького центру ЄС (JRC) про посухи в Європі передбачає, що літо 2023 року буде ще посушливішим, ніж минулого року. Ситуація в Іспанії, північній Італії та Франції особливо викликає “занепокоєння щодо водопостачання для використання людиною, сільського господарства та виробництва енергії”.
Французький енергетичний гігант TotalEnergies вивчав вплив сонячних панелей на врожай, щоб розробити сховище агрономічних переваг. Початкові результати свідчать про підвищення врожайності польових культур і зменшення нестачі води, інформує Pv-magazine.
Минулими роками впровадження інновацій у сільське господарство дало змогу коригувати способи обробки культур та інші процеси. Фермерові навіть не потрібно мати досвід, щоб використовувати технології та побачити, як вини змінюють відповідну діяльність, роблять її вигіднішою, ефективнішою, безпечнішою та простішою.
Дев’ять із десяти великих портів у всьому світі зазнають шкідливих кліматичних небезпек.
Сполучені Штати прагнуть розправитися з екологічними злочинцями, які стоять за стрімким вирубуванням лісів у бразильській Амазонії, використовуючи такі покарання, як санкції Магнітського, щоб більш агресивно боротися зі зміною клімату, повідомили американські джерела та офіційні особи.
Зміна клімату, шкідники та хвороби створюють тиск на врожай. Старі сорти пшениці зберігаються в архівах Музею природної історії, в сотнях старих картонних папок, акуратно вишикуваних, ряд за рядом, у музейних сховищах. Кожна з них містить висушене листя, стебла, колоски багатовікової давнини. Там налічується 12 тис. зразків.
Команда старшокурсників з Дартмутського коледжу (штат Нью-Гемпшир, США) розробила проект, який дозволить астронавтам вирощувати овочі на Марсі.
Нагадаємо, перехід до чистої енергетики може прискоритися ще більше внаслідок жорсткішої кліматичної політики.
Важливі океанські течії перерозподіляють тепло, холод та опади між тропіками та північними частинами Атлантики. Але вони можуть перестати працювати вже до 2060 року.
Минулими роками продажі насіння сорго скоротилися орієнтовно в 5-7 разів. У піковий період розвитку культури в Україні загальна площа посівів складала 150-170 тис. га. Наразі це не більше 10 тис. га.
Глобальне потепління може суттєво змінити найближчим часом і смак вина. Воно стане більш солодким та пряним, а ще воно матиме менше додаткових квіткових ароматів.
Анна Лиса