Новини    14 вересня 2023 18:47

Ера викопного палива перебуває на “початку кінця” – глава МЕА

Перехід до чистої енергетики може прискоритися ще більше внаслідок жорсткішої кліматичної політики

У традиційному енергетичному секторі існує табу на припущення про те, що попит на три види викопного палива — нафту, газ та вугілля може постійно знижуватися. Попри повторювані розмови про пік видобутку нафти і вугілля протягом багатьох років, обидва види палива досягли рекордних максимумів, що дозволяє легше спростувати будь-які твердження про те, що вони можуть скоро піти на спад.

Водночас згідно з новими прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, ця епоха, здавалося б, невпинного зростання має добігти кінця цього десятиліття, що принесе з собою значні наслідки для глобального енергетичного сектору та боротьби зі зміною клімату, мовиться у колонці глави МЕА Фатіха Бірола для Financial Times.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Споживання трьох основних видів викопного палива почне скорочуватися в цьому десятилітті через швидке зростання відновлюваної енергії та поширення електромобілів.

Ми є свідками початку кінця ери викопного палива, і ми повинні підготуватися до наступної ери. Це показує, що кліматична політика працює, – зазначив глава МЕА Фатіх Бірол.

Біроль привітав “історичний поворотний момент”, одначе, закликав політиків зробити більше для прискорення енергетичного переходу та скорочення викидів, попри політичні перешкоди декарбонізації.

Уряди в усьому світі збільшили інвестиції у відновлювані джерела енергії у відповідь на зміну клімату та енергетичну кризу, викликану вторгненням Росії в Україну, але багато хто зіштовхнувся з негативною реакцією через витрати під час кризи вартості життя.

За минулі 10 років на Китай припадала приблизно одна третина зростання світового попиту на природний газ і дві третини зростання попиту на нафту. Сонячна, вітрова та ядерна енергія з’їсть потенційне зростання використання вугілля в Китаї.

За словам Бірола, нафтові та газові компанії, які не погоджуються з прогнозами МЕА, можуть маніпулювати суспільною думкою або просто неправильно оцінювати ринок.

Нові великомасштабні проєкти використання викопного палива несуть не тільки значні кліматичні ризики, але й значні фінансові ризики, – попередив Бірол.

З огляду на те, що сьогоднішня політика вже наближає піки викопного палива, особи, які приймають рішення, мають бути спритними, заявив він. Перехід до чистої енергетики може прискоритися ще більше внаслідок жорсткішої кліматичної політики. Але “світ енергетики змінюється швидко і на краще”.

Нагадаємо, у 2022 році внаслідок вторгнення росії в Україну ЄС скоротив попит на енергоносії, найбільше — на викопний газ та зберіг курс на відмову від вугілля.

В умовах енергетичної кризи, спричиненої російською агресією, в Україні гостро постало питання розвитку альтернативних джерел енергії, не задіяних раніше. Заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віталій Головня акцентував, що біоетанол і біогаз – це альтернативні види енергетики, які можуть забезпечити енергетичну стійкість України. Аграрний сектор, зокрема переробна галузь, має для цього значні можливості. Ефективне використання галузі переробки дозволить частково замістити традиційні види енергії, як на місцевому, так і на національному рівнях.

Сонячна установка Tesla Powerwall потужністю 13,9 кВт, подарована Україні Ілоном Маском, нещодавно була встановлена у місті Бородянка на Київщині. Бородянський центр первинної медико-санітарної допомоги отримав альтернативне джерело енергії тепер може самостійно виробляти й накопичувати електроенергію незалежно від місцевої мережі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...