Новини / Логістика     08 лютого 2023 14:15

Попит на вагони-зерновози “Укрзалізниці” рекордно впав через високі тарифи


Лише 6 930 з 56 440 вагоновідправок послуг користування зерновозами АТ “Укрзалізниця”, виставлених на аукціони через “Прозорро.Продажі”, були успішними у січні поточного року. При цьому торги проводилися як у форматі голландських аукціонів (на пониження ціни), так і англійських аукціонів (на підвищення ціни).

Про це йдеться у повідомленні асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

“Голландські аукціони проводилася з початковою ставкою 4300 грн/вагонодобу і пониженням до визначеного менеджментом “Укрзалізниці” мінімального рівня в 2795 грн/вагонодобу з подачею вагонів під навантаження в січні-лютому 2023 року. В підсумку — лише 32% вагоновідправок були успішними. Середня ставка переможців торгів за такими аукціонами — 2865 грн/вагонодобу, що лише на 2,5% вище встановленої межі. Англійські аукціони (на підвищення ціни) взагалі були провальними через визначену мінімальну ставку 4300 грн/вагонодобу — жодного успішного лоту”, — уточнюють експерти.

В результаті, через прагнення утримати завищену планку цін на користування державними вагонами, попит на послуги зерновозів власності АТ “Укрзалізниця” суттєво знизився, пояснюють в УКАБ. Такі дії також підтримують і сповільнюють зниження ставок на послуги інших приватних власників вагонів. Як наслідок — логістичні витрати на перевезення зерна залишаються занадто високими, що негативно впливає на спроможність і бажання аграріїв проводити посів зернових культур у 2023 році.

Читайте також: Вагони-зерновози стоять у черзі на західних кордонах по 9 днів – Укрзалізниця

“УКАБ звертався до менеджменту АТ “Укрзалізниця” щодо перегляду визначеного мінімального рівня в 2795 грн/вагонодобу на голландських аукціонах, проте наразі цю невідповідність ринковим реаліям та спроможностям аграріїв так і не змінили”, — додають в асоціації.

Нагадаємо, раніше асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” звернулась до голови правління АТ “Укрзалізниця” щодо перегляду фактичних ставок на користування вагонами та виставлення вагонів-зерновозів на аукціони.

Після чергових торгів на послуги використання вагонів-зерновозів “Укрзалізниці” ціна зросла майже у 10 разів.

У парку вантажних вагонів АТ “Укрзалізниця” минулого року найбільше подорожчало користування зерновозами та платформами. Натомість подешевшали піввагони, обкотишовози та думпкари. Загалом зерновози Укрзалізниці за рік подорожали вдвічі.

Раніше Міністерство інфраструктури України погодилося з пропозицією “Укрзалізниці” про підвищення тарифів на перевезення вантажів на 70%.

Французька лізингова компанія Ermewa передала Rail Cargo Logistics (австрійська Rail Cargo Group) 200 новозбудованих вагонів-зерновозів для перевезення збіжжя з України.

Консалтингова компанія DB Engineering&Consulting визначила кілька маршрутів у Європі, які сумісні з українськими вагонами-хоперами.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також