Новини / Логістика     26 листопада 2022 11:11

Аграрії просять “Укрзалізницю” переглянути умови використання вагонів-зерновозів


Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” звернулась до голови правління АТ “Укрзалізниця” щодо перегляду фактичних ставок на користування вагонами та виставлення вагонів-зерновозів на аукціони.

Як говориться у повідомленні УКАБ, на аукціонах 23 листопада на послуги користування зерновозами була застосована початкова ставка в 4300 грн, що на 53% вище попередньої ставки.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Така початкова ставка є зависокою, оскільки за підсумками аукціонів на 9%, або 260 вагонів не було попиту (нерозторговані), ще на 44%, або 1240 вагонів торги завершилися ставками, що менш ніж на 10% перевищують початкову ціну в 4300 грн. Тобто 53% вагонів на торгах були реалізовані за цінами, що незначно перевищують стартову ціну, або взагалі не реалізовані, що свідчить про низьку спроможність у замовників послуг платити визначену ціну та високу ймовірність низького відсотку успішності наступних аукціонів з такою початковою ставкою”, — вважають в асоціації.

Водночас у Порядку визначення та перегляду ставок плати за використання власних вагонів перевізника АТ “Укрзалізниця” в процесі надання послуг з перевезення вантажів, що діяв до 30 травня 2022 р., було передбачено поетапне (на крок в 100 грн) підняття фактичної ставки до рівня граничної при високій утилізації. Тож УКАБ пропонує терміново змінити поточний Порядок, базуючись на принципах, що діяли до вказаного терміну.

Читайте також: Як уникнути проблеми з простоями навантажених зерновозів у черзі – експерт

Крім цього, необхідно збільшити найближчим часом пропозицію зерновозів на аукціонах із горизонтом подання вагонів на грудень (2 і 3 декада) та січень (1-3 декади):

  • виставити на аукціони з їх проведенням не пізніше 2 грудня 2022 р. зерновози УЗ з поданням вагонів на другу та третю декаду грудня з розрахунку щонайменше 300 вагонів/добу подання;
  • аукціони на зерновози з поданням на всі три декади січня в обсязі щонайменше 300 вагонів/добу провести не пізніше 16 грудня 2022 р.;
  • решту очікуваних вільних зерновозів виставляти на аукціони щотижнево, виходячи з поточної ситуації з оборотністю вагонів.

“До того ж варто відновити по аукціонам на зерновози з поданням на січень 2023 р. та надалі практику виставлення 50% вагонів з вимогою проставлення електронної заявки протягом 5 діб після підписання протоколу завершення торгів”, — вважають в асоціації.

Враховуючи вищезазначене, УКАБ закликає керівництво “Укрзалізниці” розглянути та врахувати пропозиції щодо визначення фактичної ставки за користування вагонами та підходів до виставлення на аукціони послуг користування зерновозами власності УЗ.

Нагадаємо, після чергових торгів на послуги використання вагонів-зерновозів “Укрзалізниці” ціна зросла майже у 10 разів.

Раніше Міністерство інфраструктури України погодилося з пропозицією “Укрзалізниці” про підвищення тарифів на перевезення вантажів на 70%.

Натомість у червні та липні “Агропросперіс” закупив 20 зерновозів TAD AGRO 55-3.

Попри всі заходи з покращення зернової логістики, весь об’єм зернових та олійних вивезти у бажані терміни не вдасться. Експорт буде розтягнений у часі, тому потрібно працювати над можливостями довгострокового зберігання продукції. По це заявив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також