Новини / Думки / Політика     21 квітня 2023 12:21

У компанії “Нібулон” вважають, що поставки українського зерна не є загрозою для європейських ринків


Найбільш обговорювана новина з аграрної сфери протягом останніх днів – обмеження, що вводяться для постачання зернових, олійних культур та продуктів переробки деякими з наших сусідів – країнами-членами ЄС. До обговорення долучилися і провідні фахівці компанії “Нібулон”. Їхню думку висловив директор з торгівлі Володимир Славінський у повідомленні на сайті компанії.

Перш за все важливо зрозуміти первинну проблему, спроби вирішити яку призводять до дій урядів сусідніх країн, які ми бачимо сьогодні. Цією проблемою є невдоволення місцевих фермерів та агровиробників у Польщі, Угорщині, Румунії та Словаччині поточним рівнем цін на зернові та олійні культури на внутрішніх ринках. Європейські фермери дійшли висновку, що основна причина цього – це значні обсяги пропозиції українського зерна та продуктів переробки. А уряди відповідних країн, намагаючись не допустити внутрішньополітичної нестабільності, вирішили підтримати місцевих агровиробників й обмежити доступ українських товарів на місцеві ринки, – говорить пан Славінський.

Чи насправді у низьких цінах на продовольство “винне” українське зерно

“Нібулон” не може погодитися з обґрунтованістю таких висновків і дій. Річ у тім, що ціни на внутрішніх ринках країн ЄС, як власне й України, є насамперед похідними від цін на глобальних ринках відповідних товарів. Постачання українського зерна до Польщі, Угорщини чи будь-якої іншої країни не мають вирішального значення, адже відбуваються в рамках ринкових відносин між приватними компаніями (експортерами й імпортерами) і не мають умисного характеру, тобто не є наслідком міждержавних домовленостей, централізованих закупівель чи продажів або ж узгоджених дій групи приватних компаній. Підтвердженням цьому є хоча б той факт, що в період, коли ціни на глобальних ринках основних культур та продуктів переробки були значно вищими, наприклад, з березня 2022 р. до грудня 2022 р., а постачання залізничним та автомобільним транспортом у напрямку західного кордону були значно більшими за обсягами, такої проблеми не існувало.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Також хочеться окремо прокоментувати закиди щодо можливого демпінгу з боку українських експортерів, який, начебто, призводить до погіршення відносин з геополітичними партнерами. Подібні твердження не витримують жодної критики. Очевидно, що в нинішніх умовах, коли українські агровиробники та трейдери перебувають у скрутному економічному становищі через зростання витрат на вирощування зернових та олійних культур та підвищення вартості логістики, останнє, що може спасти на думку підприємцю, – це займатись демпінгом та умисно знижувати ціни продажу. У реальності кожне підприємство вітчизняного АПК сьогодні як ніколи зосереджене на пошуках можливостей максимізувати свій дохід та шляхом вмілого управління і нестандартних підходів скоротити витрати, пов’язані з вирощуванням та реалізацією продукції. Це аксіома, що є запорукою виживання бізнесу, який веде свою діяльність в умовах воєнного стану”, – вважають у компанії.

Проте, станом на сьогодні ми маємо вже фактично ухвалені рішення з боку урядів Польщі та Угорщини щодо заборони імпорту зернових та олійних культур та продуктів їх переробки з України. Дозволяється лише перетин кордону в режимі транзиту до третіх країн.

Якими будуть наслідки подібних дій

Прямими наслідками, по-перше, будуть додаткові витрати тих українських експортерів, які зараз виконують раніше укладені контракти з постачання до Польщі та Угорщини. Такі компанії будуть змушені перенаправляти вже завантажені вагони та вантажівки до інших країн або в напрямку українських портів. В обох випадках це означатиме терміновий пошук нового покупця і, відповідно, необхідність знижувати ціну аби зацікавити потенційного контрагента, а також суттєві логістичні витрати, пов’язані з простоями транспорту та зміною маршруту слідування. По-друге, швидше за все такі дії урядів Польщі та Угорщини не допоможуть їм вирішити основне завдання й підтримати ціни на внутрішньому ринку, адже основні споживачі зернових та олійних, а саме компанії-переробники, мають достатні залишки й забезпечені сировиною на найближчий час.

Водночас уже за два місяці розпочнеться збирання культур ранньої групи, що означає суттєве збільшення пропозиції з боку тих же фермерів і сезонний тиск на ціни. З іншого боку, навіть якщо уявити, що заборона імпорту українських сільськогосподарських продуктів посприяє зростанню цін на сировину всередині ЄС, то замість однієї проблеми урядам доведеться вирішувати іншу й мати справу із невдоволеними переробниками та зростанням цін на продукти для населення.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми маємо справу з емоційними рішеннями урядовців, які не вирішують системних проблем, створюють перешкоди для вільного функціонування ринку, що передбачено серед іншого й угодою про асоціацію України та ЄС, та завдають збитків бізнесу по обидва боки кордону. Є всі підстави очікувати, що подібні рішення виявляться тимчасовими та вже незабаром ми побачимо зміну риторики та прояви більш розважливого підходу з боку урядів наших західних сусідів. – наголосили у “Нібулоні”.

Читайте також: Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна

Заборона імпорту агропродукції з України: що відомо

Як відомо, польський уряд ввів тимчасове обмеження на імпорт через територію Польщі, включаючи транзит, аграрної продукції з України.

Єврокомісія засудила рішення Польщі та Угорщини заборонити імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Нині Румунія і Польща ведуть переговори з Єврокомісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

На українсько-польському кордоні накопичилась велика кількість вантажівок з молочною продукцією, які пройшли українську митницю і не можуть потрапити на територію Польщі.

Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус підтвердив досягнення з Україною домовленості про відновлення транзиту сільськогосподарської продукції польською територією – його призупинили разом із забороною на імпорт.

Мінагрополітики України підтвердило, що транзит української сільськогосподарської продукції через Польщу запрацює вночі з 20-го на 21-ше квітня 2023 року. Обсяги  транзитних товарів через цю країну, а також через Угорщину та Словаччину не обмежуються.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також