Державні гранти за програмою “єРобота” погоджено на сади фундука та волоського горіха. На другому місці – яблуневі сади, на третьому – насадження лохини, свідчать дані моніторингу Мінагрополітики.
Так, грантові сади фундука займають 794,6 га, яблуневі сади – 684,2 га, лохинові плантації – 512,8 га. Значно менші площі займають грантові плантації малини – 141,5 га, суниці садової – 124,9 га, смородини – 73,1 га, плодово-ягідні та овочеві культури займають 50,4 га, груші – 40,3 га, обліпиха – 15 га, вишня – 11 га, черешня – 5 га, ожина – 3,1 га, виноград – 1,1 га, порічка – 1 га, саджанці плодово-ягідних культур – 0,8 га, квіти і декоративні рослини – 0,4 га.
Зауважимо, впродовж минулих 5-6 років в Україні динамічно розвивається горіхове садівництво. Площа горіхових промислових садів постійно збільшується.
Шостий рік поспіль частка новостворених промислових горіхових садів складає майже половину від площі всіх новостворених садів країни, закладених з допомогою державної підтримки. Про це повідомив президент Української горіхової асоціації Геннадій Юдін.
Тільки за період 2018-2023 рр. закладено 14218 га садів (станом на 01 грудня 2023 року – ред.), з них – 5785 га горіхових, або 41% від загальної площі всіх новостворених садів в країні, закладених з допомогою програм державної підтримки, – розповів Геннадій Юдін в інтерв’ю для Агробізнесу Сьогодні.
Президент Горіхової асоціації також розповів, що державна підтримка садівничої галузі здійснюється за двома Програмами, затвердженими урядом.
Відома садівникам постанова КМУ № 587 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства” (зі змінами, в останній редакції від 09.02.2022р.), що діяла в період 2018-2021 років по наданню компенсацій. Вона тимчасово, на період війни, не працює.
Однак наразі діє постанова Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738 “Деякі питання надання грантів бізнесу”, що надає державну підтримку садівникам зі створюванню нових садівничих насаджень. В Бюджеті-2024 також планується підтримка садівництва в рамках чинної постанови №738.
Більш ніж через рік її застосування на практиці можна впевнено говорити про те, що дана грантова Програма досить активно використовується садівниками при закладці нових садів. Станом на 01.12.2023 оформлено 149 ґрантів на створення нових садів, загальна площа яких становить 2124 га на загальну суму грантової підтримки у розмірі 644,1 млн грн, та ще 31 грант на створення теплиць. А разом з грантами на створення теплиць сума грантів дорівнює 817 млн грн. Використовуючи новий публічний інструмент, який запроваджено у Мінагрополітиці – ДАШБОРД, можна побачити всі дані з оформлення та використанню грантів. Тому скептицизм відразу зникає, коли ми бачимо, що 74% грантових коштів (604,6млн грн) вже отримано садівниками та тепличниками, – наголосив Юдін.
Нагадаємо, на Хмельниччині подружжя пенсіонерів Микола та Любов Гуминюки замість звичної для українців картоплі вирощують на городі горіхи – волоські та фундук.
Фундук вимагає більше затрат на першому етапі: до перших промислових урожаїв, а це близько 5 років, доведеться лише вкладати в сад. Проте, ліщина — рослина, яка спрямована на перспективу і дає прибуток до 80 років.
Закладання в Україні горіхових садів невипробуваними на місцевості саджанцями французької та молдовської селекції призвело до їх масового вимерзання.
ФГ “Сади Черкащини” планує зменшити на 50% горіховий сад. Натомість мають висадити сливу, абрикос і нішеву культуру — бузину, розповів керівник підприємства Олег Коновалюк.
За минулі три-чотири роки домінантною культурою в закладених горіхових садах є фундук. Частка промислових горіхових садів становить 42,1% від площі всіх садів України, закладених за підтримки, передбаченої в державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва та хмелярства.
Зауважимо, біля села Новоозерне розташувався єдиний в Україні горіховий сад, який закладений за стандартами промислового. При його вирощуванні не потрібна ручна праця.
Згідно з прогнозами 20% горіхових садів України будуть органічними до 2030 року.
За даними Міністерства сільського господарства США (USDA), у сезоні 2022/23 років, експорт волоських горіхів з України експорт зросте майже на 60% до 95 тис. тонн. Одночасно прогнозується, що виробництво гоюріхів в Україні впаде на 17% до 96 тис. тонн через різке скорочення площ в окремих районах Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Харківської та Херсонської областей після російського вторгнення в лютому 2022 року.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!