Новини    23 вересня 2023 12:04

Найближчим часом важелі впливу росії на український експорт зерна ослабнуть – Держдеп США

Вийшовши з чорноморської угоди, яка допомогла знизити світові ціни на продовольство, країна-терористка здійснила неодноразові атаки на українські порти і зернові склади

Важелі впливу Росії на український експорт зерна через Чорне море, швидше за все, зменшаться найближчими тижнями, оскільки все більше кораблів зможуть залишати українські порти, а зростання витрат може змусити москву переглянути свою відмову від угоди щодо зерна, заявив представник Державного департаменту США Джеймс О’Браєн, пише Reuters.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Країни Заходу звинуватили рф у використанні продовольства як зброї війни, вийшовши з чорноморської угоди, яка допомогла знизити світові ціни на продовольство, країна-терористка здійснила неодноразові атаки на українські порти і зернові склади.

О’Браєн зазначив, що на Генеральній асамблеї ООН цього тижня обговорювали спроби відновити «зернову угоду».

Кілька факторів вплинуть на розрахунки. Один полягає в тому, що їх леверидж зменшиться. Україна вже мала декілька кораблів, які залишили та залишилися в територіальних водах, — наголосив він.

За його словами, другим фактором є те, що ціноутворення росії постраждає від її нападів на українські кораблі, що призводить до того, що страховики підвищують ставки, а витрати москви зростають.

Протягом наступних кількох тижнів, я думаю, зміняться фактори, які змусили росію повірити, що вона виграє від виходу, — додав представник Держдепу.

Рф вийшла з зернової угоди, укладеної за посередництва ООН і Туреччини у 2022 році.

Українські порти через річку Дунай відтоді стали життєво важливим експортним коридором для українського зерна, натомість рф регулярно атакує ці маршрути.

Минулого місяця Україна оголосила про “гуманітарний коридор” для звільнення кораблів, які застрягли в її портах, і для обходу фактичної блокади.

19 вересня Кубраков повідомив, що судно RESILIENT AFRICA з 3 тисячами тонн пшениці вийшло з порту Чорноморськ та рухається в напрямку Босфору.

Україна встановила тимчасовий судноплавний маршрут для підтримки експорту агропродовольства після виходу росії із зернової угоди.

2 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що ще два судна успішно пройшли нашим тимчасовим маршрутом після зупинки “зернового коридору”.

Нагадаємо, 24 серпня рф атакувала ракетами цивільне вантажне судно в одеському порту.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.

Нові маршрути у Чорному морі, які дозволяють цивільним суднам безпечно пройти від Босфору до портів Великої Одеси територіальними водами країн-партнерів України, почали працювати. Однак залишаються певні ризики.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...