Новини / Технології     05 липня 2023 19:39

Наближаються суперврожаї: чи готова Європа до нового покоління генномодифікованих рослин?

Новий закон має на меті скоротити бюрократичну тяганину та полегшити доступ на ринок для рослин, вирощених за допомогою "нових геномних методів" (NGT), таких як CRISPR-Cas9

Брюссель завершує роботу над законом про легалізацію нових технологій редагування генів для сільськогосподарських культур у всьому Європейському Союзі, мовиться у матеріалі Politico.

Ультраобмежувальні норми стосовно ГМО в ЄС встановлюють надзвичайно великі перешкоди для вирощування генетично модифікованих культур і дозволяють країнам ЄС забороняти їх навіть після того, як було доведено, що вони безпечні.

Новий закон має на меті скоротити бюрократичну тяганину та полегшити доступ на ринок для рослин, вирощених за допомогою “нових геномних методів” (NGT), таких як CRISPR-Cas9, які спрямовані на конкретні гени без обов’язкового введення генетичного матеріалу поза межами генофонду селекціонерів.

Правила просуваються транснаціональними компаніями, такими як Bayer, Syngenta та Corteva, які разом контролюють левову частку сектору селекції рослин, а також безліч менших компаній, науковців і фермерських груп, таких як Copa-Cogeca.

Вони стверджують, що ЄС ризикує відстати від решти світу у використанні нових культур з особливими властивостями, які можуть зробити їх більш поживними, ефективними та краще адаптованими до зміни клімату.

Проти них виступають зелені законодавці, групи захисту довкілля, органічні та дрібні фермери, а також понад 400 000 громадян ЄС, які підписали петицію проти дерегулювання того, що вони називають “новими ГМО”.

Ці групи стверджують, що правила ще більше посилять контроль над жменькою транснаціональних корпорацій, дозволяючи їм претендувати на патенти на зернові культури, які можна було отримати за допомогою звичайних методів селекції. Вони також стверджують, що оскільки NGT існують лише трохи більш як десять років, залишаються питання щодо їх безпеки.

Згідно з проєктом закону країни ЄС більше не зможуть забороняти вирощування NGT культур.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Закон ще більше спрощує правила для підгрупи NGT культур, які вважаються еквівалентними культурам, отриманим традиційними методами селекції. Зобов’язання маркувати харчові продукти як “ГМО” більше не поширюватиметься на ці “звичайні” рослини, і вони не підлягатимуть оцінці ризику регуляторами безпеки харчових продуктів.

Попередній проєкт закону містив виключення для сільськогосподарських культур, створених таким шляхом, щоб переносити гербіциди — на які все одно поширювалися б суворіші правила ГМО. Однак у новому проєкті такого розрізнення більше немає.

Європейська комісія має оприлюднити запропонований закон про генно-відредаговані культури 5 липня, як частину останнього пакету заходів у межах програми “Зелена угода” щодо довкілля та сталого розвитку. Це включатиме новий закон про здоров’я ґрунту, перегляд аспектів харчових відходів і текстилю в Рамковій директиві ЄС про відходи, а також законодавство про насіння та інший рослинний і лісовий репродуктивний матеріал.

Нагадаємо, група міждисциплінарних дослідників з Університету Арканзасу (США) представила на науковій конференції доповідь, згідно з якою першою земною рослиною на Марсі може стати генетично модифікований рис.

Проєкт редагування генів картоплі PhotoBoost, що фінансується ЄС має на меті підвищити швидкість фотосинтезу в посівах картоплі для підвищення врожайності, ефективності використання води та стійкості до посухи.

Landlord раніше повідомляв про те, що рослини, відправлені на Місяць, китайським космічним апаратом Chang’e-4, дали перші паростки. Це перший випадок проростання насіння в умовах низької гравітації і сильної радіації.

Ізраїльські вчені планують проростити зелень із насіння на Місяці. Цей проєкт розробив Інститут дослідження пустелі імені Якоба Блауштейна при Університеті імені Бен-Гуріона у Беер-Шеві.

NASA відправило на борт космічної станції насіння червоного перцю чилі (Capsicum annuum) – у межах реалізації проєкту з вирощування плодоносних рослин на міжнародній космічній станції.

Команда старшокурсників з Дартмутського коледжу (штат Нью-Гемпшир, США) розробила проект, який дозволить астронавтам вирощувати овочі на Марсі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також