Новини / Думки     28 липня 2018 14:18

На що варто звертати увагу, підбираючи топ-менеджера


АННА СТРАТОВИЧ, КЕРIВНИК АГРОПРАКТИКИ КОНСАЛТИНОГОВОЇ КОМПАНIЇ WE PARTNERS AN ALLIANCE OF KORN FERRY

На аграрній карті світу Україна — серед найбільш помітних і привабливих країн. Наші менеджери з аграрного сектора користуються попитом на ринку праці СНД. Але, незважаючи на це, власники агрокомпаній не завжди ефективно вирішують питання управління, злагодженості роботи команди, побудови ефективних бізнес-процесів, передачі повноважень. Поширені випадки недотримання домовленостей із кандидатами, співробітниками. Власників лякає залучення до команди керівників вищої ланки з інших галузей. Недовіра до менеджера породжує мікроменеджмент на всіх етапах, включаючи закупівлю скріпок. Неготовність власників виводити компанії на новий рівень операційної ефективності, побоювання делегувати повноваження і впроваджувати міжнародні практики гальмує перехід в агросектор сильних керівників із FMCG, ритейлу, промислових компаній. Хоча вони останнім часом все частіше виявляють бажання і готовність переходити в агробізнес. Не дуже довіряють українські латифундисти і кандидатам з міжнародних компаній. Вважають їх функціонерами, які вміють красиво говорити і мало працювати. Хоча практика показує, що успішних кейсів із наймом кандидатів із міжнародних компаній більше 70%.

Що можуть дати українському агробізнесу кандидати з досвідом у міжнародних компаніях? Перш за все системність і best practices. Вони можуть привнести високий рівень корпоративної бізнес-етики і культури. Такі менеджери мають досвід роботи у крос-культурному середовищі та як наслідок — ширші погляди у багатьох питаннях. Вони можуть встановити освітній стандарт, адже міжнародні компанії більше вкладають у своїх менеджерів.

У період адаптації у них можуть виникати складнощі взаємодії з командами, які виховувалися в більш консервативному бізнес-середовищі. Деякі кандидати можуть виявляти несамостійність в ухваленні рішень. Особливо, якщо їх попередній досвід стосувався виключно підтримки існуючих бізнес-процесів і вони перебували в так званому тепличному середовищі. А також якщо у них немає досвіду побудови, трансформацій, реорганізацій.

Відтак, підтверджені результати топ-менеджера в компанії з тієї самої галузі певною мірою визначають, але точно не гарантують успіху в іншій компанії з іншою корпоративною культурою, з іншою командою. Буває, що менеджер привносить знайомі йому механізми, які не працюють у нових умовах. Дослідження Коrn Ferry Institute говорить про те, що з огляду на попередні успіхи набагато важливіше звертати увагу на потенціал керівника — learning agility, «здатність до навчання», вміння робити висновки з власного досвіду і застосовувати отримані знання в нестандартних ситуаціях. Такі менеджери кмітливі, комунікабельні, відкриті до змін і орієнтовані на результат.

Крім усього іншого керівник повинен вміти надихати команду, наповнювати енергією, орієнтувати на успіх. Важливі і його готовність сприймати зворотний зв’язок, вміння справлятися з непродуктивною поведінкою в команді, гнучкість мислення і готовність зустрічати виклики, що виникають, крос-індустріальний і крос-функціональний досвід, накопичений досвід різноманітних виробничих ситуацій, а також наявність злетів і падінь, визнання своїх неуспіхів і підтверджені кейси їх подолання. Усе це відрізняє успішного топ-менеджера від неуспішного, зацикленого на перемогах минулого, що зупинився в подальшому професійному та особистісному розвитку та не здатен до навчання і роботи над помилками.

Команда — дзеркало лідера. Змінюється лідер — змінюється команда. Змінюється команда — змінюються результати. Тому, приймаючи рішення про те, з якої сфери залучати керівника, важливо підходити до цього питання комплексно. Здатність менеджера вчитися на своїх помилках і застосовувати отримані знання в нестандартних ситуаціях зумовлює його успіх на нових теренах більшою мірою, ніж попередній успішний досвід у компанії-конкуренті.

Найближчими роками в аграрну індустрію буде приходити більше нових людей із різним досвідом і потенціалом. Ті компанії, які будуть готові залучати кращих, отримають нові ідеї, підходи та ефективні результати. Якого б менеджера ви не залучили до команди, його успіх залежатиме від вашої підтримки у процесі адаптації до нової індустрії, готовності приймати зміни і делегувати повноваження.

Читайте також