Новини / Думки     15 січня 2020 12:56

Хто з українських аграріїв виграє від Brexit – Ольга Трофімцева

Українські виробники сільгоспродукції та експортери можуть мати дивіденди від виходу Великої Британії із ЄС. Але для цього Україні необхідна торгівельна угода з Британією. Таку думку висловила колишній заступник міністра АПК Ольга Трофімцева.

Про це повідомляє Європейська Правда.

Необхідна нова угода про зону вільної торгівлі між Україною та Великою Британією. Це дозволило б українському АПК отримати значні преференції після Brexit. Таку думку висловила Ольга Трофімцева, колишній заступник міністра аграрної політики та продовольства України. Екс-чиновниця підкреслила: скасування квот забезпечило б збільшення торгівельного обороту між країнами.

Експорт товарів українського агросектору до Великої Британії зростав би щорічно на $356 млн, вважає Ольга Трофімцева, спираючись на дослідження, проведені в попередні роки.

«Найбільший позитивний ефект український аграрний сектор відчув би за тими видами продукції, де Британія є нетто-імпортером, наприклад кукурудза, м’ясо птиці та цукри», – стверджує Ольга Трофімцева.

За прогнозом, приріст британського експорту в Україну через скасування квот може бути суттєво меншим за український, тобто на рівні  +$2,5 млн.

Однак повна лібералізація мала б позитивні наслідки і для британських експортерів, наприклад, стосовно ввезення автомобілів та інших товарів для транспортної інфраструктури, обладнання тощо.

Читайте: Україна може наростити експорт ріпаку до Великої Британії

Ольга Трофімцева нагадує, що неформальні перемовини між Україною та Великою Британією стосовно нової торгівельної угоди тривають з 2018 року. Однак, на думку екс-чиновниці, доки більшість у британському парламенті становлять консерватори, повна лібералізація в сфері торгівлі малоймовірна. Більш вірогідною є торгівля, лімітована тарифними квотами та імпортними тарифами.

Після Brexit Британії доведеться укласти нові торговельні угоди з СОТ і всіма її учасниками, країнами ЄС, G20, країнами Співдружності націй, до якого входять Велика Британія і майже всі її колишні домініони, колонії і протекторати (загалом 53 країни).

«Не дуже полюбляю прогнози, але все ж думаю, що після виходу Британії з Євросоюзу обсяги імпортних тарифних квот, прописані за умовами DCFTA, для українських підприємців, які експортують до країн ЄС, залишаться без змін (але працювати над їх лібералізацією або ж модифікацією все одно варто).

На додаток до цього ми отримаємо додаткові можливості при виході українських товарів на ринок Британії», – підкреслює Ольга Трофімцева.

Тож у нових реаліях доля українського АПК стосовно експорту до Британії великою мірою залежатиме від здатності нинішнього керівництва мінекономіки переконати британських партнерів у необхідності розширювати торговельну співпрацю між країнами.

«Якщо ми хочемо досягти певної лібералізації у торгово-економічних відносинах в одній чи декількох пріоритетних галузях, ми маємо зі свого боку звернути увагу і на інвестиційне законодавство, і на фінансово-податкові регулювання, і на питання, пов’язані із захистом прав інтелектуальної власності», – стверджує Ольга Трофімцева.

«У будь-якому разі Brexit для українського АПК є можливістю. А наскільки ми зможемо її використати, покаже час», – говорить екс-чиновниця.

Eurostat свідчить, що за результатами 2018 року Україна і Велика Британія наторгували у сфері АПК на загальну суму в $299,6 млн. При цьому лише за 11 місяців 2019 року цей самий показник склав $344 млн.

За 11 місяців 2019 року основними товарами при експорті з України до Британії стали: зернові – $124 млн, олія соняшникова – $71,8 млн, насіння олійних культур –$13,2 млн.

ТОП-3 найбільших товарних позицій, які Україна ввозила з Британії, є: алкогольні напої (в першу чергу віскі) – $34 млн, заморожена риба – $20,3 млн, тютюн – $7,7 млн.

Дані неточні, оскільки поки що Британія не вийшла з ЄС.

Landlord раніше повідомляв, що британські фермери через Brexit шукають нові ринки збуту.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також