Новини / Політика     15 листопада 2022 09:09

Генсек ООН хоче зустрітися з українською та російською делегаціями на G20 задля продовження зернової угоди


Генсек ООН Антоніу Гутерріш сподівається провести зустріч з українською та російською делегаціями на саміті G20 для поновлення зернової угоди.

Про це повідомляє CNN.

Під час брифінгу на саміті G20 на Балі Гутерріш повідомив, що в ході саміту зустрінеться як з російською, так і українською делегаціями і “усуне останні перешкоди”, що заважають відновленню зернової угоди.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він наголосив, що ООН “працює без перерви” над відновленням зернової угоди і намагається розв’язувати всі питання.

Гутерріш додав, що зернова ініціатива за посередництва ООН допомагає “стабілізувати ринки та знизити ціни на харчові продукти”.

Довідка. 22 липня РФ підписалася під угодою про розблокування експорту українського зерна з портів “Одеса”, “Південний” та “Чорноморськ”.  7 вересня Володимир Путін під час економічного форуму у Владивостоці заявив, що рф “нахабно обдурили”, бо українське зерно вивозиться не лише до Африки. В Організації Об’єднаних Націй розкритикували нападки президента рф на “зернову угоду”.

Нагадаємо, 16 жовтня стало відомо, що рф передала до Організації Об’єднаних Націй перелік вимог, при невиконанні яких Москва вийде з зернової угоди, дія якої завершується в листопаді. Про це заявив постійний представник рф при ООН у Женеві Геннадій Гатілов. Відповідний документ російська сторона направила генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. У ньому прописаний перелік претензій рф, які потрібно обговорити.

Головний представник ООН з питань допомоги Мартін Гріффітс заявив 26 жовтня, що він “відносно оптимістично налаштований” щодо того, що укладена за посередництва ООН угода, яка дозволила відновити український чорноморський експорт зерна, буде продовжена у листопаді.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш констатував, що за три місяці роботи “зернового коридору” через нього з українських портів по всьому світу доставлено 10 млн тонн продукції АПК, закликав докласти зусиль до продовження операції.

30 жовтня РФ заявила про вихід із зернової угоди нібито через те, що Україна обстріляла кораблі Чорноморського флоту країни-агресорки. Попри це, Україна, Туреччина та ООН продовжили рух суден у межах зернового коридору.

2 листопада Росія повернулася до зернової угоди.

Водночас Чорноморська зернова ініціатива працює не на повну потужність через російських інспекторів, котрі перевіряють зерновози у “коридорі”. У жовтні представники рф у Спільному координаційному центрі (СКЦ) працювали так, що кількість інспекцій на добу скоротилася до семи-дев’яти, зрештою виникла черга з 210 суден. Половина з них була завантажена й очікувала інспекції на вихід, ще половина – на вхід.

За 14-ий тиждень роботи зернового коридору з 31 жовтня по 6 листопада 2022 року через морські порти Одеської області було експортовано 545,5 тис. т агропромислової продукції, що на 48% менше відвантаження цим же каналом тиждень тому.  При цьому кількість кораблів, що були завантажені за цей тиждень, становила 16, що на 22 одиниці менше попереднього тижня.

Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на рік, а також розширити ініціативу на порти півдня Миколаївської області, які забезпечували 35% українського експорту продовольства до повномасштабного нападу Росії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також