Новини / Рослинництво     09 січня 2020 16:04

Чому дрібні фермери роблять ставку на нішеві культури – Сергій Поспєлов

Як заробити на нішевих культурах розповів професор кафедри землеробства і агрохімії імені В.І. Сазанова Полтавської державної аграрної академії. Експерт підготував поради аграріям-початківцям.

Про це розповідає Урядовий Кур’єр.

На Полтавщині чимало аграріїв займається вирощуванням «нішевих» культур. Що означає цей термін і як заробляти дрібному фермеру на нішовості?

На думку кандидат сільськогосподарських наук Сергія Поспєлова, нішевим може бути як вирощування помідорів чері, так і сезонної зелені, бджолярство чи вироблення іншої продукції, в якій зацікавлені як в Україні, так і за кордоном.

«Під поняття «нішеві культури» підпадають усі культури, які можуть у нас вирощувати і на які є попит на ринку, але обсяг виробництва їх невеликий», – пояснює професор.

Вони досить вигідні для аграріїв. Але мають суттєвий недолік – нестабільну ціну на ринку.

Тож перша порада експерта фермерам: не зосереджуватися на одній культурі, а обрати кілька, аби на кожну знаходити свого покупця.

Друга – добре вивчати особливості тієї чи іншої рослини.

«Зміна клімату, економічної ситуації сприяли появі культур, для нас не традиційних, наприклад арахісу. Його в нас ніколи не вирощували, а тепер культивують, бо він добре росте й на нього є попит на ринку», – пояснює експерт.

Теж стосується шафрану, який нині має значний попит як експортна спеція.

На думку Сергія  Поспєлова,  за нішевими культурами майбутнє.

Читайте:  Хурма, мигдаль та 7 сортів кизилу: херсонський фермер експериментує з нішевими культурами

«Нішевих культур нині багато. Та радив би перш ніж вирощувати котрусь із них, набути певних знань і знайти ринок збуту. Тільки потім уже оцінювати свої можливості, розробляти бізнес-плани і підраховувати можливі прибутки», – говорить  професор кафедри землеробства і агрохімії імені В.І. Сазанова Полтавської державної аграрної академії.

На Полтавщині дає обласна програмі підтримки сільгоспвиробників, що передбачає додаткове фінансування вирощування нішевих культур.

Цією програмою передбачено фінансову підтримку обсягом до 500 тисяч гривень терміном до п’яти років суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність в аграрному секторі, на витрати, пов’язані з розвитком садівництва, ягідництва, овочівництва, виробництва органічної продукції, вирощування грибів, лікарських рослин та інших нішевих культур.

За даними департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА, до нішевих тут відносять жито, овес, гречка, нут, сочевиця, сорго, гірчиця, квасоля, льон кудряш (олійний), соняшник високоолеїновий та кондитерський. Виробництво цих культур зростає через попит на ринках Африки та Пакистану.

Також активно розвиваються ягідники. За фінансової підтримки з обласного бюджету додатково посаджено 35,6 гектара плодово-ягідних насаджень, господарства отримали  компенсації на загальну суму 1,3 мільйона гривень.

Торік надано кредит 500 тисяч гривень ФГ «Віра-1» (Котелевський район) на втілення бізнес-плану з вирощування нуту на площі 20 гектарів і на таку саму суму — ФОП Пішняк — на висаджування фундука на площі 4,4 гектара.

Landlord раніше повідомляв, як нішеві культури вивели кооператив на високі прибутки.

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також