Новини    15 квітня 2023 14:14

Аграріїв просять бути пильними: на Харківщині активізувалися “чорні” сапери


Інформацію про них рятувальники отримали з неофіційних джерел. Однак точні місця їх роботи наразі невідомі.

Про це попереджає Харківське обласне управління Держслужби з надзвичайних ситуацій.

“З неофіційних джерел надходить інформація про “чорних саперів”, що вони активізувалися на території Харківщини. Нам поки невідомо, хто це і де вони працюють. Ми можемо лише попередити, що їхня робота доволі небезпечна і становить певний ризик. Щодо юридичної відповідальності. Якщо вони проводять роботи з розмінування для когось, то відповідно, що ніякі акти, ніякі документи вони не видають. А якщо щось і видають, то вони не мають юридичної сили“, — говорить речник обласного управління ДСНС Євген Василенко.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

За словами речника, “чорні” сапери до широкомасштабної війни займалися пошуком старовинних предметів і часто знаходили вибухонебезпечні предмети часів Другої світової війни. Вони складали боєприпаси у купу та повідомляли про них до ДСНС. Після цього сертифіковані співробітники ДСНС знешкоджували боєприпаси.

Зараз упізнати “чорних саперів” можна, якщо ті пропонують свої “послуги” за гроші.

За даними однієї з аграрних компаній, вартість обстеження поля нелегальними саперами коштує близько 5 тис. грн за гектар, а розмінування – 1-3 тис. доларів, залежно від забруднення. Розмінування тисячі гектарів, щоправда, також вилетить у копійку – 1-3 млн доларів.

Читайте також: В українців вимагають хабарі за позачергове розмінування земель – ЗМІ

Як планують розміновувати українські поля

Нагадаємо, народний депутат, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук зазначив, що Україна отримає вісім самохідних машин для розмінування сільськогосподарських земель на Херсонщині.

Мільйони гектарів земель в Україні не будуть засіяні цією весною через забрудненість вибухонебезпечними предметами. Аграріям в зоні бойових дій та на деокупованих територіях не вистачає на це грошей. Сьогодні розмінувати один гектар землі коштує близько 40-50 тисяч гривень, а це ринкова вартість земель с/г призначення.

Через російське вторгнення Україна опинилася в лідерах із забруднення територій вибухонебезпечними предметами.

Деякі експерти вважають, що на розмінування полів доведеться витрати вдвічі більше грошей, ніж це заявлено офіційно, тобто 4 мільярди євро.

Чехія має намір долучитися до операцій з розмінування українських сільськогосподарських земель.

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) планує допомогти сільським господарствам “сірих” зон у знищенні вибухових об’єктів.

На засіданні Національного органу з питань протимінної діяльності за участі першого віцепрем’єр-міністра – міністра економіки України Юлії Свириденко схвалено План заходів щодо гуманітарного розмінування земель сільськогосподарського призначення.

Пріоритетним планом визначено 470 тис. га потенційно забруднених земель сільськогосподарського призначення – в першу чергу, заходи з обстеження відбуватимуться на землях, де вирощуються овочеві культури, друга черга – рілля та зернові культури, третя – усі інші землі сільськогосподарського призначення.

Щодня спеціальні служби обстежують близько 70 га землі. Зокрема, проводиться оперативне реагування на вибухонебезпечні предмети в житлових зонах, на об’єктах критичної інфраструктури, господарського призначення, до цих робіт залучаються урядові підрозділи – ДССТ, ДСНС, Нацгвардія, Нацполіція – та гуманітарне розмінування, яке передбачає повне усунення усіх ризиків з гарантією якості розмінування, що виконується неурядовими сертифікованими операторами.

До гуманітарного розмінування залучені 144 групи неурядових організацій загальною чисельністю близько 600 фахівців, що працюють на усіх територіях, окрім зони ведення бойових дій та прилеглих до лінії зіткнення територій. Гуманітарне розмінування розпочинається з нетехнічного обстеження території, визначення небезпечних ділянок, безпосереднє розмінування після ідентифікації місць уражень, зовнішній контроль якості.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...