Новини / Аналітика     02 жовтня 2023 15:17

Аграрії в Україні можуть скоротити посівні площі через низьку рентабельність

Обсяги експорту в сезоні 2023 – 2024 залежатимуть від того, наскільки швидко будуть вирішені логістичні питання

Аграрії України можуть вдатися до скорочення посівних площ через низькі ціни на агропродукцію та її невисоку рентабельність, повідомляє румунське аграрне видання Agrointeligenta.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

На цей час ринок в Україні зосереджений на результатах виробництва зерна в 2023 році, і майже всі оператори ринку підвищили свої оцінки щодо загального виробництва. На цей момент цифри коливаються від 53 до 65 млн т зерна. Для порівняння, два місяці тому цей показник оцінювався на значно нижчому рівні – 47 – 49 млн т.

Виробництва зерна в Україні у 2023 році достатньо для покриття внутрішнього споживання, а також потенційного збільшення експорту. Однак обсяги експорту в сезоні 2023 – 2024 залежатимуть від того, наскільки швидко будуть вирішені логістичні питання.

Ці питання стали головною проблемою після скасування зернової угоди.

Нині у центрі уваги торгівля на Дунаї. Було запропоновано оптимізувати Сулинський канал через проекти європейського фінансування. Виділені кошти можуть досягати 18 млн євро. Також пропонується надати додатково 25 лоцманів для супроводу суден по Сулинському каналу, щоб компенсувати поточну нестачу лоцманів. Також обговорювалася можливість того, що через 2 – 3 місяці Сулинський канал буде відкритий для цілодобового руху суден.

Нагадаємо, фахівці зауважували, що постачання української сої на зовнішні ринки у 2022/23 МР може стати рекордним за минулі 5 сезонів. За прогнозами аналітиків ІА “АПК-Інформ”, експорт соєвих бобів з України цього сезону складе 2,66 млн тонн. Це на 91% вище за показник 2021/22 МР.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Глобальна конкуренція на світовому ринку продовжує тиснути на ціни пшениці в найближчі місяці.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також