Спецпроекти / Клуб Стратегічних Партнерів     15 травня 2019 10:02

Як створити кооператив: покрокова інструкція

Фермерські кооперативи мають стати новим етапом розвитку вітчизняного агросектору, що значно допоможе аграріям не тільки виробляти якісну продукцію, на вигідних умовах працювати із компаніями-виробниками ЗЗР та фінансовими інстанціями, але й відкривати нові ринки збуту. Редакція Landlord підготувала покрокову схему створення сільськогосподарського кооперативу.

Зокрема, керівник напряму розвитку аграрних ринків проекту USAID «Агросільрозвиток» Микола Гриценко виділив 7 позицій створення фермерського кооперативу:

1) Збори засновників

Для початку процедури створення кооперативу як юридичної особи необхідні ініціатори. Ключова законодавча вимога — рішення про створення кооперативу повинно бути прийняте на добровільних засадах на установчих зборах, що оформлюється протоколом.

2)  Формування членів кооперативу

Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи (!). При створенні кооперативу складається список його членів та асоційованих членів, що затверджується загальними зборами. Членами сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу можуть бути лише виробники сільгосппродукції.

3) Розробка стратегії

Коли група однодумців зібрана, час розробити стратегію, певний бізнес-план. Тут враховується, чим буде займатися кооператив, які ресурси для цього потрібні. Саме цей етап буде показовим, адже учасники кооперативу зможуть перевірити, чи справді їх ідея буде життєздатною та ефективною. Якщо на цьому етапі не виникає негараздів, можна переходити далі.

Читайте: Вигідні ціни та міжнародні ринки: 5 переваг створення кооперативів

4)  Формування статуту

Саме статут регулює внутрішню діяльність кооперативу. У цьому документі обов’язково прописуються такі аспекти, як найменування кооперативу, мета створення, склад засновників, умови, порядок вступу та виходу з кооперативу. Важливо звернути увагу на порядок скликання загальних зборів кооперативу, а також порядок закриття об’єднання.

5) Реєстрація кооперативу

Державна реєстрація кооперативу проводиться відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

6) Підбір кадрів

Для ефективної діяльності кооперативу необхідно зібрати не тільки групу однодумців, а й підібрати професійні кадри, які зможуть забезпечувати операційну діяльність кооперативу. Не виключено, що певний час працівників необхідно буде навчати.

7) Організація господарської діяльності

Наскільки ефективно буде побудована робота на цьому етапі, настільки успішним і буде кооператив. Цей етап полягає у формуванні матеріально-технічної бази кооперативу, його оборотних ресурсів і блоку взаємовідносин кооперативу та його членів.

Також радник Національної асоціації сільськогосподарських виконавчих служб України Роман Корнієць відзначив, що фермер має бути зацікавлений у створенні сільськогосподарьского кооперативу і чітко розуміти, що дана ініціатива не є засобом задля отримання прибутку.

«Фермер має розуміти: кооператив — це не засіб для інвестування власних коштів задля отримання прибутку, дивідендів. Це більше про те, коли вдало інвестуєш — отримуєш якісні послуги. Кооперативи не завжди інвестиційно привабливі, тому навіть у законодавстві існують певні обмеження щодо залучення зовнішніх запозичень, інвестицій для кооперації».

Нагадаємо, в спецпроекті “Як створити кооператив?” кожен може ознайомитися із принципами побудови, перевагами та ризиками, які можуть виникнути при створенні кооперативу.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Матеріали по темі

Клуб Стратегічних Партнерів        24 лютого 2020 10:55

Технології вирощування картоплі: польський досвід

Клуб Стратегічних Партнерів        21 лютого 2020 11:29

Як зробити картоплярство високорентабельним бізнесом

Клуб Стратегічних Партнерів        21 січня 2020 13:30

Польські аграрії витрачають на ЗЗР картоплі $40 млн