Рейтинги    12 травня 2018 10:02

Золотий мільярд: 20 найбагатших аграріїв України


При підготовці рейтингу нас консультувала одна з провідних міжнародних аудиторських компаній. Рейтинг ми склали на базі списку з півсотні осіб — власників/бенефіціарів великих активів в аграрному бізнесі. Список був складений на підставі експертних оцінок, а також з урахуванням фігурантів рейтингів минулих років.

Основа методики — оцінка чистих активів в агросекторі.

Базовим обмеженням при проведенні оцінки вартості активів була відсутність необхідної й достатньої інформації щодо результатів діяльності за 2017 рік абсолютної більшості підприємств, бенефіціарами яких є фігуранти списку. Виходячи з цього, оцінка проводилася непрямими методами, включаючи екстраполяції даних за 2014–2016 роки та аналіз інформації у відкритих джерелах (експертні оцінки, інтерв’ю з представниками компаній) та інше. Вартість активів оцінювали в кілька етапів. Спочатку на підставі бази даних, що містить фінансову звітність українських компаній, був сформований список підприємств, пов’язаних із фігурантами відносинами власності/контролю. У ході оцінки були проаналізовані понад 800 таких підприємств.

Потім публічні компанії були оцінені на підставі наявної актуальної інформації на період проведення аналізу (2–6 квітня 2018 року) по їх капіталізації, структурі власності, опублікованій фінансовій звітності. Непублічні компанії оцінювалися за допомогою ретроспективного аналізу фінансової звітності з використанням інструментів прогнозування і системи коефіцієнтів, розробленої на підставі результатів господарської діяльності аграрних підприємств, що опублікували фінансову звітність за 2017 рік. У результаті аналізу був складений підсумковий шорт-лист з 20 фігурантів, ранжованих за розрахунковою величиною суми активів. Для низки фігурантів початкового списку не було можливості провести оцінку активів через відсутність достатніх даних у наявних базах. Вони не включені до підсумкового рейтингу, хоча є ймовірність, що відповідно до фактичних активів можуть бути присутніми у ньому.

У деяких випадках бралася до уваги інформація, опублікована у відкритих джерелах, про наявність великих обсягів заборгованості компаній, асоційованих із фігурантами списку.

 

КАПІТАЛ: $781,7 МЛН
БІЗНЕС: «МИРОНІВСЬКИЙ ХЛІБОПРОДУКТ»
СЕГМЕНТ: ПТАХІВНИЦТВО

Секрет успіху бізнесмена, за його зізнанням, в умінні оточувати себе щасливими людьми, задоволеними своєю роботою. 2017 рік був для Косюка та його холдингу «Миронівський хлібопродукт» вельми вдалим. Холдинг отримав понад 6 млрд гривень чистого прибутку. При цьому він перерахував до державного бюджету 4,2 млрд гривень податків. Минулого року «Миронівський хлібопродукт» отримав державних дотацій і відшкодування ПДВ на суму 4,5 млрд гривень. Зараз власник агрохолдингу веде переговори щодо придбання збиткової французької компанії з переробки харчових продуктів Doux Group. Косюк готовий інвестувати в цей проект близько 76 млн євро і переорієнтувати його з експорту заморожених продуктів на постачання свіжої курятини французькому споживачеві. Крім того, МХП будує у Вінницькій області новий комплекс для вирощування курчат-бройлерів.

 

КАПІТАЛ: $776,6 МЛН
БІЗНЕС: ROSHEN, «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО»
СЕГМЕНТ: КОНДИТЕРСЬКІ ВИРОБИ, РОСЛИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ЦУКРУ, МОЛОКА

Згідно з декларацією про доходи Петро Порошенко заробив у 2017 році 16,3 млн гривень. З них 336 000 гривень — як держслужбовець, ще 15,8 млн гривень він отримав у вигляді відсотків по депозитах. При цьому Порошенко не отримує дивіденди від своїх компаній. Кондитерська корпорація Roshen завершує будівництво в Борисполі нової бісквітної фабрики площею 19 га. Обсяг інвестицій у проект становив 1,5 млрд гривень. Готову продукцію, яку буде виробляти бориспільське підприємство, Roshen планує експортувати до країн Близького Сходу, колишнього Радянського Союзу, а також до Литви, Польщі, Румунії та Болгарії. Вінницький молокозавод Roshen розширив географію експортних поставок своєї продукції за рахунок виходу на ринок Сингапуру, Китаю, Катару, Данії та Нової Зеландії. А «Укрпромінвест-Агро» минулого року добудувала елеватор у Гайсині.

 

КАПІТАЛ: $649,8 МЛН
БІЗНЕС: UKRLANDFARMING, «АВАНГАРД»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ЯЄЦЬ І ПРОДУКЦІЇ З НИХ

Після зміни голови Нацбанку власник UkrLandFarming Олег Бахматюк сподівається домовитися з новим керівництвом і поступово погасити борги своїх банків VAB і Фінансова ініціатива. Бахматюк впевнений, що зможе розрахуватися з державою
протягом 10 років. Для вирішення питання з реструктуризацією боргів бізнесмен планує залучити аудиторів великої четвірки. За словами Бахматюка, погашення боргів дозволить зберегти працездатність його агрохолдингів, створить умови для їх росту і залучення іноземних інвесторів. Війна з Нацбанком коштувала ULF 70 000 га земельного банку і цукрового напряму. У результаті холдингу довелося звільнити 3000 працівників, заморозити будівництво терміналу та двох елеваторів. Цього року під час весняно-польових робіт ULF планує засіяти 505 000 га.

 

КАПІТАЛ: $451,3 МЛН
БІЗНЕС: «КЕРНЕЛ»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ТА ЕКСПОРТ РОСЛИННОЇ ОЛІЇ

Андрій Веревський серйозно взявся за упорядкування власного бізнесу.
Восени 2017 року зробив у «Кернелі» кадрові перестановки, призначивши на
посаду генерального директора Євгена Осипова, який раніше очолював рослинницький підрозділ холдингу. Зараз розпродає непрофільні активи: угіддя, розташовані далеко від основних масивів оброблюваної землі. У підсумку «Кернел» планує скоротити земельний банк на 44 500 га до 560 000 га. У лютому 2018-го синдикат європейських банків відкрив компанії на 2,5 року відновлювальну кредитну лінію на $100 млн. Кошти «Кернел» планує спрямувати на фінансування потреб робочого капіталу при експорті зернових. За минулий маркетинговий рік (2016–2017) чистий прибуток «Кернел» скоротився більш ніж на 20% у порівнянні з попереднім (2015–2016) роком, до $176 млн. EBITDA зменшилася майже на 8% до $319 млн.

 

КАПІТАЛ: $348,9 МЛН
БІЗНЕС: «НІБУЛОН»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ЗЕРНОТРЕЙДЕРСТВО

Олексій Вадатурський — людина справи. Майже всі його ініціативи активно фінансово підтримують Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк і Міжнародна фінансова корпорація. Восени 2017-го Вадатурський відзначив своє 70-річчя. Вже чверть століття бізнесмен вдало керує компанією «Нібулон». Крім виробництва та експорту сільгосппродукції займається відродженням річкового судноплавства, будівництвом пасажирського та вантажного флоту, проведенням днопоглиблювальних робіт на Південному Бузі. Зараз «Нібулон» завершує будівництво елеватора на своєму перевантажувальному терміналі в Миколаєві потужністю 43 000 т одноразового зберігання. Після введення його в експлуатацію компанія зможе приймати зерно з автомобільного, залізничного та водного транспорту. Також «Нібулон» закінчує реконструкцію вантажного причалу

 

КАПІТАЛ: $226,7 МЛН
БІЗНЕС: «АСТАРТА-КИЇВ»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ЦУКРУ, МОЛОКА

Засновник і генеральний директор холдингу «Астарта-Київ» Віктор Іванчик постійно самовдосконалюється, намагається використовувати найсучаснішу базу, щоб бути конкурентоспроможним, і того ж вимагає від своїх співробітників і свого підприємства. Іванчик регулярно інвестує мільйони гривень в оснащення виробничих потужностей енергозберігаючими технологіями. А нещодавно запустив в одному з підрозділів холдингу пілотний проект з органічного землеробства. На початку березня 2018-го «Астарта» відзначила свій 25-річний ювілей. У 2017-му «Астарта-Київ» заробила 61,84 млн євро чистого прибутку, який не планує розподіляти, а збирається інвестувати в розвиток. Крім того, у компанії змінився міноритарний акціонер. Міжнародна фінансова група Fairfax Financial Holdings Ltd сконцентрувала 28,06% акцій холдингу, вику пивши частку Валерія Короткова.

 

КАПІТАЛ: $158,4 МЛН
БІЗНЕС: «КОМПЛЕКС АГРОМАРС»
СЕГМЕНТ: ПТАХІВНИЦТВО

Будуючи свою бізнес-імперію, Євген Сігал не брав чужого, не просив
дотацій, а день і ніч працював, оточуючи себе однодумцями. У результаті створив одного з найбільших українських виробників м’яса птиці — «Комплекс Агромарс». Його частка на українському ринку курятини сьогодні становить 12%. Сігал вважає себе командним гравцем. Він п’ять разів був народним депутатом України. І планує повернутися в політику, лише якщо туди прийде команда професіоналів, а не популістів. Він приділяє максимум уваги розвитку свого бізнесу. Бізнесмен виступає за скасування податку на додану вартість і введення податку з обороту. Вважає, що останній більш прозорий і його легше адмініструвати. Сігал впевнений, що податок з обороту буде сприяти зменшенню кількості перепродажів і збільшенню обсягів виробництва в країні.

 

КАПІТАЛ: $114,1 МЛН
БІЗНЕС: VIOIL
СЕГМЕНТ: ВИРОБНИЦТВО ТА ЕКСПОРТ РОСЛИННИХ ОЛІЙ

Віктор Пономарчук за 12 років зробив з компанії ViOil одного з найбільших виробників рослинних олій у країні, зокрема ріпакової олії. Цей продукт
компанія повністю відправляє на зовнішній ринок. У 2017 році вона поставила за кордон 15 000 т нерафінованої ріпакової олії. Пономарчук не займається мікроменеджментом, але в курсі всього, що відбувається в його компанії. Наприкінці 2017-го він збирався залучити у ViOil інвестора, і навіть вів перемовини з Renvior Trading Limited Олександра та Галини Герег. У лютому 2018 року Антимонопольний комітет дозволив Renvior купити 25% акцій ViOil. Але отримавши два кредити на
$146 млн, Пономарчук призупинив укладання угоди. Ці кошти власник планує направити на поповнення оборотного капіталу компанії та розширення експансії ViOil на європейські ринки.

 

КАПІТАЛ: $113,8 МЛН
БІЗНЕС: «КОНТІ», «АПК-ІНВЕСТ»
СЕГМЕНТ: КОНДИТЕРСЬКІ ВИРОБИ, ТВАРИННИЦТВО, М’ЯСОПЕРЕРОБКА, РОСЛИННИЦТВО

Борис Колесніков — людина жорстка і принципова. Захоплюється хокеєм. Вважає, що, якщо держава буде інвестувати в масовий спорт, у поліції буде менше роботи. Фінансує програми студентських конкурсів. Кондитерська компанія Колеснікова «Конті» у 2017-му майже в п’ять разів скоротила свій чистий збиток до 92,45 млн гривень. У свою чергу тваринницька компанія бізнесмена «АПК-Інвест» незмінно лідирує в галузі свинарства України вже кілька років поспіль і за підсумками 2017-го теж не поступилася своїми позиціями — її стадо нараховує 570 000 голів. У найближчі кілька років компанія планує майже вдвічі наростити земельний банк: з 36 000 га до 70 000 га. Це робиться для того, щоб збільшити виробництво кормів для власних потреб компанії. Також «АПК-Інвест» планує збільшити потужності зі зберігання зернових з 86 000 т до 120 000 т.

 

КАПІТАЛ: $111,5 МЛН
БІЗНЕС: ГРУПА КОМПАНІЙ «ПРОМЕТЕЙ»
СЕГМЕНТ: ЗБЕРІГАННЯ ТА ТРЕЙДИНГ ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ

Власник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян не любить розпорошуватися на кілька справ, завжди тримає руку на пульсі власної компанії. Бізнесмен акуратно реінвестує прибуток у розвиток «Прометея», уникаючи кредитних кайданів. Його боргове навантаження не перевищує $17 млн. У відносинах з партнерами Гороян робить ставку на порядність. Вважає бізнес командною грою, а сім’ю — командою, що завжди грає на його боці. Цього року Гороян планує сфокусуватися на розширенні потужностей зберігання, придбанні трьох елеваторів у Дніпропетровській області та зміцненні власних торгових позицій. У «Прометея» вже є 18 елеваторів сукупною потужністю одночасного зберігання 1 млн т. У 2017-му група придбала п’ять елеваторів у Запорізькій області. У поточному році група компаній «Прометей» планує продати 1,5 млн т зерна, тоді як у 2017-му реалізувала близько 1 млн т.

 

КАПІТАЛ: $92,7 МЛН
БІЗНЕС: АГРОФІРМА «СВІТАНОК»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ТВАРИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ЦУКРУ

Політик і бізнесвумен Тетяна Засуха має дві вищі освіти. Ще за радянських часів вона закінчила Білоцерківський сільськогосподарський інститут за спеціальністю «зооінженер», у 1990-ті — Київський педагогічний за фахом «біолог». Трудову діяльність починала головним зоотехніком у колгоспі ім. Щорса на Київщині, яким керував її чоловік. Через сім років перетворила колгосп на агрофірму «Світанок». Розширення земельного банку агрофірми супроводжувалося постійними скандалами та звинуваченнями Засухи у рейдерстві. «Cвітанок» спеціалізується на рослинництві й тваринництві. Вирощує зернові, бобові та цукровий буряк. За даними асоціації «Укрцукор», в 2017–2018 маркетинговому році «Світанок» увійшов до п’ятірки найбільших виробників цукру в країні. У агрофірми також є власне тепличне господарство, де вирощують саджанці декоративних рослин та екзотичні фрукти.

 

КАПІТАЛ: $87,7 МЛН
БІЗНЕС: ІМК
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, МОЛОЧНЕ ТВАРИННИЦТВО

Олександр Петров розумний, проникливий, ніколи не зациклюється на невдачах, завжди мислить нестандартно. Живе за кордоном. Володіє 68,78% акцій компанії. Управління ІМК делегував своєму другові Алексу Ліссітсі, від якого залежить вирішення тактичних завдань. Однак у складі ради директорів Петров бере участь у прийнятті доленосних для компанії рішень. За останні п’ять років ІМК під керівництвом Ліссітси скоротила боргове навантаження на $100 млн і суттєво оновила штат. Сьогодні в компанії працює багато фахівців, середній вік яких не перевищує 35 років. ІМК інвестує в інноваційні технології. У найближчому майбутньому Ліссітса планує створити новий хаб для АПК. ІМК обробляє майже 137 000 га і планує інвестувати в розширення земельного банку в регіонах своєї присутності.

 

КАПІТАЛ: $ 87,4 МЛН
БІЗНЕС: «АГРОТРЕЙД»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, НАСІННИЦТВО, ТОРГІВЛЯ ЗЕРНОМ

Всеволод Кожемяко — за вдачею борець, готовий відстоювати свої інтереси і здатний прийти на допомогу друзям. Займається спортом. «Агротрейд» називає справою свого життя і дуже дорожить компанією. У 2017-му в «Агротрейді» відбулася реорганізація. Господарства компанії були об’єднані у шість кластерів. Крім того, «Агротрейд» завершив будівництво третьої черги північного елеватора, довівши свої потужності зі зберігання до 620 000 т. «Агротрейд» обробляє 72 000 га землі. Має власний насіннєвий завод потужністю 20 000 т.

 

КАПІТАЛ: $73,1 МЛН
БІЗНЕС: OVOSTAR UNION
СЕГМЕНТ: ВИРОБНИЦТВО ЯЄЦЬ ТА ПРОДУКЦІЇ З НИХ

За всю історію існування компанії між Борисом Бєліковим і Віталієм Вересенком не було жодного конфлікту. Одного разу встановивши правила гри, вони їх вже не порушували. У 2017-му Ovostar Union на 12% збільшила обсяги виробництва, випустивши 1,65 млрд яєць. Пріоритетним експортним напрямком для компанії був Євросоюз. На ринки ЄС Ovostar Union поставила 42% від загального обсягу продажів рідких яєчних продуктів, а всього експортувала 5000 т. Обсяги експорту яєць Ovostar Union виросли майже вдвічі з 307 млн штук до 529 млн.

 

КАПІТАЛ: $72,9 МЛН
БІЗНЕС: GOODVALLEY
СЕГМЕНТ: СВИНАРСТВО, ТВАРИННИЦТВО

Головним прагненням данця Тома Аксельгаарда було нагодувати весь світ. А якщо не вийде, то хоча б стати світовим лідером із виробництва продуктів харчування, що використовує екологічно безпечні технології. Заради цього він із Данії виїхав займатися тваринництвом спершу до Польщі, а потім і до України. За підсумками 2017 року український підрозділ його компанії вийшов на друге місце в країні за кількістю маточного поголів’я і за обсягом переданої на переробку свинини у живій вазі. Компанія продовжує зміцнювати свої позиції. Навесні 2018-го Аксельгаард придбав сільгосппідприємство «Галицькі аграрні інвестиції» у «Кернела», тим самим збільшивши свій земельний банк в Івано-Франківській області на 6500 га. У цей самий період Аксельгаард провів ребрендинг. Його українська компанія змінила назву з ТОВ «Даноша» на «Гудвеллі Україна» (Goodvalley)

 

КАПІТАЛ: $66 МЛН
БІЗНЕС: I&U GROUP
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО ЦУКРУ

Ерудит Сергій Тарасов не припиняє вчитися, постійно шукає нові ідеї й передові технології, звик занурюватися у справи з головою. Його провідне правило по життю — піднімати таку вагу, на яку вистачає сили. Керуючись ним, Тарасов побудував один із найефективніших агрохолдингів у країні ($630 EBITDA з гектара) з невеликим борговим навантаженням. I&U Group працює на ринку більше 20 років. Вирощує зернові, бобові, олійні культури та цукровий буряк, який переробляє на Капітанівському цукровому заводі. У 2018-му Тарасов планує побудувати в Кіровоградській області неподалік від цукрового завод з виробництва біогазу з бурякового жому, щоб не витрачати гроші на утилізацію відходів, а навпаки заробляти, продаючи електроенергію. Обсяг інвестицій в проект становитиме 15 млн євро

 

КАПІТАЛ: $44,8 МЛН
БІЗНЕС: «ВІННИЦЬКА АГРАРНО-ПРОМИСЛОВА ГРУПА»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО

Власники будівельних гіпермаркетів «Епіцентр» і «Нова лінія» Олександр і Галина Гереги почали скуповувати агрокомпанії ще в 2015-му. За три роки їх земельний банк збільшився з 450 га до 110 000 га. Обсяг інвестицій в агросектор становив $150 млн. За словами генерального директора «Епіцентр К» Петра Михайлишина, найближчим часом агроактиви Герег будуть об’єднані в компанію під назвою «Епіцентр-Агро». Сьогодні у компанії є п’ять елеваторів потужністю 360 000 т одночасного зберігання. Найближчим часом Гереги планують інвестувати в розширення двох зерносховищ і будівництво ще двох нових. У результаті потужність компанії зі зберігання збільшиться майже вдвічі. Передбачається, що в перспективі крім вирощування зернових і олійних компанія буде займатися переробкою, імовірніше за все, виробництвом цукру.

 

КАПІТАЛ: $41,7 МЛН
БІЗНЕС: «АГРО-ОВЕН»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ТВАРИННИЦТВО, ВИРОБНИЦТВО М’ЯСА

Уродженець Дніпра Віктор Заворотній у 1970-ті закінчив Національну металургійну академію. За фахом працював недовго. 18 років очолював регіональні підприємства з хімчистки одягу. Був депутатом облради. Останні 20 років займається сільським господарством. Для вирощування тварин активно використовує данські технології. Його компанія «Агро-Овен» обробляє 16 000 га у Дніпропетровській області, забезпечуючи кормами власні птахофабрики, свиноферми й племінні заводи з розведення м’ясних порід великої рогатої худоби. «Агро-Овен» утримує 6% українського ринку курятини. Компанія входить до трійки найбільших виробників м’яса птиці у країні. Протягом останніх трьох років у селі Шульгівка на 44 га працює звіроферма з вирощування норок на 70 000 голів материнського поголів’я. Усі відходи тваринництва «Агро-Овен» утилізує на своєму біогазовому заводі.

 

КАПІТАЛ: $39,2 МЛН
БІЗНЕС: ГРУПА КОМПАНІЙ «ГЛОБИНО»
СЕГМЕНТ: ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ

Олександр Кузьмінський — людина вольова, жорстка, що звикла контролювати більшість процесів. Сповідує особистісний ріст за системою Марка Пальчика. Зробив його практики частиною своєї корпоративної культури. За 20 років побудував один із найбільших холдингів із замкненим циклом виробництва. Вивіска «Глобино» об’єднує свинокомплекс, м’ясокомбінат, м’ясо-молочний комплекс, маслосирзавод, рослинницький підрозділ, торговий дім і навіть тренінговий центр. Помінявши трьох генеральних директорів, у лютому 2017-го Кузьмінський повернувся до операційного контролю на Глобинському м’ясокомбінаті. Причина: за перші три квартали минулого року підприємство збільшило свій чистий збиток у вісім разів у порівнянні з аналогічним періодом 2016-го, до 60,78 млн гривень. Проте Глобинський свинокомплекс на 12 500 свиноматок вже кілька років поспіль входить до п’ятірки найбільших виробників свинини у країні.

 

КАПІТАЛ: $32 МЛН
БІЗНЕС: ГРУПА «РОСТОК-ХОЛДИНГ»
СЕГМЕНТ: РОСЛИННИЦТВО, ТВАРИННИЦТВО

Віктор Купавцев — людина, що створила себе сама. За фахом інженер (закінчив Київський політех), натурою — граючий тренер. У молодості грав за збірну України з футболу. «Росток-Холдинг» Купавцева — вертикально інтегрована агропромислова група. Займається виробництвом і продажем молока та зернових культур. Входить до десятки найбільш ефективних рослинницьких підприємств України. «Росток-Холдинг» спеціалізується на вирощуванні кукурудзи, яка в структурі посівів займає 40%, а також сої, соняшника та озимої пшениці. Земельний банк компанії становить 60 000 га. Угіддя розташовані в Чернігівській та Сумській областях. У 2018-му ярими культурами «Росток-Холдинг» планує засіяти 50 000 га. У 2017-му компанія інвестувала в оновлення технопарку 100 млн гривень. До складу компанії входить п’ять молочних ферм. Продуктивність кожної дійної корови сягає 8274 кг молока на рік.

Отримуйте щоранку на пошту свіжі новини та найцікавіше чтиво!

8 години тому

У торговельній війні США та Китаю вже виграла українська кукурудза

Фуражна кукурудза з України успішно замінила американську на ринку Китаю. Підвищилися шанси й для українських експортерів ячменю. Про такі тенденції агроринку на тлі протистояння двох потужних економік світу розповів Рено Квач, директор, Dongling Grain&Oil (Китай).

Доповідаючи на конференції «Зерно Причерномор’я», Рено Квач детально проаналізував вплив торговельної війни між США та Китаєм на економіку обох країн. На його думку, обидві країни втрачають від цього протистояння, і тому слід шукати шлях перемовин і скасовувати імпортні мита.

Втім, Рено Квач зазначає, що імпорт американської агросировини для Китаю має не вельми суттєве значення, його можна замінити імпортом з інших країн, що на даний час і відбувається. Шанси відкриваються для України, зокрема.

– Українська кукурудза успішно замінила американську. По пшениці ми імпортуємо всього 11%. На тлі величезного внутрішнього ринку це несуттєво, — заявив Рено Квач.

Проте Китай відчуває залежність від американської сої, сорго і ячменю, хоча у  2018 році й скоротив ці види американського імпорту майже наполовину. Сою вже доправляють до Китаю з Бразилії.

Імпорт фуражного ячменю Китай готовий наростити з України, зазначив Рено Квач.

Читайте: Торговельна війна США vs Китай: коли закінчиться і чому Трамп уже програв – Рено Квач

Не суттєво залежить Китай від США і в імпорті м’яса. Водночас, китайський експерт зазначає, що втрата США такого ринку експорту аграрної продукції, як Китай, негативно позначиться на економіці штатів.

Рено Квач, однак, сподівається на відновлення торговельних стосунків обох країн, якщо не завадять політичні причини.

– Обом сторонам варто дійти угоди, консенсусу у відносинах, – каже він.

Він визнає, що Китай через імпортні мита США на промислові товари вже відчуває суттєвий негативний вплив на економіку, і він може погіршитися з зв’язку з втратою ринку. Так, США ввели мита у квітні 2018 року. До листопада 2018 року валюта Китаю впала на 10% до долара США. Рено Квач зазначає, що Китай був змушений «дзеркально» відповідати на введення мит з боку штатів.

Як повідомляв раніше LandLord, у березні намітилася розрядка у торговельній війні США та Китаю. Так, Китай купив 1,5 млн т американської сої. Країни ведуть перемовини щодо скасування мит.

Політика   

15 години тому

Урожай зернових в Україні складе 65 млн т. Експорт – 46 млн т

Такі прогнози озвучив Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалт». За його словами, найближчим часом слід очікувати підвищення інвестиційної привабливості агросектору України.

Про тенденції розвитку аграрного сектору України та світу Сергій Феофілов розповів, виступаючи на 16-й міжнародній конференції «Зерно Причорномор’я». Він підкреслив, що міжнародні експерти та фінансові інституції теж оптимістичні в своїх прогнозах щодо розвитку України та зростання її валового продукту. Прогноз «УкрАгроКонсалт» на урожай: 65 млн т, на експорт – 45-46 млн т.

– Ці амбіційні плани з виробництва основані на високій конкурентоспроможності зерна та олійних культур з України. Вірогідне значне підвищення інвестиційної привабливості аграрного сектору України. Швидше за все, це відбудеться наприкінці 2019 року або на початку 2020 року, – прогнозує гендиректор «УкрАгроКонсалт».

Читайте: Кількість весняних опадів найменша за останні 15 років. Як позначиться це на врожайності зернових

Разом із тим, він говорить про ризики та виклики для виробників агропродукції у світі. Один із ризиків – політична нестабільність. Проте експерт вважає, що для України цей ризик є короткостроковими, більшу роль відіграють економічні ризики. Передусім, пов’язані з розвитком глобальної економіки.

– Уповільнення росту глобальної економіки – головний виклик для аграрного сектору, – підкреслює Сергій Феофілов.

Він розповів про сценарії адаптації для виробників та експортерів. Політичне регулювання ринку, на думку експерта, є дуже суперечливим.

Тому на перший план виходять економічні важелі. Сергій Феофілов зупинився на застосуванні нових інструментів сільгоспвиробниками, а саме – спеціалізації на окремих культурах, які зумовлюють розвиток агросектору країни. Наприклад, в Україні найбільшими темпами зростають врожаї та експорт кукурудзи, у Бразилії – сої, у Росії – пшениці.

Як раніше повідомляв LandLord, у 2018 році в Україні зафіксовано рекордний урожай зернових – 70,1 млн тонн.

Рослинництво   

16 години тому

Кооператив із кластером у 100 тис. га або як Вілія створює найпотужніше фермерське об’єднання України

Засновник одного з найбільших агрохолдингів Волині – групи компаній «Вілія» Євген Дудка – розповів про непросту історію побудови свого дітища та поділився планами розвитку компанії у найближчий час.

Зокрема, у спецпроекті «Унікальний регіон» Євген Дудка зазначив, що розвитком агробізнесу на Волині він почав займатися ще в 90-х, проте справжні обриси агрогіганта «Вілія» з’явилися на початку 2000-х, коли за шалені на той час $63 тис. було придбане підприємство для переробки зернових та за $18 тис. 5 га землі. Такі інвестиції дали суттєвий поштовх для подальшого розвитку підприємства й закріплення його в статусі одного з найсучасніших в регіоні.

«Якщо згадати історію розвитку нашого бізнесу, то він бере початок з торгівлі (що було характерним для більшості підприємств 1990-х років). Наступним щаблем зростання була давальницька переробка зернових та поява власного транспорту. А придбання у 2003 році першого підприємства за шалені на той час кошти — $63 000, і ще $18 000 за 5 га землі в межах міста, стало фактично стартом нашої виробничої діяльності. Ось тоді ми й почали займатися переробкою, яка є моєю улюбленою темою. Чим більша глибина переробки, тим стійкіша структура. Проте сьогодні борошномели переживають не найкращі часи».

На сьогодні керівництво господарства «Вілія» планує зафіксувати у власному обробітку 30 тис. га. землі та об’єднати навколо компанії фермерів із загальним земельним кластером у 100 тис. га. Усе це Євген Дудка планує зробити для створення кооперативів, аби вітчизняні фермери не боялися інвестувати гроші в загальну справу за для виходу агробізнесу на вищий щабель рентабельності та більш ефективної роботи.

Читайте: Бахматюк жорстко наїхав на Гонтарєву, назвавши її катом української економіки

«Наша стратегія — зафіксувати 30 000 га землі у власному обробітку, разом із тим розвиваючи нашу унікальну компетенцію — можливість надання повного комплексу ресурсу та послуг для потреб агровиробників, об’єднати навколо компанії агропідприємства та фермерів із загальним земельним масивом у 100 000 га. Наша компанія, таким чином, стає своєрідним інтегратором між глобальними компаніями-постачальниками, такими як Syngenta, та малими і середніми агровиробниками.

Наступний якісний крок — залучити фермерів, аграрників в об’єднання як акціонерів елеваторної, логістичної інфраструктури і вже практично трансформуватися в кооператив. Проте, потрібен певний час — ще п’ять-десять років  — для зміни ментальності людей та розвитку акціонерної культури, щоб вони були готові інвестувати власні гроші в загальну справу та віддати в управління комусь частину свого активу. Адже що може об’єднати людей? Або спільна небезпека, або спільна вигода. На сьогодні небезпека вже багатьох об’єднала. На Волині я був ініціатором заснування громадської спілки «СПАС» (Самоврядна перша аграрна спілка). У чому сенс? 15 основних виробників домовилися про досить прості речі. Перше — про політику добросусідства. Друге — ми зафіксували межі. Третє — принцип НАТО: напад на одного означає напад на всіх».

Нагадаємо, що в рамках спецпроекту «Унікальний регіон» Євген Дудка поділився секретами ефективної побудови корпоративної культури та пояснив, чому за фермерськими кооперативами стоїть майбутнє українського агросектору.

Кейси   

17 квітня 2019 16:54

6 способів навчити дітей цінувати їжу й поважати фермерів, які її виробляють

821 млн людей на планеті гостро відчувають на собі проблему нестачі продовольства. Враховуючи актуальність боротьби з голодом у світі, варто навчити дітей поважати їжу і працю тих, хто її виробляє. Адже сільське господарство – це не просто робота, це мистецтво!

Про це повідомляє на своєму сайті ФАО.

Третина всього виробленого у світі продовольства втрачається або викидається у відходи. Одним із напрямків боротьби із голодом і нестачею води у світі ФАО вважає запобігання продовольчим втратам і псуванню харчової продукції. Це те, що може кожен, – не викидати їжу, не купувати зайвого, використовувати в готуванні залишки їжі. І цьому варто навчити своїх дітей.

Отже, пропонуємо 6 способів, як навчити дітей цінувати їжу і поважати світ, який стоїть за тим, що ми їмо.

Скорочуйте харчові відходи

Купуйте тільки ті продукти, які вам необхідні, навчіться любити непоказні фрукти й овочі, не виходьте за межі розумного у своїх порціях, розберіться з термінами придатності, правильно зберігайте продукти харчування, а нез’їдене перетворюйте на нові страви на завтра. Акцентуйте на цьому увагу дітей.

Підтримуйте місцевих виробників продовольства

Закуповуйте продукти на місцевих ринках і знайомтеся зі своїми фермерами. Ставши їхнім клієнтом, ви забезпечите їм визнання і повагу. Дайте зрозуміти дітям, що продукти харчування починають свій шлях на стіл із ферми.

Цінуйте майстерність виробника

Поясніть дітям, що сільське господарство – це не просто робота, це мистецтво. Поясніть дітям, що для виробництва продовольства потрібно дуже багато: насіння і ґрунт, вода і праця, захист і терпіння. Наприклад, для того щоб виростити один апельсин, потрібно 50 л води. Наші харчові переваги впливають на здоров’я планети і визначають майбутнє продовольства. Коли ми їмо, ми споживаємо природні ресурси і важку працю фермерів, бджіл і всіх тих, хто поклав їжу на нашу тарілку. Навчіть дітей цінувати їжу так, як би це був витвір мистецтва.

Переходьте на здоровіший, більш екологічно стійкіший раціон харчування

Наш організм працює за рахунок калорій і поживних речовин. Ми отримуємо енергію і підтримуємо здоров’я завдяки правильному харчуванню. Ми не звертаємо увагу на ту силу, яку їжа і харчування дають нашому організму. Необхідно пам’ятати, що їжа – це паливо. Занадто багато їжі, або занадто багато однієї і тієї ж їжі це може призвести до ожиріння, різних дефіцитів або захворювань, пов’язаних із раціоном харчування.

Розкажіть дітям, звідки береться їжа

Де ростуть ківі – на деревах чи кущах? Помідори – це фрукт чи овоч? Дізнавшись більше про продукти харчування, звідки вони беруться, коли настає їх сезон і що потрібно для їх виробництва, ми, разом з виявом поваги, розширюємо свої пізнання про те, що їмо.

Обговорюйте ці питання з дітьми і зі своїм оточенням

Віддаючи належне кожній страві, ми виявляємо повагу до фермерів, які виробили продукти, до, ресурсів, які на це потрібні були, і до людей, яким цього не дісталося. Повазі можна навчитися.

Завдяки цим правилам діти навчаться усвідомленому, здоровому і стійкому вибору харчових продуктів.

Landlord раніше повідомляв про те, що до 2025 року дві третини населення відчуватимуть нестачу води. ФАО вказує 4 напрямки для подолання кризи.

Агролайф   

17 квітня 2019 13:21

Кількість весняних опадів найменша за останні 15 років. Як позначиться це на врожайності зернових

За прогнозами, сумарні площі під зерновими культурами в Україні цього року дещо перевищать минулорічні, а стан перезимівлі озимих оцінюють як добрий. Проте оптимізм аграріїв щодо нового урожаю дещо зменшився внаслідок посушливої весни. Чи варто хвилюватися фермерам?

Про це розповіла, виступаючи на 16-й міжнародній конференції «Зерно Причорномор’я» експерт зернового ринку компанії «УкрАгроКонсалт» Єлизавета Малишко.

У новому сезоні аналітики прогнозують дещо нижчий експорт пшениці з Причорномор’я, ніж у сезоні 2018–2019. Це зумовлено тим, що за всіма оцінками, у 2019 р. виробництво зернових не досягне торішніх рекордних показників, а отже, і обсяги експорту з регіону скоротяться.

Читайте: Раптові неврожаї: прогноз швейцарського кліматолога для України

Останні кілька тижнів ринок обговорює проблему дефіциту вологи в південних областях України, який може негативно позначитися на врожайності зернових культур.

Щоб зрозуміти, наскільки серйозним є вплив браку опадів на майбутній урожай, аналітики компанії «УкрАгроКонсалт» проаналізували відхилення від тренду врожайності озимої пшениці, починаючи з 2006 року.

За словами Єлизавети Малишко, у січні – березні 2019 р. кількість опадів найменша за останні 15 років. Експерт навела дані, за два попередні роки з найбільшим дефіцитом вологи у ґрунті – за 2011 і 2014-й, відзначивши, що у 2014 р. урожайність була вищою за трендову, а в 2011-му – нижчою за трендову.

Тобто, як стверджують аналітики «УкрАгроКонсалт», брак опадів, який зараз спостерігається на початку року, не обов’язково позначиться на врожайності зернових.

«Треба дивитися на травневі опади, – пояснює Єлизавета Малишко. – Якщо в травні ми матимемо таку кількість опадів, як у 2011 році, то отримаємо урожайність, нижчу за трендову. Якщо опади будуть, як у 2014 році, то отримаємо урожайність, вищу за трендову».

Тобто, на думку експертів, треба уважно відслідковувати погодні умови в найближчі кілька тижнів, і тільки потім робити висновки.

Landlord раніше повідомляв про те, які перспективи України на глобальному ринку у 2019–2020 МР: на що можуть розраховувати країна в цілому й українські аграрії зокрема.

Фото на заставці: Володимир Мірненко

Новини   

Показати ще