Новини / Аналітика     26 вересня 2023 16:14

Восени низка продуктів може суттєво подорожчати – прогноз

Експерти прогнозують, що цьогоріч необхідно готуватися до подорожчання майже усіх продуктів, окрім овочів

Восени 2023 року в Україні подорожчає практично все, починаючи від хліба до м’яса. Відповідний прогноз озвучив радник директора з агропромислового комплексу оптового ринку сільськогосподарської продукції “Шувар” у Львові Іван Миколайович Стефанишин, передає РБК-Україна.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Так, за словами експерта, восени на нас чекає подорожчання практично всіх груп продуктів. Зокрема подорожчає популярний продукт – хліб.

Починаючи з хліба, бо борошно вже на 5-7% зросло в ціні. Цього року аграрії використовували менше добрив та захисту від пошкодження шкідниками.Коли засівали озиму пшеницю – ціни на добрива різко зросли і, відповідно, аграрії не мали фінансового запасу. Хліб найближчим часом зросте в ціні, вже пішла конкуренція за якісне борошно. Далі воно посилюватиметься, – повідомив Стефанишин.

За його словами, вартість м’яса та птиці теж зросте, причина – брак ресурсу.

Вартість м’яса однозначно зростатиме, ціна на свинину та птицю вже зросла на 10%. Свинина – через брак ресурсу. Україна втратила селекційно-племінну роботу, знищено 16 породних ліній у свинарстві та ВРХ, відчутно повну залежність від імпорту, – впевнений Миколайович.

Також він прогнозує зростання цін на молочні продукти.

По маслу – немає видимих причин для зростання вартості, хіба що супутні чинники, як вартість палива, енергетики. Проблема з цукром виникне через світову проблему дефіциту цукру та проблеми Індії. Фактично врожай у нас хороший, площі збільшені, а ціна зростатиме через залежність від світових цін і того ж зростання експорту, – розповів експерт.

Водночас цього року фермери в Україні зібрали добрий урожай овочів. Тож ціни на ці продукти навіть нижчі, ніж торік. Впала ціна на баклажани, моркву, цибулю.

Особливо баклажан, зараз він коштує 20 гривень за кілограм, а торік у цей час було 59 грн. Морква та цибуля вдвічі впали порівняно з торішніми. Морква була 16 грн/кг – цього року 7-8, цибуля була 23 грн – стала 12. Потроху сезонно ціна зростає, але загалом порівняно з минулим роком овочі будуть дешевшими до перших заморозків, – зауважив Стефанишин.

Нагадаємо, у вересневому звіті експерти USDA знизили прогноз світового виробництва олійних, зокрема сої у США та каноли в Канаді, що частково компенсується збільшенням урожаю соняшника та ріпаку в Україні та каноли в Австралії.

У південних регіонах України почався перший збір соняшника. Ринок поступово переходить на торгівлю новим врожаєм, на який є як попит, так і гідні ціни, повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради.

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

У 2023/24 МР експорт волоських горіхів становитиме близько 80 тис. т, що на 66% більше порівняно з попереднім сезоном (48,2 тис. т).

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також