Новини / Думки     19 січня 2023 10:10

В УЗА розповіли про фірми, які причетні до оборудок на експорті зерна


До схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна у 2022 році причетні, в основному,  невеликі зернотрейдери.

Про це написав президент “Української зернової асоціації” (УЗА) Микола Горбачьов у колонці KyivPost.

Він наголосив, що підозрює, що великі міжнародні трейдери не постраждали.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“Це стосується групи невеликих підприємств. Я навіть не чув про найменшу реакцію на цей скандал, що дуже дивно. Якщо це не політична боротьба, то мова йде про абсолютно нову аферу”‎, — написав експерт.

Він додав, що довоєнний експортний ринок зерна на 90% контролювався великими міжнародними трейдерами, проте ситуація змінилася під час війни.

“Тисячі дрібних фермерів почали торгувати своїм зерном на міжнародному ринку за допомогою кількох сотень брокерів, багато з яких були фіктивними корпораціями, створеними за одну ніч‎”‎, — додав Горбачьов.

Нагадаємо, днями співробітники Бюро економічної безпеки України спільно з СБУ провели 30 обшуків у адмінприміщеннях Державної митної служби України, Одеської митниці та митних постах “Чорноморськ-порт”, “Південний порт”, “Одеса-порт” ДМС та за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. Обшуки проводилися у межах розслідування масштабної схеми з ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах при експорті зерна. Детективи БЕБ встановили причетність до схемного експорту понад 370 приватних суб’єктів господарювання та працівників Держмитслужби.

Встановлено, що підприємці скуповували зернові у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Щоб “заплутати” торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету, комерсанти передавали продукцію з однієї “фірми-прокладки” до іншої. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон.. Зокрема підприємці, у період серпня-вересня 2022 року, вивезли понад 1 млн тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.

Загальні орієнтовні збитки за 2022 рік, за умови недекларування доходу від згаданих експортних операцій у вигляді несплати податків, аналітики БЕБ оцінюють в 5,2 млрд грн.

Своєю чергою виконувач обов’язків голови Державної митної служби України В’ячеслав Демченко назвав “недержавницьким піаром на пустому місці” заяви Служби безпеки України про викриття схеми із розкрадання коштів на експорті українського зерна.

Високий суд Англії 14 січня 2023 року видав наказ про арешт активів Сергія Грози та Володимира Науменка, власників компаній GNT Group і Olimpex Coupe International, яким належить зерновий термінал в Одесі, задовольнивши тим самим позов від кредиторів GNT Group – американських інвестиційних компаній Innovatus Capital Partners (Innovatus) і Argentem Creek Partners (ACP). Розслідування, ініційоване кредиторами, довело, що GNT Group ліквідувала все зерно, передане в заставу Innovatus, без погодження із кредиторами.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також