Новини / Садівництво     13 лютого 2022 13:49

В Україні створили найбільше сортів черешні у світі: науковці прагнуть зробити ягоду дешевшою

Україна знаходиться серед лідерів зі створення нових сортів соковитої ягоди

Близько 500 нових сортів черешні створили за останні 30 років. Більш як 100 видів ягоди розробили українські селекціонери, розповіла докторка сільськогосподарських наук Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України Олена Кіщак, передає НААН.

За цим показником наша країна посідає перше місце у світі та значно випереджає США, Росію, Румунію, Канаду, Францію, Італію та Угорщину.

“У когось може скластися враження, що Україна вперше відкриває для себе черешню. Але це не так, для нас – це традиційна культура. Своєму почесному місцю в десятці провідних світових виробників плодів черешні та середній урожайності її насаджень, на 20% вищій, ніж середньосвітова, Україна має завдячувати передусім сортам, які вивели у п’яти вітчизняних селекційних центрах: Мелітополі, Бахмуті, Ялті, Млієві та Києві”, – зауважила Олена Кіщак.

Українські селекціонери створили конкуренто-спроможні сорти черешні з середньою масою плодів 10-12 г, яка за умов зрошення може сягати 14 г, що відповідає вимогам глобальних торговельних мереж. Це такі сорти, як: Крупноплідна, Талісман, Темпоріон, Електра, Анонс, Аннушка, Василіса прекрасна, Любава, Легенда Млієва та інші.

За словами докторки НААН, дані сорти є безцінним національним надбанням, що дає можливість добирати адаптований сортовий склад насаджень для різноманітних ґрунтово-кліматичних умов України, нівелювати виклики, пов’язані зі зміною клімату та мінливого попиту на світовому ринку.

Наразі в Інституті садівництва НААН з метою добору конкурентоспроможного сортименту вивчаються 25 вітчизняних крупноплідних сортів у насадженні на високопродуктивній підщепі ВСЛ-2.

Водночас деякі фермери, за словами Кіщак, з комерційних інтересів відкидають селекційні досягнення вітчизняних науковців і нав’язують іноземні сорти черешні, які непридатні для вирощування в Україні, що може призвести до розчарування і збитків у підприємців.

Зазначається, що українські вчені працюють над тим, щоб забезпечити населення смачною якісною черешнею з високою товарністю, але за доступною ціною.

“Черешня – це така ягода, яка має бути доступна та українці повинні їсти її вдосталь. Поки іноземці здорожчують технології, українські фахівці прагнуть зробити цю високовітамінну дієтичну продукцію дешевою для громадян”, – резюмувала Олена Кіщак.

Зауважимо, що плоди черешні на 82% складаються з води, містять 16% вуглеводів, 1% білка і практично не мають жиру (0,2%). Завдяки меншій кислотності, ніж у вишні, черешні підходять тим, хто страждає печією. Користь черешні пов’язана з вмістом в ній вітамінів А (25 мкг), B1 (0,01мг), B2 (0,01 мг), С (15 мг), Е (0,3 мг), мікро- та макроелементів (кальцій, залізо, магній, фосфор, калій, натрій, йод), а також органічних кислот, цукрів (фруктоза, глюкоза), пектинів і великої кількості антоціанів – речовин з групи флавоноїдів. Всі разом вони надають ефект, який виводить черешню в ряд лікувальних продуктів.

Нагадаємо, група компаній “Мелітопольська черешня” отримала сертифікат Global G.A.P про відповідність продукції міжнародним стандартам якості та екологічності.

Раніше Landlord повідомляв, що квітневі заморозки суттєво вплинули на врожай черешні, абрикосів та персиків.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також