Новини    11 травня 2023 20:17

Українські селекціонери вивели унікальний сорт картоплі: незабаром з неї виготовлятимуть чорні чіпси

Українська наука є досить конкурентною та спроможною видавати цікаві наукові розробки, які мають попит не лише у населення, а й серед професійних виробників

Сорт картоплі від селекціонерів НААН дав рекордний урожай. Сорт картоплі “Княгиня” при спільному випробуванні в Черкаській області дав врожайність на рівні 108 тонн з гектара. Так він зайняв перше місце серед потенційних конкурентів на ринку, розповів директор Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук України Микола Фурдига.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Ще п’ять сортів нашої селекції потрапили у десятку кращих під час випробування 82 інших сортів, зокрема конкурентів із Нідерландів, Німеччини та Франції, – пояснив експерт НААН.

За словами Фурдиги, українська наука є досить конкурентною та спроможною видавати цікаві наукові розробки, які мають попит не лише у населення, а й серед професійних виробників.

Читайте також: Вартість виробництва зросла: британські фермери масово відмовляються від вирощування картоплі

Фахівці Інституту випробовують сорти на придатність до переробки, зокрема на чіпси. Наш сорт “Солоха” вже пройшов технологічні випробування, і компанія “Чіпси Люкс” зацікавилася ним, щоб через два роки почати виробляти чорні чіпси. Ця практика є поширеною в Іспанії, Кореї, Сполучених Штатах Америки. Ми будемо першими в Україні, що їх вироблять з української картоплі, – підсумував Фурдига.

Нагадаємо, проєкт редагування генів картоплі PhotoBoost, що фінансується ЄС має на меті підвищити швидкість фотосинтезу в посівах картоплі для підвищення врожайності, ефективності використання води та стійкості до посухи.

Європейські ціни на картоплю для переробки досягли рекордних значень, оскільки посилення конкуренції з боку переробників за обмежений обсяг неконтрактних (безплатних) запасів підштовхнуло фізичні ціни до зростання. Порівняльні ціни Mintec на голландську переробну картоплю 18 квітня були оцінені в 330,00 євро/т, що є найвищим значенням з моменту початку серії цін у 2014 році.

Програма USAID АГРО оголошує конкурс на співфінансування проєктів підтримки та зміцнення стійкості українських мікро, малих та середніх виробників картоплі для забезпечення продовольчої безпеки в Україні. Так, програма надасть співфінансування для 5-7 проєктів із загальним бюджетом до 26 млн грн (з розрахунку від 3,5 до 7,5 млн грн на проєкт).

Ірландія через Продовольчу та сільськогосподарську організацію ООН (ФАО) планує розповсюдити посадкову картоплю серед 10 000 українських найбільш вразливих фермерських господарств у сільській місцевості, зокрема у селах на лінії фронту. На це з бюджету виділяють 450 000 євро.

Професор і фахівець з картоплі в Університеті штату Вашингтон Марк Павек, у результаті багаторічних дослідів довів, що оптимальною відстанню між рядками картоплі в умовах басейну річки Колумбія є 76.2-81.28 см.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...