Новини / Аналітика     14 січня 2024 16:19

У цьому сезоні Китай закупить менше сої

Місцеві трейдери прогнозують скорочення імпорту сої до Китаю у першому кварталі 2024 року майже на 2 млн т — до 24-25 млн т

У 2023/24 МР  попит на сою в Китаї знизиться в річному обчисленні на тлі очікуваного скорочення постачань свиней у першому кварталі 2024 року, повідомляє “УкрАгроКонсалт” із посиланням на Oilworld.

USDA прогнозує імпорт сої до Китаю в 2023/24 МР на рівні 102 млн т, що на 2 млн т вище за прогноз у листопаді та на 1,15 млн т порівняно з аналогічним періодом минулого року. Однак деякі приватні китайські консалтингові компанії мають песимістичний прогноз. Наприклад, шанхайська компанія JCI China прогнозує імпорт на рівні 96,2 млн т, що на 3,6% менше, ніж минулого року. China Agricultural Supply and Demand Estimates оцінює імпорт сої у 98,7 млн т.

Місцеві трейдери прогнозують скорочення імпорту сої до Китаю у першому кварталі 2024 року майже на 2 млн т — до 24-25 млн т.

Китай зазвичай імпортує 98-100 млн т соєвих бобів на рік і понад 80% із них переробляє на корм для тварин на основі соєвого шроту, особливо для потреб місцевої галузі свинарства — найбільшої у світі.

Саме скорочення у свинарстві аналітики вважають причиною зниження імпорту соєвих бобів.

Рентабельність свинарства в 2023 році була низькою, — заявив китайський брокер. — Ми можемо побачити великомасштабну реструктуризацію найбільших вітчизняних свинарських компаній на початку поточного року на тлі зниження попиту на свинину.

Експерти зазначили, що прибутковість китайського свинарства упала до мінімуму за 10 років. Ціна на свинину знизилася на 39% порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 25 юанів/кг на початку листопада, а втрати у свинарстві склали в середньому 143 юані/голову, які збільшилися на 115% у річному обчисленні.

Китай має найбільшу у світі річну потужність переробки — майже 160 млн т. Проте операційні показники завантаження у 2023 році були надзвичайно низькими — у діапазоні 50-60%.

Новини за темою:  Погода в Україні 23 травня: грози на заході, тепло в центрі та на сході

Попри низьку рентабельність виробництва, скорочення поголів’я свиней та стагнацію економіки, аналітики S&P Global Commodity Insights прогнозують, що імпорт соєвих бобів до Китаю зростатиме у 2023/24 МР, оскільки країна, як очікується, хеджуватиме відстрочку імпорту сої з Бразилії, скорочення посівів та виробництва.

Нагадаємо, зниження збитків українських аграріїв від вирощування зернових та олійних культур прогнозувалося за підсумками 2023 року. Зазначається, що прибутковими залишаться соняшник та соя.

Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.

Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Новини за темою:  Українські автокрани KMZ тепер на 15% дешевші завдяки держпідтримці: як отримати компенсацію

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також