Новини / Аналітика     10 листопада 2023 11:29

У 2023 році лише соя в Україні буде прибутковою — дослідження

У 2023 році очікується прибуток лише від вирощування сої, хоча вона займає 11% загальних посівних площ зернових та олійних культур. Прогнозується, що соняшник принесе невеликий прибуток у 2023 році

У 2023 році в Україні прогнозується зниження збитків від вирощування зернових та олійних культур, але виробництво зерна залишиться збитковим. Відповідний висновок зробили у дослідженні “Вплив війни на прибутковість сільськогосподарського виробництва” Світового банку та УКАБ.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

У 2023 році очікується прибуток лише від вирощування сої, хоча вона займає 11% загальних посівних площ зернових та олійних культур. Прогнозується, що соняшник принесе невеликий прибуток у 2023 році.

Виробництво пшениці залишається збитковим другий рік поспіль. Висока вартість експортної логістики після закриття Чорноморської зернової ініціативи завадила зростанню прибутковості виробництва.

Збитки приносять продажі (пшениці, прим. ред.) як на внутрішньому так і на експортному ринках,— наголошують аналітики.

Стосовно кукурудзи, прогнозується, що в сезоні 2023 року вона також залишиться збитковою, як і в попередньому році.

Нагадаємо, українські порти Дунаю сьогодні торгують переважно соєю як самою маржинальною сільгоспкультурою. Попри постійне зниження цін з боку експортерів та локальних переробників, соя приносить прибуток трейду та аграріям.

Цьогоріч найбільш прибутковими культурами є соя та цукрові буряки, оскільки вони мають стабільний попит і високу ціну.

Глобальне виробництво сої у 2023/24 МР зросте до майже 403 млн т.

У 2022 році в Україні під сою, яка є критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га та зібрано 3,7 млн тонн врожаю. Це на 7% більше, ніж торік, повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Асоціація “Дунайська Соя” спільно з Мінагрополітики планує заходи, спрямовані на розбудову ланцюгів постачання української сої до ЄС.

Від  початку вересня 2022 року в Україні спостерігається поступове зростання закупівельних цін на соєві боби.  Більшість переробників в порівнянні з показниками на кінець серпня підвищили закупівельні ціни на ГМ соєві боби на 1000-1500 грн/т і станом на 5 жовтня фіксували їх переважно в діапазоні 12000-14500 грн/т СРТ.

Українські аграрії мають намір у 2023 засіяти соєю щонайменше 1,2 млн га. Площі під соєю залишаються незмінно великими через те, що вона відносно легка у вирощуванні, чудова попередниця та наступниця для більшості популярних зернових в Україні, вимагає менших затрат на сушіння, легко зберігається й транспортується. Крім цього соя експортоорієнтована культура.

У 2024 р. українським експортерам сої може знадобитись сертифікат прослідковуваності для постачання до Європейського Союзу.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також