Новини    03 травня 2018 10:46

Ціни на добрива всередині країни майже на 40% перевищують світові


Кабінет Міністрів України повинен забезпечити хімічні підприємства власною сировинною базою для підвищення їх конкурентоспроможності. Про це заявив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) Михайло Соколов.

«Ми вимагаємо від уряду, щоб хімічні заводи були забезпечені власною сировинною базою, тому що це єдиний варіант, за якого вітчизняні підприємства зможуть постачати продукцію за конкурентними світовими цінами. У іншому випадку виходить так, що ціни на добрива всередині країни майже на 40% перевищують світові. Тобто хімічна промисловість стабільно не працює, а аграрії змушені постійно переплачувати за добрива. Тому це питання потрібно вирішувати на державному рівні», – наголосив він.

Соколов запропонував, надати держгарантій під китайський кредит на будівництво заводів синтез-газу, які виробляли б добрива з газового вугілля. Однак відповідна ініціатива досі блокувалася на державному рівні, незважаючи на можливість отримання фінансування від Державного банку розвитку Китаю.

У ВАР нагадали, що неефективність державної політики в хімічній галузі довела до зупинки 30 квітня 2018 року найбільшого хімічного підприємства України – Одеського припортового заводу (ОПЗ). Технічна причина зупинки – припинення подачі природного газу держкомпанією «Укртрансгаз», що в свою чергу було викликане порушенням умов договору його поставки компанією ВЕК, чий газ ОПЗ переробляв у карбамід.

«Карбамід виробництва ОПЗ дорогий. Причому він дорогий навіть для внутрішнього ринку, ціни на якому майже на 40% перевищують ціни, за якими карбамід можна продавати на експорт. Виходить, що ВЕК не могла реалізувати карбамід ані всередині країни, ані, тим більше, на експорт», – пояснив Соколов.

Та додав, що наявні на сьогодні в Україні потужності з виробництва добрив у 2-3 рази перевищують поточні потреби внутрішнього ринку. Іншими словами, на експортному ринку українські підприємства не конкурентоспроможні за ціною, а внутрішнього ринку на всіх – Ostchem, ОПЗ, Дніпроазот та імпорт з третіх країн – не вистачить.

Згідно повідомленню, підвищити конкурентоспроможність вітчизняних заводів на внутрішньому ринку уряд вирішив шляхом введення мит на імпорт російських добрив, які продаються за більш вигідною ціною і, як наслідок, є основними конкурентами українських. Однак це негативно відбивається на вітчизняних аграріях, яким доводиться переплачувати, оскільки мита призвели лише до зростання цін. І при цьому українським виробникам добрив обмеження російського імпорту мало допомагає.

У ВАР відзначити, що відсутності на сьогодні можливостей для перевалки добрив з суден типу Panamax в українських портах блокує вихід на вітчизняний ринок міжнародних гравців з Китаю та Близького Сходу.

«Однак, ця проблема врешті-решт буде вирішена, і тоді ціни на азотні добрива впадуть, а частка імпорту ще більше зросте. Без урахування мит арабські добрива будуть дорожчими за російські, але істотно дешевшими, ніж продукція вітчизняних підприємств, оскільки араби виготовляють добрива зі свого ж природного газу, який заходить на хімічні підприємства за собівартістю, а китайці виробляють їх з вугілля. Іншими словами, коли на вітчизняний ринок прийдуть араби, усі українські підприємства, крім Дніпроазоту, який працює на давальницькому природному газі «Укрнафти», стануть абсолютно неконкурентоспроможними», – заявили у ВАР

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...