Новини    19 травня 2022 23:13

The Economist назвав варіанти, як можливо вивезти українське зерно. Спойлер – їх не так багато

Хороших варіантів вивести українське зерно на світові ринки небагато - The Economist

Перед Заходом стоїть головоломка: як вивести величезні продовольчі культури України з-під російської блокади, щоб зменшити глобальну нестачу продовольства. The Economist вирішив зʼясувати, як розблокувати порти України, щоб угамувати голод у світі.

Українські елеватори практично заповнені, і для цьогорічного врожаю не вистачає місця

Андрій Ставніцер, власник найбільшого в Україні приватного оператора відвантажувальних терміналів ТИС, каже, що українські елеватори практично заповнені, і для цьогорічного врожаю не вистачає місця. “Якщо ми не зможемо його зберігати, він почне гнити”, – говорить він. На жаль, Росія може експортувати своє зерно, у тому числі врожай, вкрадений з окупованих земель з Чорного моря, тоді як Україна закрита. “Розблокувати Одесу так само важливо, як і постачати Україні зброю”, – каже він.

Військово-морські конвої для супроводу торгових суден

Європейський Союз прагне розширити альтернативні залізничні та автомобільні маршрути. Але вони можуть зайняти лише частину українського експорту. Якщо більша частина українського зерна має вийти, то морем. Але як? Деякі експерти зараз вивчають ідею військово-морських конвоїв для супроводу торгових суден в Одесі та прилеглих портах та з них. Пан Ставніцер сподівається на конвой ООН на чолі з Туреччиною.

Проте зазначається, що конвої у Чорному морі стикаються з військовими, юридичними та політичними обмеженнями.

Почнемо з російського “протиморського флоту” — скупчення зенітних, протикорабельних та радіоелектронних систем, що базуються у Криму, який Росія анексувала у 2014 році. Це дозволяє їй контролювати більшістю Чорного моря з суші. І, незважаючи на загибель “Москви”, флагманського корабля Росії в Чорному морі, її військово-морські сили залишаються потужними, включаючи кораблі та підводні човни, озброєні крилатими ракетами “Калібр”. Навіть якщо Росія утримається від нападу на конвої, каже Майкл Петерсен із військово-морського коледжу США, кораблі в порту будуть легкою здобиччю. Він зазначає, що Одеса знаходиться в межах досяжності російських протикорабельних крилатих ракет “Бастіон-б” у Криму.

Заміноване узбережжя Одеси

Україна сильно замінувала свої води, щоб запобігти висадженню російського морського десанту. Росія також ставила міни. В українських водах зараз застрягли близько 80 іноземних суден, деякі були потоплені.

Україна не має можливості розчистити необхідні морські шляхи. Більше того, якщо щось і розмінують для того, щоб випустити пшеницю, то після нею послідують і російські кораблі, щоб проникнути в Одесу.  Озброєння України великою кількістю протикорабельних ракет може дозволити розпочати розмінування.

Позиція Туреччини

Для захисту конвоїв може знадобитися значна військово-морська присутність НАТО. У зв’язку з цим виникають питання, пов’язані з Конвенцією Монтре 1936, що регулює судноплавство в турецьких протоках. Туреччина застосувала статтю 19, яка фактично забороняє прохід військово-морським силам воюючих держав — крок, який зачіпає Росію більше, ніж інші. Туреччина неофіційно наказала іншим країнам не розміщувати військових кораблів у Чорному морі.

Конвенція так чи інакше обмежує військові кораблі недоторканних країн і те, як довго вони можуть бути в Чорному морі. Таким чином, захист конвоїв НАТО натомість вимагатиме частої ротації кораблів. Туреччина є членом НАТО і не стикається з такими обмеженнями. Але її відносини з Росією неоднозначні: вона продала Україні знаменитий бойовий безпілотник Bayraktar, але також відмовилася вводити санкції проти Росії та дозволила суперяхтам олігархів залишитися у своїх водах.

Введення безпольотної зони над Західною Україною

Дебати про конвої перегукуються з більш ранніми дебатами про введення безпольотної зони над Західною Україною: чи готові союзники вийти у пряме протистояння з Росією? Президент Джо Байден відмовився від безпольотної зони. За його словами, це може призвести до Третьої світової війни. Без американської підтримки важко уявити, щоби інші протистояли Росії.

Слабка надія полягає в тому, що міжнародний тиск, особливо з боку незахідних країн, може переконати Росію. Є сподівання, що російський диктатор Володимир Путін не захоче, щоб його звинуватили в тому, що він викликав глобальний голод. Антоніу Гутерріш, заступник генерального секретаря, запропонував угоду, за якою Росія дозволила б постачання продовольства з Одеси в обмін на послаблення санкцій на експорт добрив із Білорусі та Росії.

Багато офіційних осіб вважають, що пан Путін, принаймні, ще більш сповнений рішучості зруйнувати Україну економічно, враховуючи, що йому не вдалося завоювати її військовим шляхом.

Західні дипломати вважають, що відкриття українських портів є недоцільним як мінімум протягом шести місяців. У той час як українська сторона висловлюється ще рішучіше: “Немає сенсу конвоювати торгові судна, якщо ніхто не готовий стріляти у відповідь Росією. Єдина відповідь для нас – перемогти Росію”.

Америка, яка нині головує у Раді Безпеки ООН, наполягає на діях щодо покращення продовольчої безпеки в цілому. Ці зусилля частково спрямовані на те, щоб довести країнам, що сиділи за парканом, що у війні в Україні та викликаних нею економічних потрясіннях слід звинувачувати Росію, а не Захід.

Читайте також:  Зеленський запропонував країнам G7 створити організацію країн-експортерів зерна

Підготувала Наталія Марченко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...