Новини    23 травня 2023 10:18

САП скерувала до суду частину справи банку Бахматюка


Спеціалізована антикорупційна прокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно 15 осіб, яким інкримінується причетність до заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту Національного банку України, виданого ВіЕйБі банку, власником якого є олігарх Олег Бахматюк.

Про це повідомляє пресслужба САП.

“18 травня 2023 року прокурор САП за матеріалами досудового розслідування НАБУ скерував до суду обвинувальний акт за обвинуваченням 15 осіб, серед яких колишній перший заступник голови НБУ, ексголова правління ПАТ “ВіЕйБі Банк”, ексзаступник голови правління ПАТ “ВіЕйБі Банк”; а також інші колишні та чинні службовці Національного банку України та «ВіЕйБі Банку» та представники приватних компаній, у незаконному заволодінні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту ПАТ “ВіЕйБі Банк”, – інформує прокуратура.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Нагадаємо, НАБУ повідомило про підозру Бахматюку. Також його оголосили в розшук. Пізніше олігарха заочно взяли під варту. Слідство з’ясувало, що в жовтні 2014 року ВіЕйБі Банк, віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Хоча ВіЕйБі Банк не подав всіх необхідних для цього документів (як програму фінансового оздоровлення банку, спрямовану на вирішення впродовж терміну користування стабілізаційним кредитом проблем ліквідності, поліпшення структури активів, дохідності, рентабельності тощо), правління Нацбанку всупереч вимогам законодавства надало позитивну відповідь.

При цьому вартість нерухомості, переданої в заставу НБУ, завищили майже у 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку. Експертиза під час досудового розслідування встановила, що реальна вартість заставленої нерухомості становить 72,62 млн грн попри 1,8 млрд грн, заявлених ВіЕйБі Банком. Водночас знаючи про завищену вартість заставного майна та відсутність усіх необхідних документів, службові особи НБУ надали 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту ВіЕйБі банку. Це на додачу до раніше вже отриманих від Нацбанку та неповернутих 3 млрд грн кредитів.

За 40 днів по тому, у листопаді 2014 року, НБУ визнав ВіЕйБі Банк неплатоспроможним. Стабілізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ терміном на два роки, ВіЕйБі Банк не повернув.

Водночас адвокати Бахматюка стверджують, що дві інші офіційні експертизи підтвердили правомірність оцінки заставного майна ВіЕйБі Банку. А обставини отримання третьої, яку використовує НАБУ, встановлюють слідчі Державного бюро розслідувань за фактом складання можливого завідомо неправдивого висновку експертом.

Кримінальні справи Бахматюка: що відомо

Нагадаємо, 17 жовтня 2022 року НАБУ повідомило Бахматюку та Роману Насірову про нову підозру. За версією слідства, протягом 2015-2016 років голова ДФС (тоді цю посаду обіймав Роман Насіров) отримав від Бахматюка $5,5 млн і 21 млн євро неправомірної вигоди за відшкодування понад 3,2 млрд грн податку на додану вартість.

Раніше суд на Кіпрі видав всесвітній ордер на заморожування активів Бахматюка.

Національний банк України (НБУ) отримав можливість розпочати примусову реалізацію майна ТОВ “Станіславська торгова компанія” – земельної ділянки в Яремче Івано-Франківської області – в рахунок погашення заборгованості за стабілізаційними кредитами збанкрутілого банку “Фінансова ініціатива” Олега Бахматюка.

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою власнику агрохолдингу Олегу Бахматюку, підозрюваному в наданні неправомірної вигоди розміром 722 мільйони гривень колишньому голові Державної фіскальної служби України та його раднику.

НАБУ і САП також скерували до Австрії клопотання про екстрадицію Бахматюка до України, але в межах справи щодо заволодіння 1,2 млрд грн рефінансування Національного банку ВіЕйБі банком, де власником був Бахматюк. Кримінальний суд Відня відмовив в екстрадиції Олега Бахматюка до України у справі ПАТ “ВіЕйБі Банк” (VAB Банк) на запит української прокуратури.

У цій справі детективи НАБУ 11-12 листопада 2019 року повідомили про підозру експершому заступнику голови Нацбанку України Олександру Писаруку, який на той момент і досі очолює правління Райффайзен Банку, члену ради НБУ Миколі Каленському та ексглави банківського нагляду НБУ у заволодінні коштами стабілізаційного кредиту VAB Банку на 1,2 млрд грн у жовтні 2014 року. Крім них про підозру було повідомлено ще п’ятьом особам: голові наглядової ради та заступнику голови правління VAB Банку, а також трьом посадовим особам приватних компаній, пов’язаних із власниками банку.

Наприкінці листопада 2019 року МВС України за заявою НАБУ оголосило у розшук у цій справі ексвласника VAB Банку Бахматюка та його сестру, гендиректора “Авангарду” Наталію Василюк.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...