Політика

Українське збіжжя перевозитимуть через Польщу у треті країни без розвантаження

Україна та Польща розроблять нові правила транзиту сільськогосподарських культур протягом наступного тижня. Таких домовленостей досягнуто під час зустрічі Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи Сольського та новопризначеного глави міністерства сільського господарства і розвитку села Республіки Польща Робертом Телусом.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики України.

“Ситуація складна для українського фермера, але, очевидно, і для польського. Всі ми розуміємо, хто в цьому винний, але вирішувати це питання нам. Можливість транзиту через територію Польщі до інших країн-членів ЄС та третіх країн збережена, порядок транзиту буде спрощений для усунення простою транспорту і  черг на пунктах пропуску. Але водночас українська сторона утримається від експорту в Польщу чотирьох культур: пшениці, кукурудзи, соняшника і рапсу до нового сезону”, – наголосив  Сольський.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Поки будуть розроблятись нові правила рекомендуємо експортерам  розглянути можливість перенаправити відповідні вантажі через інші країни.

Зауважимо, фермери в Польщі, які виступають проти імпорту українського зерна в країну, хотіли зірвати запланований візит Володимира Зеленського, якщо влада не виконає їхні вимоги. Візит пройшов вдало, а от 5 квітня міністр сільського господарства Польщі Генрик Ковальчик подав у відставку  на тлі зростаючого обурення серед фермерів через вплив імпорту українського зерна на ціни. Він заявив, що вирішив залишити посаду через рішення Єврокомісії продовжити безмитне ввезення українського зерна до червня 2024 року.

Чому у Європі виникли проблеми через українське зерно

Нагадаємо, виробники зерна з Болгарії оголосили про початок безстрокового протесту через безмитний імпорт зерна з України в Європейський Союз. Наразі ринок зернових у Болгарії обвалився, а склади виробників переповнені непроданим зерном.

У лютому у Польщі на кордоні з Україною відбулася акція протесту місцевих фермерів з організації “Ошукане село”. Польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

Читайте також: Польща, Болгарія та Румунія отримають компенсації від ЄС через імпорт українського зерна

Міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь заявив, що до українського зерна в Угорщині будуть застосовуватися ті самі вимоги до контролю якості, що і до зерна, вирощеного в Євросоюзі. За словами міністра, такий крок спрямований на допомогу угорським фермерам, які можуть постраждати від збільшення імпорту дешевшого українського зерна.

Румунія імпортувала українського зерна на 1,24 млрд доларів, значно випередивши будь-яку іншу країну у світі. Загалом торік 13,9% українського агроекспорту відправилось до Румунії. В результаті, місцеве зерно не змогло конкурувати з українською продукцією та здебільшого простоює на складах.

Нині Румунія і Польща ведуть переговори з Єврокомісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, щоб гарантувати, що місцеві фермери не постраждають від потоку дешевого імпорту.

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку