Новини / Ринок землі     03 січня 2020 08:34

Не більше 10 тис. га в одні руки: при перевищенні ліміту землю виставлять на торги

Фінальна версія законопроєкту про ринок землі передбачає концентрацію в одного власника не більше 10 тис. га і трирівневе обмеження на купівлю. Надлишки землі вилучатимуться через суд та продаватимуться на торгах.

Радник прем’єр-міністра з економічних питань, народний депутат  Олексій Мушак на своїй сторінці у Фейсбук написав про фінальну версію законопроєкту щодо обігу земель в Україні, який має розглянути ВР, а саме – про найбільш дискусійну норму концентрації землі в одних руках.

Як пише Олексій Мушак, у фінальній версії законопроєкту це буде 10 тис. га, при цьому пропонується трирівневе обмеження:

  1. Жодне українське підприємство не може мати у власності більше 10 тис. га землі.
  2. Жоден власник землі сукупно не може володіти понад 10 тис. га. «Незалежно від кількості заснованих ним підприємств, сумарно на них всіх накладається ліміт 10 тис. га. Для прикладу, 10 компаній по 1 тис. га може бути, а 11 ні. Те саме 20 юросіб по 500 га ок, а вже 21 система не пропустить», – пояснює радник прем’єра.
  3. Обмеження діятиме і на частки у статуті компаній. Олексій Мушак наводить приклад умовного Герасима Калитки (персонаж Карпенка-Карого, який скуповував землю). Обмеження діятиме комплексно: якщо сумарно Калитка (і як фізособа, і через частки у підприємстві)  володіє, наприклад, 8800 га, то, одноосібно заснувавши нову компанію, докупити він зможе лише 1200 га. А якщо структура власності 50% на 50%, то така компанія буде обмежена 2400 га.

«У разі перевищення ліміту, надлишкова земля вилучається за рішенням суду та продається на електронних торгах»,  – зазначив Олексій Мушак.

Він пояснив, що законопроєкт передбачає синхронізацію всіх реєстрів для виконання функції контролю.

Читайте: Хто постраждає найбільше після відкриття ринку землі – Олексій Мушак

«Варто зазначити, що перші 500 агрокомпаній України обробляють земельний банк більше 10 тис. га,» – додав Олексій Мушак.

Враховуючи обмеження, ці компанії-лідери не зможуть викупити всю землю, яку обробляють.

Як повідомляв раніше Landlord, 28 грудня аграрний комітет Верховної Ради ухвалив в цілому проєкт закону про відкриття ринку землі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також