Аграрії Кіровоградщини скорочують вирощування зернових культур, зокрема пшениці, та перелаштовуються на олійні розповіла керівник департаменту агропромислового розвитку Кіровоградської ОВА Валерія Фурманова, передає Точка Доступу.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Під урожай 2022 року аграрії Кіровоградщини посіяли 444,1 тис. га озимих зернових і 67 тис. га озимого ріпаку. Але вже під урожай 2023 року озимі зернові посіяли на площі 398,3 тис. га, а озимий ріпак на 83,4 тис. га. Площа посіву ріпаку порівняно з попереднім роком збільшилася на 21%.
Олійні культури стають пріоритетними. Причина в тому, що їхня логістика більш вигідна: тонна олійних культур має більшу вартість. А транспортування коштує так само як і тонна зернових.
Через це фермери перелаштовуються, щоб все-таки працювати не в збиток і не в нуль, а з прибутковістю. Це вже помітно на прикладі озимого ріпаку. Очікується, що у 2023 році аграрії розширять посівні площі під олійними культурами. В першу чергу під соняшником, – зазначила Фурманова.
Внаслідок цього у 2023 році планується скорочення виробництва зернових у порівнянні з попереднім роком. Але ці зміни не вплинуть на внутрішню продовольчу безпеку, запевнила очільниця департаменту. Так, частина зернового ресурсу споживається в області. Це потреби харчової промисловості, використання зерна для посівного матеріалу, на корм худобі та птиці тощо. Водночас внутрішнє споживання зерна є набагато меншим від того, що вирощують аграрії Кіровоградщини.
Нагадаємо, на ринках олійних культур певне пожвавлення спостерігається лише у напрямку соняшника, натомість ціни, попит та пропозиція на сою і ріпак залишаються стабільними.
На початку грудня у США адміністрація президента Байдена погодила збільшення відсоток домішки біопалива в бензині та дизелі. У Канаді ріпакова олія віднесена до сировини для виробництва біопалива, а в Європі переробні потужності олійного комплексу були максимально завантажені та продовжували активну переробку соняшнику та ріпаку.
У листопаді основні події на ринках сої та ріпаку відбувалися на американському континенті. Пізній посів сої в Аргентині створив ризики зменшення її врожайності, що буде мати певну підтримку для ціни на боби. Залишки соєвої олії перебували на піку за останні 29 місяців через зменшення попиту. Водночас у США збільшення потреби в соєвій олії на біопаливо спричинило дефіцит олії на ринку, що буде мати певну підтримку для цін олійного комплексу.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!