Новини / Фінанси     17 вересня 2019 13:10

Як заробляти більше: особливості світу інвестування для бізнесу

Інвестування — це коли ваші гроші працюють на вас. Про те, як змусити наявні активи приносити ще більше доходу максимально швидко розповідає Юрій Бажинов, керуючий активами компанії «Фрідом Фінанс Україна».

Чи дійсно інвестування у певні фінансові активи може швидко принести великий дохід, чи це таки більшою мірою маркетинговий хід, який має на меті стимулювати активність інвесторів? 

У світі існує безліч інвестиційних інструментів і стратегій, які можуть допомогти інвестору швидко збагатитися. Багато з них складні у реалізації, взагалі недоступні або доступні лише для кваліфікованих інвесторів із досвідом. Простим для розуміння і вигідним з точки зору дохідності способом інвестування є купівля акцій компаній, які виходять на ІРО.

Що таке ІРО?

ІРО (Initial Public Offering) — це первинне публічне розміщення акцій компанії на біржі, де їх може купити кожен охочий інвестор. Головна мета виходу на ІРО очевидна — шляхом продажу своїх акцій емітент (власне бізнес) залучає додаткові кошти.

Перш ніж компанія почне торгуватися на біржі й стане доступною широкому колу учасників ринку, інвестор може купити її акції в андерайтера. Андерайтер — це посередник між емітентом, який хоче розмістити акції на біржі, й інвестором, який хоче купити їх. Андерайтери намагаються забезпечити максимально високу ціну для емітента й знайти інвесторів, які погодяться придбати акції за цією вартістю.

Кожен з учасників процедури купівлі-продажу акцій хоче отримати якомога більше. Емітент прагне, щоб його бізнес оцінили максимально високо, а інвестор хоче купити бізнес емітента якомога дешевше і з часом заробити на його зростанні. Андерайтер намагається задовольнити обидві сторони й отримати за це свою комісію.

Читайте: На користь малих фермерів: уряд відмовляється від дотацій агропідприємствам

Як оцінюють компанії, які виходять на ІРО?

Як правило, компанії, які вперше розміщають свої акції на біржі, не мають довгої публічної історії. Вони потребують додаткового фінансування, і за своєю суттю схожі зі стартапом. Є, звичайно, винятки, як от Facebook, Uber або Levis.

Оцінювання компаній із короткою історією діяльності ускладнюється тим, що майже всі вони збиткові, і на момент виходу на IPO не проносять прибутків. Андерайтери зізнаються, що оцінка такого бізнесу — це більш творчий процес. Усі вищевикладені фактори створюють очевидний вакуум невизначеності, а чим вищою є невизначеність, тим вищим є потенціал заробітку.

Скільки можна заробити на купівлі таких акцій?

За останні 5 років найбільш популярними на фондовому ринку є акції технологічних підприємств. Саме вони створили більшу частину капіталізації флагманського індексу S&P500, який станом на сьогодні оцінюється у $24,5 трлн.

Велика частина компаній, які розміщують акції на ІРО, — вихідці з сектору охорони здоров’я. Це пов’язано з тим, що вони зазвичай займаються дослідженнями потенційно нових, революційних препаратів і до тих пір, поки дослідження не дадуть свої плоди, компанії потребуватимуть постійного фінансування.

Почесне друге місце вже не перший рік посідають компанії з технологічного сектора, які так люблять інвестори.

Скільки компаній на IPO ви рекомендували у 2019 році?

За перші шість місяців поточного року наші клієнти взяли участь у 17 публічних розміщеннях. 6 із них увійшли до переліку найприбутковіших IPO компаній за перше півріччя.

У першій половині 2019 року в США публічними стали 76 компаній. Майже половина з них, а саме 32, принесли інвесторам, які купили акції в андерайтера, тільки збитки. Лише 18 компаній принесли інвесторам прибуток понад 100%.

До п’ятірки лідерів ринку за здороженням вартості акцій входять Beyond Meat, Inc. (+566,1%, ринок споживання), ShockWave Medical, Inc. (+196,4%, охорона здоров’я), Zoom Video Communications, Inc. (+177,2%, технології, Cortexyme, Inc. (+144,1%, охорона здоров’я), Turning Point Therapeutics, Inc. (+133,1%, охорона здоров’я). П’ятірка аутсайдерів виглядає так: Ruhnn Holding Limited (-71,1%, ринок споживання), Anchiano Therapeutics Ltd. (-62,6%, охорона здоров’я), Axcella Health Inc. (-60,5%, охорона здоров’я), Greenlane Holdings, Inc. (-54,6%, ринок споживання), HOOKIPA Pharma Inc. (-46,8%, охорона здоров’я).

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що від початку 2019 року в Україні видано 1212 аграрних розписок на загальну суму 7,8 млрд грн.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також