Новини / Фінанси     23 вересня 2019 10:23

Що таке ІРО і як на ньому заробляє бізнес

В ексклюзивному інтерв’ю Landlord керуючий активами ТОВ «Фрідом Фінанс Україна» Юрій Бажинов розповів про інструмент ІРО, який дозволяє підприємцям підвищити дохідність із інвестиційних проектів.

За словами Юрія Бажинова, існує широкий вибір інвестиційних інструментів і стратегій, які дозволять за короткі терміни принести вкладникам дивіденди. Одним із найбільш простих для розуміння і вигідних з точки зору дохідності способом інвестування є купівля акцій компаній, які виходять на ІРО.

Що таке ІРО?

ІРО (Initial Public Offering) — це первинне публічне розміщення акцій компанії на біржі, де їх може купити кожен охочий інвестор. Шляхом продажу своїх акцій емітент (власне бізнес) залучає додаткові кошти. Таким чином, перш, ніж компанія почне торгуватися на біржі й стане доступною широкому колу учасників ринку, інвестор може купити її акції в андерайтера. Андерайтер — це посередник між емітентом, який хоче розмістити акції на біржі й інвестором, який хоче купити їх.

Завдання андерайтера полягає в забезпеченні максимально високої ціни для емітента й знайти інвесторів, які погодяться придбати акції за цією вартістю.

Кожен з учасників процедури купівлі-продажу акцій хоче отримати якомога більше. Емітент прагне, щоб його бізнес оцінили максимально високо, а інвестор хоче купити бізнес емітента якомога дешевше і з часом заробити на його зростанні. Андерайтер, у свою чергу, намагається задовольнити обидві сторони й отримати за це свою комісію.

Читайте: Без імпорту: як Китай забезпечує овочами 1,4 млрд свого населення

Оцінка вартості компанії на ІРО?

Як правило, компанії, які вперше розміщають свої акції на біржі, не мають довгої публічної історії. Вони потребують додаткового фінансування, і за своєю суттю схожі зі стартапом. Є, звичайно, винятки, як от Facebook, Uber або Levis.

Оцінювання компаній із короткою історією діяльності ускладнюється тим, що майже всі вони збиткові, і на момент виходу на IPO не проносять прибутків. Андерайтери зізнаються, що оцінка такого бізнесу — це більш творчий процес. Усі вищевикладені фактори створюють очевидний вакуум невизначеності, а чим вищою є невизначеність, тим вищим є потенціал заробітку.

Нагадаємо, раніше Юрій Бажинов розповів про інструменти фінансування, що приносять швидкий дохід.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також