Новини / Клімат     16 січня 2020 17:38

Як аномально тепла зима впливає на озимі

Як озимі Харківщини переносять відсутність снігу й вологи, спричинені феномен Ель-Ніньйо. Журналісти опитували фермерів, синоптиків і чиновників ХОДА.

Про це розповів Слобідський Край.

За вікном – середина зими, а снігу озимі ще не бачили. Нинішня тепла зима, відзначають аграрії Харківщини, має свої недоліки.

У регіональному центрі гідрометеорології зауважують: тепло перевищило норму на 8-10 градусів. Аномальна погода зберігається й загалом по країні.

У Харківській області середньомісячна температура повітря у грудні мала б бути на рівні 2,-4,2 градуса морозу, а натомість сягнула позначки +1,6 градуса, відзначають фахівці.

Також, за даними синоптиків, в грудні на Харківщині випало лише 28 мм опадів, а мало б – на рівні 46-58 мм.

Аномальне тепло взимку спричинена поєднанням змін клімату з феноменом Ель-Ніньйо – переміщенням теплих водяних мас у Тихому океані, пояснює Ілля Єременко, голова Ради Української кліматичної мережі.

Причиною цього є викиди парникових газів від спалювання викопного палива (вугілля, газу, нафти), внаслідок чого глобальна температура на планеті вже піднялася на більше як 1 градус Цельсія, а на території України – на 1,1 градуса.

Відсутність морозів провокує розмноженню на полях гризунів, говорять аграрії Харківщини.

Читайте: Озимі у США цього року перезимували краще, ніж торік, – Карен Браун. Порівняймо з Україною

Відзначає велику кількість мишей та інших гризунів, Олександр Мельник, керівник ПСП «Маяк» у Сахновщинському районі Харківщини. Він вважає: для захисту посівів озимих необхідна додаткова обробка полів від гризунів.

«Якщо перевищення наявності трьох – п’яти жилих колоній гризунів на гектарі, рекомендуємо проводити захисні обробки дозволеними до використання родентицидами, суворо дотримуючись Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, а також регламентів і техніки безпеки», – радять в Департаменті агропромислового розвитку Харківської облдержадміністрації».

Загалом же тепло добре впливає на озимі, кажуть фермери.

Задовільний стан озимих відзначає Василь Акулов, директор ПСП «Виселок» у Дворічанському районі. Проте, за його словами, відсутність снігу на полях може призвести до ще однієї проблеми – нестачі вологи у ґрунті навесні.

Загалом на Харківщині, за даними Департаменту АПР, сходи озимих зернових культур під урожай 2020 року отримані на площі 544,9 тисячі гектарів, або 99,9 % до фактично засіяних площ.

Сходи озимого ріпаку – на площі 24,8 тисячі гектарів, або 97,7 % до фактично засіяних площ.

Хороший стан озимих відзначають чиновники ОДА Харківської області на 48,2 % площ озимих зернових культур, ще 45,1 % – у задовільному. 6,7 % рослин мають слабкий та зріджений стан.

Landlord раніше повідомляв, що на Черкащині посуха «спалила» озимі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також